Λάκκα Σουλίου 16

Αστέρας Ανθούσας 11

ΑΟ Φιλιππιάδας 1

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ

Ήττα με 3-0 για τον «Εθνικό». Ο Εθνικός Φιλιππιάδας γνώρισε βαριά ήττα με 3-0 από τον Οπούντιο παρουσιάζοντας ένα πάρα πολύ κακό πρόσωπο και δείχνοντας πολλές αδυναμίες στο Μαρτίνο. Χωρίς πάθος, ψυχή και κατώτεροι από τον αντίπαλο τους παρουσιάστηκαν οι «κυανόλευκοι» που πήγαν στο Μαρτίνο αυθημερόν και με 15 παίκτες στην αποστολή.

Το ντέρμπυ για την 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 2ου ομίλου της Γ! Εθνικής, είχε τελικά έναν πρωταγωνιστή, καθώς ο Οπούντιος Μαρτίνου στο γήπεδό του δεν άφησε πολλά περιθώρια αμφισβήτησης στον μέχρι πρότινος «συγκάτοικό» του, Εθνικό Φιλιππιάδας, επικρατώντας με το «καθαρό» 3-0.

Σαν εικόνα παιχνιδιού δεν είχαμε τις πολλές φάσεις, ειδικά στο πρώτο μέρος όταν οι άμυνες έπαιξαν τον πρωταγωνιστικό ρόλο, ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, σε μια φάση όταν στο 25’ κέρδισαν πέναλτυ από την ανατροπή του με Κόκα από τον Διαμαντόπουλο μέσα στην περιοχή, πέναλτυ που εκτέλεσε εύστοχα ο Καντού.

Από κει και πέρα τα πράγματα έγιναν σαφώς πιο εύκολα για την ομάδα του Μάκη Ζαχαρόπουλου, που έφτασε σε μια δίκαιη νίκη με δεδομένο ότι ανέλαβε και περισσότερες πρωτοβουλίες στο παιχνίδι, ενώ είχε σαφώς και περισσότερες ευκαιρίες για γκολ. Στην επανάληψη μάλιστα ο Οπούντιος σημείωσε άλλα δύο γκολ σφραγίζοντας το τρίποντο που τον διατηρεί μόνο του στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος, αλλά και ξεχρεώνοντας και με το παραπάνω την ήττα του πρώτου γύρου (0-2).

Στο πρώτο ημίχρονο και οι δυό ομάδες έχασαν ευκαιρίες (στο 28΄ο Εθνικός με τον Φώτη, στο 37΄ και το 39΄ οι γηπεδούχοι με τον Καντού).

Το 2-0 ήρθε στο 51΄ όταν στη βαθιά μπαλιά του Πέππα ο Καπό έπιασε κεφαλιά, η μπάλα φάνηκε να βρίσκει και σε κάποιο χέρι αμυντικού, στρώθηκε όμως ιδανικά στον Κλωτσοτήρα που πλάσαρε επιτυχώς τον Σαράβα, (η μπάλα βρήκε και στο οριζόντιο δοκάρι από την επέμβαση του τερματοφύλακα).

Στο 55΄ το Μαρτίνο θα ζητήσει πέναλτυ σε κράτημα εντός της περιοχής από τον Διαμαντόπουλο πάνω στον Καντού, ο διαιτητής όμως θα δείξει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Και στο 60΄ διαμορφώθηκε το τελικό 3-0 από τον Καπό, ο οποίος μετά από όμορφη μπαλιά του Πέππα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Εθνικού με ωραίο σουτ.

Οπούντιος Μαρτίνου (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Τσίμας, Κουτσούμπας, Μπαρκώσης, Σπυριδάκης, Τσέλλος, Βέλλιος, Κόκα, Πέππας, Καπός (64΄Νικολόπουλος), Κλωτσοτήρας (73΄ Γκριτζάπης), Καντού (79΄ Πατσαρούχας).

Εθνικός Φιλιππιάδας (Δημήτρης Μπαλάφας): Σιαράβας, Γιαννούλης, Διαμαντόπουλος, Δάρδας, Μαλλάτος, Γατσέλος, Φώτης, Τσακανίκας, Μπενίσκος, Κολιός Γ. (85΄ Παππάς), Τσαγκαλίδης (46΄ Κολιός Π.)

Ισοπαλία και πάλι για την Α.Ε. Καραϊσκάκης. Γι΄ ακόμη ένα εκτός έδρας παιχνίδι η ΑΕ Καραϊσκάκης «κόλλησε» στην ισοπαλία, που είναι η έκτη σε εννέα αγώνες μακριά από την έδρα της. Η Αρτινή ομάδα ήρθε ισόπαλη χωρίς σκορ και στην Τσαριτσάνη απέναντι στονΟικονόμο, μένοντας παράλληλα τρεις βαθμούς πίσω από τα Τρίκαλα, που νίκησαν 1-0 τον Θεσπρωτό. Στο 17΄ η ΑΕ Καραϊσκάκης έχασε σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν ο Βασίλιεβιτς βρέθηκε τετ α τετ με τον Αράπογλου, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στα τελευταία λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου  η ΑΕ Καραϊσκάκης έπαιξε στο μισό γήπεδο την Τσαριτσάνη και στο 94΄ έχασε τεράστια ευκαιρία για να πετύχει το γκολ της νίκης, όταν ο Γραβάνης πάσαρε μέσα στην περιοχή στον Καβαλλάρη και αυτός από κοντά, αφύλακτος, έστειλε την μπάλα με πλασέ λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Να αναφέρουμε ότι στο 58΄ έπειτα από σουτ του Γυφτοκώστα, η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού, αλλά παρότι είχε κατεύθυνση προς την εστία του Αράπογλου, ο διαιτητής Κρητικός έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Αράπογλου, Καρακώστας (71΄ Καλφούτζος), Μανακούσιος, Κολιός, Κουμπούρας, Μπαλής, Καραγκούνης (78΄ Μάντζιος), Αγρόδημος, Χάμος, Σενκάι (61΄ Νάνος), Κουλτσιάκης.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Δημήτρης Σιακούφης-Βασίλης Καλτσής): Καραγκούνης, Μαργαρίτης, Παναγιώτου, Αβραμίδης, Χούσος, Κόλλινς, Γυφτοκώστας (67΄ Τζερεμές), Σιμονιάν, Στάνσετιτς (73΄ Γραβάνης), Βασιλίεβιτς (83΄ Μάλλιος), Καβαλλάρης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής:

Οικονόμος Τσαριτσάνης-ΑΕ Καραϊσκάκης 0-0

ΑΟ Τρίκαλα-Θεσπρωτός 1-0 (Μηνάς 63΄)

Οπούντιος Μαρτίνου-Εθνικός Φιλιππιάδας 3-0 (Καντού πεν. 26΄, Κλωτσοτήρας 51΄, Καπός 60΄)

Βατανιακός-Μακροχώρι 1-0 (Λαζαρίδης πεν. 39΄)

Πύρασος Ν. Αγχιάλου-ΦΣ Κοζάνη 2-1 (Τσιουρέλης 23΄, Σφάκας 37΄ // Χαματάι 16΄)

Δωτιέας Αγιάς-Ρήγας Φεραίος 0-1 (Μπίκας 76΄)

ΕΠΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ-ΛΕΥΚΑΔΑΣ

Πήρε βαθμό ο Κεραυνός Θεσπρωτικού. Ένα γκολ του Καλδάνη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο παιχνίδι της Θύελλα Σινώπης με τον Κεραυνό Θεσπρωτικού.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους, καθώς στο 3ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Γεωργαλή από τον Παναγιωτίδη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Στέφανος Κούσης ο οποίος έκανε το 0-1. Η Θύελλα Σινώπης έφτασε στην ισοφάριση στο 39ο  λεπτό με σουτ του Καρίπογλου, και στο 78΄ ο Νίκος Ιορδανίδης με ατομική προσπάθεια και σουτ έκανε το 2-1. Ο Κεραυνός Θεσπρωτικού όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έφτασε στην  ισοφάριση με σουτ του Καλδάνη.

Θύελλα Σινώπης: Παναγιωτίδης, Χατζηγεωργίου, Βάλβης (46΄Παπαδόπουλος Σ.), Μιχαηλίδης, Παπαδόπουλος Γ., Βασιλειάδης Λ., Ιορδανίδης Ι., Σπυράκος, Αηδόνης, Ιορδανίδης Ν., Καρίπογλου (69΄Βασιλειάδης Χ.).

Κεραυνός Θεσπρωτικού: Λέκκος, Τζίμας, Μπόμπορης Α., Μπόμπορης Β., Κιτσαντάς (46΄λ.τρ.Κονταξής), Κούσης Σπ., Βαρούχος, Κούσης Στ., Παλιάτσος (75΄Παπαλέξης), Γεωργαλής, Καλδάνης.

Έκανε ντέρμπυ τον αγώνα αλλά στο τέλος κέρδισε. O Θρίαμβος σε ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησε πλήρως κέρδισε με 2-1 τον ΑΟ Πλαγιάς στο Λούρο. Το τελικό σκορ δεν ανταποκρίνεται στην πραγματική εικόνα του αγώνα καθώς ο Θρίαμβος Λούρου δικαιούται σίγουρα πάνω από δύο τέρματα στο παιχνίδι σε αντίθεση με τον ΑΟ Πλαγιάς που σε μια από τις μοναδικές του ευκαιρίες στο ματς στο 57΄εφτασε στην ισοφάριση και πρόσθεσε άγχος στους παίκτες του Θριάμβου.

Ο Θρίαμβος Λούρου είχε ανοίξει το σκορ στο 38΄ με κοντινό πλασέ του Ράπτη, ενώ στο 57΄σεντρα σουτ του Μωραΐτης Β. ισοφάρισε για την Πλαγιά. Στο 81΄ κόρνερ του Ζάκκα πρώτη κεφαλιά του Πάνου και ο Λέτσος με νέα κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Θρίαμβος Λούρου (Αρης Φερεντίνος): Λώλης, Λιόντος, Τζιάκος Γ., Πάνου, Τζιάκος Δ., Λέτσος, Ναστούλης (75΄Σακκάς), Νίκου, Ράπτης, Ζάκκας, Ζάχος (82΄ Κώστας).

ΑΟ Πλαγιάς (Παπαδόπουλος): Καταγής Γ., Κοκόλης Γ. (45΄Κοκόλης Θ.), Βερύκιος, Καταγής Λ., Κατσαβρίας, Παξινός, Σταμουλάκης Γ. (48΄ Πανταζής), Μωραΐτης Ι., Σταμουλάκης Σ., Μωραΐτης Β., Σταμουλάκης Σ., Μωραΐτης Β., Μπουρδάρας Ε.

Εύκολα ο Αχέρων Καναλακίου. Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, ο Αχέρων Καναλακίου έκανε το…καθήκον του κόντρα στον ΠΑΣ Σφακιώτες παίρνοντας τη νίκη, στο πλαίσιο της 21ής αγωνιστικής.

Με συγκέντρωση, εξαιρετική αμυντική λειτουργία, δύο ωραία γκολ, κι αρκετές ευκαιρίες, ως επιβεβαίωση και της επιθετικής δυναμικής της η ομάδα του Νίκου Βέκιου  νίκησε 2-0 στους Σφακιώτες την τοπική ομάδα.

Το πρώτο γκολ πέτυχε ο Γιάννης Γκόλιας με προβολή στο 20ο λεπτό, και το 2-0 διαμόρφωσε ο Βασιλείου στο 77΄με σέντρα σουτ.

ΠΑΣ Σφακιώτες (Μάλφας): Παπάς, Κάλλιας, Σάντας, Βουλγαρίδης (19΄Mahari), Χαλκιόπουλος, Σάντας, Σκιαδαρέσης, Σταυράκας, Βασιλάκης (79΄Λάζαρης), Καρτάνος,

ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου (Βέκιος): Καραπιπέρης, Κώστας, Νόνας (19΄λ.τρ.Λαγός), Μήτσης, Τσουγκάρης, Λουκούμης, Τζίμας Θ., Γκόλιας, Νταής (69΄Παππάς), Σιώρος (46΄λ.τρ.Βασιλείου).

Παρέμεινε στην κορυφή ο Πανελυκάδιος. Ο Πανλευκάδιος κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του ΠΣ Πρέβεζα καθώς επικράτησε 2-1 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι συνάντησαν απέναντί τους έναν ιδιαίτερα αξιόμαχο αντίπαλο και βρεθήκαν πίσω στο σκορ στο 39΄ όταν ο Τουλκερίδης με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 0-1 για τον ΠΣ Πρέβεζα. Στο 70΄ ο Μπάλη με απευθείας φάουλ ισοφάρισε για τον Πανλευκάδιο. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 88΄ ο Πετούσης με σουτ.

Πανλευκάδιος (Γιώργος Κατηφόρης): Τρανουλίδης, Μπαλή, Κωστακιώτης, Καταγής, Βλάχος, Φλούδας, Τσελάι(80΄ Πετούσης), Καλογερής, Μπαλάφας, Ορφανός (87΄ Κονιδάρης), Φωτεινός(60΄ Κοκόλης Χ.Σ.).

ΠΣ Πρέβεζας (Βαγγέλης Γκαρτζονίκας): Κότσης, Νίκου, Γιοβάνης, Σκαμνέλος, Δήμας Χ., Δήμας Θ., Χαϊδάκης (84΄ Νίκου Χ.), Δημουλιάς, Παληογιάννης, Τουλκερίδης, Κούτσικος.

Εκτός έδρας νίκη του Τηλυκράτη. Ο Τηλυκράτης πέρασε νικηφόρα από την Πρέβεζα με σκορ 3-0 επί της Ένωσης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα από νωρίς και ευτύχησαν να προηγηθούν με πέναλτι του Καλογερή στο 38ο λεπτό. Στη φάση αυτή αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Λευτέρης Τρούλλης στο ντεμπούτο του με την Ένωση. Στο 60΄ ο Λούζι Ο. με πλασε από κοντά έκανε το 0-2, και στο 76΄ ο Κούρτης μετά από πάσα του Μακρυγιάννη διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

ΑΕ Πρέβεζας (Άγγελος Μπέκας): Λιόντος, Κουτρούμπας,Τσιάβος, Τρούλλης, Κάτσανος Ζιώγκας, Κόκκαλης (80΄Τάπραντζης), Ντόντης, Ζέρης, Σπυράκος (70΄Πρόνιος), Κολοβός (75΄Νικάκης).

Τηλυκράτης Λευκάδας (Παναγιώτης Πολίτης): Σκιαδάς, Σταματέλος, Σάντας (75΄Ρεκατσίνας), Βρεττός, Λούζι Ο., Καταγής Σ., Μακρυγιάννης, Κτενάς, Γαζής (68΄Κούρτης), Καταγής Γ.(63΄Περιστέρης), Καλογερής.

Β΄ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας

Με ευρύ σκορ νίκησε ο Ηρακλής Αγίου Γεωργίου. Μια νίκη και τρεις πολύτιμους βαθμούς πήρε ο Ηρακλής Αγίου Γεωργίου επικρατώντας με 5-2 της Νίκης Στεφάνης.

Στο 17΄ ο Παντελίδης έκανε το 1-0, και στο 42΄ ο Κολιός έκανε το 2-0. Μέσα σε 3 λεπτά όμως η Νίκη Στεφάνης έφερε τούμπα το ματς. Στο 45΄ ο Γιώτης μείωσε σε 2-1, και στο 48΄ ο Νάσης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ισοφάρισε σε 2-2 αλλά μέχρι εκεί. Στο 70΄ ο Ρίζος Α. έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα του κάνοντας το 3-2. Στο 76΄ και στο 84΄ ο Κολιός με δυο προσωπικά γκολ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (5-2).

Ηρακλής Αγίου Γεωργίου: Ρίζος Α., Αθανασίου, Ζάβαλης, Γκίζας (46΄ Πάνου Γ.), Γάκης, Πάνου Δ., Κολιός, Χρήστου, Ρίζος Α. (74΄Τζαλακώστας), Κίτσιος (79΄ Τσίτζος), Παντελίδης.

Νίκη Στεφάνης: Χήτας, Βασιλείου, Κουτσοχρήστος, Μπορμπόλης, Κίτσος (79΄ Κηρομύτης), Νάσης, Σέλλα, Δούλης, (71΄Ζύγκουρης), Μπατσιούλης, Γιώτης, Βράκας (46΄ Κρούκης)

Αστέρας Ανθούσας-ΠΣ Φιλιππιάδας 2-1

● Στο εξ΄ αναβολής παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής μεταξύ του  Αχέροντα Καναλακίου και της Θύελλας Σινώπης, η ομάδα του Καναλακίου έφτασε εύκολα στους τρεις βαθμούς της νίκης, επικρατώντας με 5-1.

Υπεγράφη το πρωί της περασμένης Παρασκευής μεταξύ του δημάρχου Πρέβεζας Χρήστου Μπαΐλη και των εκπροσώπων της αναδόχου εταιρίας η σύμβαση για την τοποθέτηση συνθετικού χλοοτάπητα τελευταίας γενιάς στο γήπεδο του Αγίου Θωμά. Ο προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται στις 145.127, 07 ευρώ ενώ η ολοκλήρωσή του αναμένεται να γίνει σε τέσσερις μήνες. Όπως τονίζει ο δήμαρχος Πρέβεζας πρόκειται για ένα έργο το οποίο θα αναβαθμίσει ουσιαστικά τις αθλητικές υποδομές της περιοχής, δίνοντας την δυνατότητα στους νέους αλλά και σε όλους όσοι ασχολούνται με τον αθλητισμό να έχουν στην διάθεσή τους έναν ακόμη σύγχρονο χώρο.

Με μία αγωνιστική τιμώρησε η Πειθαρχική Επιτροπή της ΕΠΣ Άρτας του Βαγγέλη Μαλέσκο (ΑΕ Ξηροβουνίου) και Γιώργο Δήμο (Δόξα Άρτας).

Εξ άλλου η Πειθαρχική Επιτροπή της ΕΠΣ Άρτας κατά την συνεδρίαση της 10ης Φεβρουαρίου αποφάσισε: Ποινή αποκλεισμού μίας αγωνιστικής ημέρας στο ποδοσφαιριστή ΜΠΑΛΑΓΚΑ Μ.  του ΗΡΟΔΟΤΟΥ ΚΑΛΟΓΕΡΙΚΟΥ. Ποινή αποκλεισμού τεσσάρων αγωνιστικών ημερών στο ποδοσφαιριστή ΑΓΓΕΛΗ Σ. των ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ ΠΕΤΑ

Με απόφαση της Πειθαρχικής Επιτροπής, ο αγώνας ΑΕ Λουτροτόπου-ΑΟ Φλωριάδας, για το πρωτάθλημα της Β΄ ερασιτεχνικής κατηγορίας που δεν έγινε την περασμένη Κυριακή, κατακυρώνεται υπέρ του ΑΟ Φλωριάδας με τέρματα 3-0, βαθμούς τρείς υπέρ του και αφαιρούνται δύο βαθμοί από το τρέχον και δύο βαθμοί από το επόμενο πρωτάθλημα από το σωματείο ΑΕ Λουτροτόπου.

Με ευχαριστήρια ανακοίνωση του ΑΟ Πλαγιάς, μπήκε ο επίλογος στην πολυσυζητημένη αναμέτρηση με τον Θρίαμβο Λούρου, λόγω των φόβων για επεισόδια στο ματς του Λούρου, ως προς αντίποινα για τα όσα συνέβησαν στο ματς του πρώτου γύρου. Στην επιστολή του το διοικητικό συμβούλιο, χαρακτηρίζει ατυχή τα γεγονότα που συνέβησαν στον πρώτο γύρο και τα αποδίδει στην ένταση που προκλήθηκε από τη συμπεριφορά του διαιτητή. Στην ίδια επιστολή του το δ.σ. ευχαριστεί εκτός από το διοικητικό συμβούλιο του ποδοσφαιρικού σωματείου του Λούρου και το διαιτητικό τρίο για την άψογη διαιτησία του στον συγκεκριμένο αγώνα.