Νικητής ο Εθνικός στο τοπικό ντέρμπυ. Ο Εθνικός, με γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, επιβλήθηκε με 2-1 της Αναγέννησης Άρτας στη Φιλιππιάδα στο γειτονικό ντέρμπυ. Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό παρά το ότι έγινε σε βαρύ και λασπωμένο τερέν με πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Η ανάγκη των βαθμών ανάγκασε τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων να παίξουν κλειστά και με προφανή στόχο να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα. Ο Εθνικός προηγήθηκε στο 11ο λεπτό όταν μετά από κόρνερ του Κολιάκη ο Δάρδας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπαντή. Στο 53΄ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρηθήκαν στον διαιτητή για πέναλτι σε ανατροπή του Γιώργου Κολιού από τον Μάρκο. Η Αναγέννηση που προσπάθησε με αντεπιθέσεις να κάνει τη ζημιά στο 76′ έφτασε κοντά στην επιτυχία με το σουτ του Νικοπολίδη να διώχνει πάνω στη γραμμή ο Λέντζος. Η Αναγέννηση έφτασε στην ισοφάριση στο 82΄ όταν ο Μάρκος με πλασέ από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σιαράβα. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το 1-1 θα ήταν το τελικό σκορ, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φώτης που είχε περάσει στο παιχνίδι στο 75΄ στη θέση του Λάππα, με κεφαλιά μετά από σέντρα του Διαμαντόπουλου χάρισε τη νίκη στην ομάδα του στην εκπνοή του αγώνα.

Εθνικός Φιλιππιάδας (Δημήτρης Μπαλάφας): Σιαράβας, Γατσέλος, Διαμαντόπουλος, Δάρδας, Πάνος, Λέντζος, Κολιάκης (82΄Γιαννούλης), Κολιός Γ. (61΄Τσακανίκας), Μπενίσκος, Γήτας, Λάππας (75΄ Φώτης).

Αναγέννηση Άρτας (Νίκος Λάππας): Μπαντής, Τάσσος, Παπαβασιλείου, Χριστογιάννης, Ηλίας, Μάρκος, Γούλας, Σιδέρης (90΄Σταμούλης), Σιδηρόπουλος (88΄Παπαρούνης), Γεωργίου, Κατσαδούρος (46΄Νικοπολίδης).

Νίκησε και τον Θεσπρωτό η Α.Ε. Καραϊσκάκης. Ακόμη μία νίκη, την 8η σε ισάριθμους εντός έδρας αγώνες σημείωσε η ΑΕ Καραϊσκάκης, η οποία νίκησε στο γήπεδο των Αγίων Αναργύρων τον Θεσπρωτό Ηγουμενίτσας με 2-0 και διατηρήθηκε έναν βαθμό πίσω από τον ΑΟ Τρίκαλα, ο οποίος πέρασε νικηφόρα με 4-2 από το ΜακροχώριΜία ανάσα από το 0-1 έφτασε στο 30΄ ο Θεσπρωτός, που ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση με την Α.Ε. Καραϊσκάκης, με τονΑθανασόπουλο αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα Καραγκούνη να πλασάρει σε κενή εστία, αλλά ο Αβραμίδης στην γραμμή έδιωξε σε κόρνερ.

Στο πρώτο λεπτό της επανάληψης ήρθε το 1-0 για την ΑΕ Καραϊσκάκης, όταν ο Γυφτοκώστας γύρισε στην περιοχή για τον Καβαλλάρη, αυτός έκανε το πλασέ με αμυντικό να διώχνει προσωρινά και στην επαναφορά ο Καβαλλάρης και πάλι, με νέο πλασέ έκανε το 1-0. Στο 58΄ οΑθανασόπουλος του Θεσπρωτού πλησίασε την ισοφάριση χωρίς όμως να τα καταφέρει. Τρία λεπτά μετά (61΄) η κεφαλιά του Κακάβα πέρασε ψηλά άουτ, αλλά στο 66΄ μετά από πάσα του Τζερεμέ, οΚόλλινς με σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής σκόραρε για το 2-0. Στο 70΄ χάθηκε η τελευταία σημαντική στιγμή του αγώνα, με τον Γραβάνη της ΑΕ Καραϊσκάκης.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Δημήτρης Σιακούφης-Βασίλης Καλτσής): Καραγκούνης, Μαργαρίτης (84΄ Πέτσας), Παναγιώτου, Κακάβας, Αβραμίδης, Κόλλινς, Γυφτοκώστας, Χούσος, Στάνσετιτς (66΄ Γραβάνης), Βασίλιεβιτς (46΄ Τζερεμές), Καβαλλάρης.

Θεσπρωτός Ηγουμενίτσας (Λάζαρος Σέμος): Βενέτης, Θεοδώρου (78΄ Ασωνίτης), Πανταζής, Μπάρκας, Καρύδης, Μηνάς (80΄ Κάλλος), Παππάς (55΄ Σιάννης), Μώκος, Αθανασόπουλος, Κοσμίδης, Ντόκος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Μακροχώρι-ΑΟ Τρίκαλα 2-4 (Βιτάλις 49΄, Ζαχαριουδάκης πεν. 67΄ // Σαχινίδης 6΄-25΄, Πέντσας 52΄, Καμπλιώνης 75΄)

ΑΕ Καραϊσκάκης-Θεσπρωτός 2-0 (Καβαλλάρης 46΄, Κόλλινς 66΄)

ΦΣ Κοζάνη-Βατανιακός 3-0 (Ζυγκερίδης 42΄, Καραμπατζάκης 68΄, Αλιατίδης 88΄)

Ρήγας Φεραίος-Οικονόμος Τσαριτσάνης 3-0 (Μαλάκος 19΄, Μπίκας 50΄-90΄)

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας-Δωτιέας Αγιάς 3-0 (Καραγκούνης 30΄, Νάκας 58΄-66΄)

Εθνικός Φιλιππιάδας-Αναγέννηση Άρτας 2-1 (Δάρδας 11΄, Φώτης 91΄ // Μάρκος 82΄)

ΕΠΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ-ΛΕΥΚΑΔΑΣ

Προηγήθηκε αλλά στο τέλος έχασε ο Κεραυνός. Σε ένα ματς που έγινε κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες με αέρα ο Κεραυνός Θεσπρωτικού στάθηκε άτυχος καθώς προηγήθηκε με 2-0, είχε τρία δοκάρια και στις καθυστερήσεις του αγώνα γνώρισε την ήττα με 3-2 από τον ΑΟ Πλαγιάς. Στο 6΄ ο Γεωργαλής με πλασέ έκανε το 0-1. Στο 20ο λεπτό χέρι του Βερύκιου και πέναλτι για τον Κεραυνό. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Στέφανος Κούσης ο οποίος έκανε το 0-2. Δυο λεπτά αργότερα ο Κεραυνός έφτασε κοντά στο 0-3 αλλά το σουτ του Κονταξή σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Παξινού. Στο 49΄ ο Κεραυνός στάθηκε και πάλι άτυχος όταν σουτ του Κούση Στ. τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Παξινού, ενώ την ίδια τύχη είχε και σουτ του Παπαλέξη στο 60ο λεπτό όταν σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα  βρήκε το κάθετο δοκάρι. Στο 62? η Πλαγιά μείωσε σε 1-2 όταν ο Καταγής εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Λέκκου. Στη συνέχεια η Πλαγιά έφτασε στην ισοφάριση όταν ο Σταμουλάκης με διπλή προσπάθεια έκανε το 2-2. Η ολική ανατροπή ήρθε στις καθυστερήσεις του αγώνα και μετά από εκτέλεση έμμεσου. Η μπάλα πήγε στον Μωραΐτη Β. που με δυνατό σουτ έδωσε τη νίκη στην Πλαγιά.

ΑΟ Πλαγιάς (Παπαδόπουλος): Παξινός, Κοκόλης, Βερύκιος, Καταγής, Κατσαβριάς (Κοκόλης Δ.),  Σταμουλάκης, Μωραΐτης Ι., Παξινός Ν. (ΜπουρδάραςΖ.), Σταμουλάκης, Μωραΐτης Β., Καταγής.

Κεραυνός Θεσπρωτικού (Ανδριανός Παπαδήμας): Λέκκος Δ., Μπόμπορης Α., Βαρούχος,  Μπόμπορης Β., Κούσης Σπύρος, Μαλέσκος, Παπαλέξης, Κούσης Στέφανος, Κονταξής (75΄ Παλιάτσος),  Γεωργαλής, Καλδάνης Ξ. (90΄Τζίμας)

Μοιράστηκαν τους βαθμούς Ωρωπός και Λούρος. Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση στον Ωρωπό όπου Δόξα και Θρίαμβος Λούρου έμειναν στο 1-1. Σε ένα πολύ καλό ματς με πολλές ευκαιρίες και κάτω από άσχημες καιρικές συνθήκες και σίγουρα αποτέλεσε διαφήμιση για το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο του Νομού. Οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο έδειξαν πολύ καλά στοιχεία, ήταν πολύ δυνατές, πειθαρχημένες και έπαιξαν ανοιχτό ποδόσφαιρο παλεύοντας για την νίκη. Παράλληλα, παρόντες στο γήπεδο ήταν αρκετοί φίλοι των δύο ομάδων, οι οποίοι απόλαυσαν τον αγώνα σε άκρως αθλητικά πλαίσια.

Ο Θρίαμβος Λούρου προηγήθηκε στο 14ο λεπτό όταν μετά από κόρνερ του Ναστούλη ο Λέτσος με κεφαλιά έκανε το 0-1. Στο 55΄ ο Θρίαμβος Λούρου έμεινε με δέκα παίκτες όταν ο Μπόμπορης είδε την κόκκινη του Σπυράκου. Στη συνέχεια η Δόξα Ωρωπού είχε κατοχή μπάλας και έφτασε στην ισοφάριση στο 87΄ με σουτ του Διαμάντη.

Δόξα Ωρωπού (Θωμάς Βασιλειάδης): Λιάσκος Α., Ντέτσικας, Μπρούβας, Μαντούσης, Νταλιάρδας (60΄Κονάκης), Κοντογεώργος, Διαμάντης, Λύγκουρης, Λιάσκος Ρ. (74΄Κάππας), Κροκίδας (84΄λ.τρ.Λάκκας).

Θρίαμβος Λούρου (Άρης Φερεντίνος): Λώλης, Πάνου, Λιόντος, Σάκκος, Τζιάκος Δ., Λέτσος, Ναστούλης (61΄Τζιάκος Γ.), Νίκου, Ζάχος (76΄Κώστας), Ράπτης (84΄Ζάκκας), Μπόμπορης.

Στο ντέρμπυ της Πρέβεζας επικράτησε ο ΠΣ Πρέβεζα. Ο ΠΣ Πρέβεζα επικράτησε με σκορ 3-0 της ΑΕ Πρέβεζας, στο παραδοσιακό ντέρμπι της πόλης, σε ένα ματς το οποίο «σημαδεύτηκε» από νεύρα και ολιγόλεπτη διακοπή. Σε ένα «δύσκολο» τερέν, λόγω της κακοκαιρίας, το πρώτο ημίχρονο ανάμεσα στις δύο ομάδες χαρακτηρίζεται ισορροπημένο. Ο ΠΣ Πρέβεζα δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις με τον Κώστα Δημουλιά στο 18′ (σουτ-άουτ) και στο 22′ (απευθείας εκτέλεση φάουλ στο κάθετο δοκάρι). Την καλύτερη στιγμή της στον αγώνα για να προηγηθεί στο σκορ την έχασε η ΑΕ Πρέβεζας στο 33′. Εξαιρετικός συνδυασμός των Ταπραντζή και Κόκκαλη έβγαλε το Ζέρη τετ-α-τετ με τον Κότση, αλλά ο τερματοφύλακας των «κιτρινόμαυρων» απέκρουσε με υπερένταση το πλασέ του επιθετικού των «πρασίνων». Το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου βρήκε της δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 0-0. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΣ Πρέβεζα πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να αυξήσει την πίεσή προς την εστία του Βασιλάκου. Στο 73′ ο Κούτσικος εκτέλεσε κόρνερ και ο Παληογιάννης με την…πλάτη άνοιξε το σκορ για τους τυπικά γηπεδούχους (1-0).  Στο 75′ ο Σπυράκος αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για διαπληκτισμό με φίλαθλο. Ο αγώνας διακόπηκε για 8 λεπτά τον αγώνα, καθώς επικράτησε ένταση ανάμεσα στον παίκτη της Ένωσης και έναν-δύο φιλάθλους. Από τον αγώνα αποβλήθηκε και ο τεχνικός της ΑΕ Πρέβεζας με υπόδειξη του διαιτητή. Στη συνέχεια του αγώνα και συγκεκριμένα στο 85′ ο Δημουλιάς έπειτα από ασίστ του Νίκου, με σουτ έκανε το 2-0. Στο 92′ ο Κούτσικος με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ 3-0.

ΠΣ Πρέβεζα (Γκαρτζονίκας): Κότσης, Σκαμνέλος Χ., Κοψάρης (62′ Παληογιάννης ? 88′ Νίκου Χ.), Τουλκερίδης Β., Γιοβάνης, Πάσχος, Δημουλιάς, Δήμας Μ., Μπασιαδήμας (52′ Νίκου Ν.), Κούτσικος, Ζήσης.

ΑΕ Πρέβεζας (Μπέκας): Βασιλάκος, Νικάκης (86′ Μπαρκούζος), Ντέντι (80′ Κάτσανος), Τουλκερίδης Α., Ζιώγκας, Ντόντης, Κόκκαλης, Ταπραντζής, Κολοβός, Πρόνιος (66′ Σπυράκος), Ζέρης.