Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ

Ηττήθηκε στην έδρα του ο Εθνικός. Σημαντική νίκη για τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας κόντρα στον Εθνικό στη Φιλιππιάδα με σκορ 1-0. Και οι δυο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με προσοχή στην άμυνά τους, ώστε να μη δεχτούν γκολ. Μέχρι το 35′ του  πρώτου ημιχρόνου πρωταγωνιστής ήταν ο Εθνικός. Στο 11΄ κόρνερ του Κολιάκη κεφαλιά του Δάρδα και ο Καραγκούνης πάνω στη γραμμή διώχνει τη μπάλα. Στο 15΄ σουτ του Κολιάκη μπλόκαρε ο Σακελλαρίδης, και στο 19΄ απευθείας φάουλ του Γήτα άουτ.  Οι φιλοξενούμενοι είχαν μόνο ένα σουτ του Νάκα στο 26΄ που έδιωξε σε κόρνερ ο Σιαράβας. Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, ο Αχιλλέας Νεοκαισάρειας προηγήθηκε με πλασέ του Μακράκη στο 60ο λεπτό, ένα γκολ που αμφισβητήθηκε έντονα από τους γηπεδούχους υποστηρίζοντας ότι ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 79΄ ο Εθνικός είχε άλλη την ευκαιρία να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά ο Σακελλαρίδης έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ την κεφαλιά του Δάρδα.

Εθνικός Φιλιππιάδας (Δημήτρης Μπαλάφας): Σιαράβας, Γατσέλος, Διαμαντόπουλος, Δάρδας, Γιαννούλης, Λέντζος (85΄Τσαγκαλίδης), Κολιάκης, Τσακανίκας (66΄Φώτης), Μπενίσκος, Γήτας, Κολιός Γ. (87΄Μαλλάτος).

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας (Αποστόλης Στύλος): Σακελλαρίδης, Λαζαρίδης, Ραπτόπουλος, Δημητρίου, Τασίδης, Οικονόμου, Καραγκούνης (72΄Παυλίδης), Δημητρόπουλος, Κωτσιαρίδης (92΄Λάλα), Νάκας (90΄Ηλιάδης), Μακράκης.

Παρέμεινε κοντά στην κορυφή η Α.Ε. Καραϊσκάκης. Η ΑΕ Καραϊσκάκης επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 1-0 εντός έδρας του Δωτιέα Αγιάς και έτσι παρέμεινε τρεις βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο ΑΟ Τρίκαλα, ο οποίος νίκησε εύκολα εκτός έδρας με 2-0 τον Βατανιακό.

Η Αρτινή ομάδα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και προσπαθούσε από την αρχή του αγώνα να βρεθεί μπροστά στο σκορΣτο 11΄ της αναμέτρησης μετά από σέντρα μέσα στην περιοχή, ο Παναγιώτου με δυνατό σουτ από πλάγια θέση, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Σταυράκη. Δέκα λεπτά μετά (21΄) η ΑΕ Καραϊσκάκης είχε δεύτερο δοκάρι, όταν μετά από σέντρα του Παναγιώτου οΚαβαλλάρης με κεφαλιά σημάδεψε την οριζόντια δοκό. Το δεύτερο μισό του αγώνα ξεκίνησε με γκολ για τους Αρτινούς, με τον Παναγιώτου να σκοράρει με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Στο 71΄ οι αμυντικοί πρόλαβαν την τελευταία στιγμή τον Βασίλιεβιτς, πριν αυτός σημειώσει το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Κατσίκη στο 86΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Δ. Σιακούφης-Β. Καλτσής): Καραγκούνης, Παπανίκου, Παναγιώτου, Αβραμίδης, Σιμονιάν, Κόλλινς, Γυφτοκώστας (75΄ Μάλλιος), Τζερεμές (65΄ Στάνσετιτς), Γραβάνης (88΄ Μαργαρίτης), Βασίλιεβιτς, Καβαλλάρης.

Δωτιέας Αγιάς (Α. Σωτηρίου): Σταυράκης, Κόκκας (59΄ Τσιρογιάννης), Γούτος, Πετρουζέλης, Κοκκίνης, Κατσίκης, Δημολιός, Λάϊος (65΄ Γκίκα), Τσατσαλίδης, Πλιάγκας, Κουβελάς (85΄ Τσακάλι).

Ηττήθηκε για 6η φορά η Αναγέννηση Άρτας. Την έκτη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα του 2ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής γνώρισε στην Κοζάνη η Αναγέννηση Άρτας, όπου ηττήθηκε από την τοπική ομάδα με 2-1.

Η Κοζάνη πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και έφτασε στη νίκη.  Στο 13΄ ο Παπαβασιλείου έσωσε την Αναγέννηση, διώχνοντας στην γραμμή την μπάλα από την κεφαλιά του Δρόσου και στο 25΄ ο Ζυγκερίδης δεν κατάφερε μόνος του να βρει δίχτυα. Η Κοζάνη πήρε το προβάδισμα στο 38΄ με το δυνατό σουτ του Ζυγκερίδη εκτός περιοχής.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κοζάνη διπλασίασε τα τέρματα της στο 55΄ όταν ο Μπαντής αρχικά απέκρουσε το σουτ του Ι. Τσικόπουλου, αλλά στην επαναφορά ο νεοαποκτηθείς Δ. Παπαδόπουλος έκανε το 2-0 για την ομάδα του. Η Αναγέννηση στο 71΄ κατάφερε με τον Σιδηρόπουλο από κοντά να μειώσει σε 2-1. Ο Μπαντής στο 83΄ έπιασε πέναλτι του Ι. Τσικόπουλου, για να παραμείνει έτσι το τελικό 2-1. Στα τελευταία λεπτά η Αναγέννηση ανέβηκε ψηλά και πίεσε για την ισοφάριση. Πρώτη εμφάνιση με την φανέλα της Αναγέννησης και μάλιστα ως βασικός ήταν ο επιθετικός Άρης Μιχάλης.

ΦΣ Κοζάνη (Γ. Προβίδας): Σταματόπουλος, Ηλίας, Ματούλας, Μπιμπίρης, Τσικόπουλος Η., Τραυλός (80΄ Κρασώνης), Τσικόπουλος Ι., Χαματάϊ (46΄ Παπαδόπουλος Δ.), Ζυγκερίδης (70΄ Δούμας), Ταφαρλής, Δρόσος.

Αναγέννηση Άρτας (Ν. Λάππας): Μπαντής, Τάσσος, Παπαβασιλείου, Νικοπολίδης (46΄ Παπαρούνης), Ηλίας, Μάρκος, Γούλας, Σιδέρης, Μιχάλης (67΄ Σιδηρόπουλος), Γεωργίου, Κατσαδούρος.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Βατανιακός-ΑΟ Τρίκαλα 0-2 (Πέντσας 5΄, Καμπλιώνης 57΄)

Θεσπρωτός-Οικονόμος Τσαριτσάνης 2-0 (Αθανασόπουλος 71΄, Ντόκος 93΄)

Μακροχώρι-Πύρασος Νέας Αγχιάλου 0-2 (Δαμασκός 61΄, Αναστασίου 71΄)

ΑΕ Καραϊσκάκης-Δωτιέας Αγιάς 1-0 (Παναγιώτου 47΄)

ΦΣ Κοζάνη-Αναγέννηση Άρτας 2-1 (Ζυγκερίδης 38΄, Παπαδόπουλος Δ. 54΄ // Σιδηρόπουλος 70΄)

Εθνικός Φιλιππιάδας-Αχιλλέας Νεοκαισαρείας 0-1 (Μακράκης 60΄)

Α΄ ΕΠΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ-ΛΕΥΚΑΔΑΣ

Νίκη εκτός έδρας για τον Θρίαμβο Λούρου. Σε ένα ματς με 2 πέναλτι (ένα για τον Κεραυνό κι ένα για τον Θρίαμβο) και 3 αποβολές, ο Θρίαμβος Λούρου κέρδισε με 2-1 τον Κεραυνό Θεσπρωτικού  και πήρε μια σπουδαία νίκη στο κατάμεστο γήπεδο του Θεσπρωτικού.

Η αναμέτρηση του Κεραυνού με τον Θρίαμβο τα είχε όλα. Είχε δυο γκολ με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 2-1, είχε δύο πέναλτι, είχε τρεις αποβολές και απίστευτες συγκινήσεις. Στο 10ο λεπτό χέρι του Σπύρου Κούση και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Ναστούλης ο οποίος έκανε το 0-1 για τον Θρίαμβο. Στο 12΄ ο Κεραυνός έφτασε στην ισοφάριση με πέναλτι που εκτέλεσε ο Στέφανος Κούσης. Στη φάση αυτή ο Γιώργος Τζιάκος είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή και ο Θρίαμβος έμεινε με δέκα παίκτες. Στο 45΄ ο Κεραυνός θα μείνει με δέκα παίκτες όταν ο Γεωργαλής αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 69΄ ο Ζάχος με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 1-2, και στο 88΄ αποβολή του Σακκά με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Κεραυνός Θεσπρωτικού (Ανδριανός ): Λέκκος Δ,. Τζίμας Μ, Μπόμπορης Α., Μπόμπορης Β., Μαλέσκος (80΄ Τζίμας Γ.), Βαρούχος, Κούσης Σπ., Παλιάτσος (45΄Λέκκος Ν.), Κούσης Στ., Καλδάνης (63΄Κονταξής), Γεωργαλής.

Θρίαμβος Λούρου (Άρης Φαρεντίνος): Μαλαμής, Λιόντος, Τζιάκος Γ., Πάνου, Τζιάκος Δ. (52΄Σακκάς), Λέτσος, Νίκου, Ναστούλης, Γκολάκου (24΄Ζάχος), Ζάκκας, Ράπτης (67΄Φέκκας).

Νίκησε ο ΠΑΣ Πρέβεζα. Ο ΠΣ Πρέβεζα πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης με αντίπαλο τον Απόλλωνα Πάργας, με σκορ 1-0, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο «Αθανασία Τσουμελέκα», για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας και ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφήνοντας την ομάδα της Πάργας στην 5η.

Ο Τουλκερίδης με σουτ στο 36΄έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα της Πάργας, ενώ «άγγιξε» το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Απόλλωνα και η δυνατή κεφαλιά του Παληογιάννη στο 38′. Ο ΠΣ Πρέβεζα πήρε… μέτρα στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο και «έκλεισε» τον Απόλλωνα στην εστία του. Στο 70′ ο Δημουλιάς εκτέλεσε φάουλ και ο Τουλκερίδης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ από τη  δεύτερη βοηθό. Ένα λεπτό αργότερα (71′) οι «κιτρινόμαυροι» πέτυχαν το γκολ που τους χάρισε τη νίκη. Ο Μάκης Δήμας «σέρβιρε» ασίστ στο Χαϊδάκη, ο οποίος με αριστερό πλασέ σκόραρε για το 1-0.

*Ένταση σημειώθηκε στις εξέδρες του γηπέδου ανάμεσα σε 4-5 φιλάθλους των δύο ομάδων, μετά το τέλος του αγώνα και έπεσαν μερικές «ψιλές».

ΠΣ Πρέβεζα: Κότσης, Νίκου (55′ Πάσχος), Γιοβάνης, Σκαμνέλος, Χρ. Δήμας, Θ. Δήμας, Χαϊδάκης, Δημουλιάς, Παληογιάννης (73′ Μπάτσος), Τουλκερίδης, Κούτσικος.

Απόλλων Πάργας (Μουστάκας): Ζέρης, Μάρκος (73′ Ευθυμίου), Μπιστιώλης, Βάσιος Ε., Γκόγκα, Τόρες, Ντίσιος, Παππάς (58′ Δράκος), Βάσιος Δ., Μηλιώνης, Βάσιος Α (78′ Τζίμας).

Πρώτος στη βαθμολογία  ο Αχέρων Καναλακίου. Ο Αχέρων Καναλακίου αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά πήρε σπουδαία νίκη με 4-1 επί της ΑΕ Πρέβεζας και πέρασε πρώτος στη βαθμολογία.

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Κολοβός έκανε το 0-1 για την Ένωση. Στο 24΄ ο Βασιλείου ισοφάρισε για τον Αχέροντα, και στο 31΄ ο Μήτσης έκανε το 2-1. Στο 49΄ ο Νταής έκανε το 3-1, και στο 59΄ ο Λαγός διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

ΑΟ Πλαγιάς-ΠΑΣ Παλιάμπελα 3-0 χωρίς αγώνα

Άλλαξε ο προπονητής τα Δόξα Ωρωπού. Τη λύση της συνεργασίας με τον Θωμά Βασιλειάδη και την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας απ΄ τον Τάσο Νταλάκα ανακοίνωσε η Δόξα Ωρωπού. Ο Τάσος Νταλάκας είναι κι επίσημα πλέον ο νέος τεχνικός της Δόξας, καθώς η ομάδα του Ωρωπού το απόγευμα της Πέμπτης ανακοίνωσε τη συμφωνία της με τον Αρτινό τεχνικό, ο οποίος κρίθηκε ο καταλληλότερος για να διαδεχτεί τον Βασιλειάδη στην τεχνική της ηγεσία.

Β΄ ΕΠΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ-ΛΕΥΚΑΔΑΣ

Νίκη για την Κατούνα εκτός έδρας. Τη νίκη πήρε η Κατούνα καθώς επικράτησε με 2-0 στο γήπεδο Ζαλόγγου του Ερμή Καναλίου στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής του Α΄ ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με μόνο στόχο το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα στο σκορ. Αυτοί που το κατάφεραν ήταν οι φιλοξενούμενοι (οι οποίοι από το 73΄ έπαιζαν με έναν παίχτη λιγότερο λόγω αποβολής του Λογοθέτη Χ.) στο 88ο λεπτό με κοντινή προβολή του Λογοθέτη Σ. Πέντε λεπτά αργότερα και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων η μπάλα χτύπησε στο στο χέρι του Τσιάπη μετά από σέντρα του Καββαδά και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζακυνθινός ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 0-2 για την ομάδα της Κατούνας.

Ερμής Καναλίου: Γαλανός, Γλάρος, Χαϊντάρι, Πάσχος, Μανέ, Τσιάπης, Καντζιώτης (61΄Αλεξανδρής), Δαρδαμάνης, Μουκάνος (58΄Καναβός), Αρβανίτης, Ζαρκαντώνης (22΄λ.τρ.Ψόχιος).

ΠΕΑΣ Κατούνα: Καρφάκης, Σέρβος, Καββαδάς, Λογοθέτης Σ., Διγενής, Φωτεινός Π., Φωτεινός Ε., Γουρζής (67΄Λογοθέτης Χ.), Κρητικός (75΄Θεράπος), Ζακυνθινός, Πάντος.

ΑΟ Φιλιππιάδας 1

Επικύρωσε η Πειθαρχική Επιτροπή της ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας στην τελευταία συνεδρίαση της, τις ποινές που προέκυψαν από τα αναγραφόμενα στα φύλλα αγώνα του περασμένου Σαββατοκύριακου. Αναλυτικά, οι σχετικές αποφάσεις που πήρε και οι ποινές που επέβαλλε η Πειθαρχική Επιτροπή της ΕΠΣ είναι οι ακόλουθες: Επίπληξη επιβλήθηκε στην «ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΤΣΟΥΚΑΛΑΔΩΝ», ποινή πενήντα ευρώ (50) επιβλήθηκε στον εκπρόσωπο του σωματείου «ΑΕΝ ΣΑΜΨΟΥΝΤΑΣ», επίπληξη που επιβλήθηκε στον εκπρόσωπο του σωματείου «ΝΙΚΗ ΣΤΕΦΑΝΗΣ».

Στο μεταξύ η Πειθαρχική Επιτροπή επέβαλε τις παρακάτω ποινές στους ποδοσφαιριστές: Α΄ κατηγορία

Σπυράκος Σ. Θύελλα Σινώπης 1 αγωνιστική, Χασακής Χ. Αμβρακικός Βόνιτσας 1 αγωνιστική, Ηλιόπουλος Φ. ΑΟ Καρυάς 1 αγωνιστική, Τρούλλης Ε. ΑΕ Πρέβεζας 1 αγωνιστική