Ισόπαλος στο γήπεδό του ο Εθνικός. Η ομάδα του Εθνικού Φιλιππιάδας, παρότι πίεσε ασφυκτικά τον Ρήγα Φεραίο , έχοντας μεταξύ άλλων και ένα γκολ που ακυρώθηκε λανθασμένα, έμεινε στο 1-1.

Μετά την ήττα της περασμένης Κυριακής από τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας, ο Εθνικός έμεινε στο Χ με τον Ρήγα Φεραίο στη Φιλιππιάδα μπροστά σε περίπου 400 φιλάθλους, σε ένα ματς στο οποίο άξιζε τη νίκη με βάση την εικόνα του.

Οι γηπεδούχοι, παρότι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, κατάφεραν να «απαντήσουν» άμεσα, ωστόσο η ολική ανατροπή δεν ήρθε ποτέ, με τον Εθνικό να έχει ένα γκολ που ακυρώθηκε και πολλές ευκαιρίες.

Το ματς μπορεί να μην είχε σούπερ θέαμα, ωστόσο οι συγκινήσεις ήταν έντονες και ουδείς μπορούσε να προβλέψει την εξέλιξή του. Άλλωστε, κόντρα στη ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να «παγώσουν» τη Φιλιππιάδα στο 27΄, όταν έπειτα από σουτ του Μαλάκου και ασθενή απόκρουση του Σιαράβα ο Κεμάλι με πλασέ άνοιξε το σκορ. Ωστόσο η τάξη αποκαταστάθηκε στο 40΄, αφού ο Δάρδας με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Μπαλάφα είχαν ξεκάθαρες εντολές να ανεβάσουν τις γραμμές πιο ψηλά και να πιέσουν για την ολική ανατροπή και στο 63΄ πέτυχε γκολ ο Εθνικός με τον Γήτα που όμως ακυρώθηκε λανθασμένα από τον πρώτο βοηθό.

Ο Εθνικός δεν πτοήθηκε, πάντως, το πάλεψε και στρίμωξε για τα καλά τον Ρήγα Φεραίο, ο οποίος με οργανωμένη αμυντική λειτουργία πάλευε να κρατήσει το βαθμό. Στο 66΄ απευθείας φάουλ του Γήτα διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ ο Κεφαλάς. Στο73΄ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Γατσέλου μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής αρνήθηκε να το καταλογίσει. Εθνικός Φιλιππιάδας (Δημήτρης Μπαλάφας): Σιαράβας, Γιαννούλης, Διαμαντόπουλος, Δάρδας, Πάνος (46΄λ.τρ.Μαλλάτος), Γατσέλος, Κολιάκης (77΄Κολιός Γ.), Τσακανίκας, Μπενίσκος, Γήτας, Φώτης.

Ρήγας Φεραίος (Λάκης Μπακάλης): Κεφαλάς, Χατζηαθανασίου, Βαρουζέρης, Γουτούλης, Ναουμίδης, Αλεξίου, Μπίκας (78΄Μιχολίτσης), Τσίπι, Μαλάκος (72΄Γούτσιος), Ζενούνι, Κεμάλι (88΄Γεωργατζής)

Με εφτά γκολ ξέσπασε η Αναγέννηση. Χρειάστηκε να περάσουν περισσότεροι από δύο μήνες (2-1 τον Ρήγα Φεραίο στις 14 Δεκεμβρίου) για να πανηγυρίσει νίκη η Αναγέννηση Άρτας, η οποία προέρχονταν από έξι συνεχόμενες ήττες (ενδιάμεσα υπήρχαν και δύο νίκες «στα χαρτιά» με Λευκάδια και Πυρσό).

Η ιστορική Αναγέννηση διέσυρε με 7-0 την «αδύναμη» και ουραγό του βαθμολογικού πίνακα ομάδα του Μακροχωρίου και επανήλθε με τον καλύτερο τρόπο στις επιτυχίες. Στα αγωνιστικά, με το «καλημέρα» η Αναγέννηση βρέθηκε μπροστά με 2-0 και ουσιαστικά πήρε τους βαθμούς της νίκης. Το 1-0 έγινε στο 2΄ οι παίκτες από τον Γούλα, μετά από συνδυασμό των παιχτών της Αναγέννησης. Δύο λεπτά μετά αργότερα έγνιε το 2-0 από τον Νικοπολίδη όταν βρέθηκε προ κενής εστίας μετά το δοκάρι που βρήκε ο Σιδέρης Στο 21΄ ο Σιδηρόπουλος έστρωσε με κεφαλιά-πάσα στον Νικοπολίδη και αυτός από θέση τετ α τετ σκόραρε για το 3-0. Στην επανάληψη και στο 50΄, ο Σιδέρης έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Γεωργίου και αυτός σούταρε σωστά στην απέναντι γωνία για το 4-0, ενώ στο 55΄ ήταν η σειρά του Σιδέρη να σκοράρει, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λάθος του τερματοφύλακα των φιλοεξνουμένων. Στο 88΄ ο Σιδηρόπουλος έκλεψε την μπάλα από τον αμυντικό Μπλουγκά και σημείωσε το 6-0, ενώ το τελικό 7-0 διαμόρφωσε ο Μιχάλης στο 92΄.

Αναγέννηση Άρτας (Νίκος Λάππας): Μπαντής (77΄ Μπακόλας), Ηλίας, Σιδέρης (59΄ Σταμούλης), Χρηστογιάννης, Παπαρούνης, Μάρκος, Γούλας, Νικοπολίδης, Σιδηρόπουλος, Γεωργίου, Κατσαδούρος (81΄ Μιχάλης).

Μακροχώρι (Διονύσης Γρηγορόπουλος): Κύρου, Κωτσόπουλος, Αραμπατζής (51΄ Μιχαλόπουλος), Κιβρακίδης, Μπλουγκάς, Τάνης, Αργυρόπουλος, Φώρτσιου, Καγιόγλου (46΄ Πεταλάς), Πατσιαβούρας, Ζαχαριουδάκης (72΄ Γεωργιάδης).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής της Γ΄ ΕΘΝΙΚΗΣ:

AO Τρίκαλα-Οικονόμος Τσαριτσάνης 2-0 (Καμπλιώνης 59΄, Σαχινίδης 72΄)

Πύρασος Ν. Αγχιάλου-Βατανιακός 1-0 (Κοντοβάς 39΄)

Δωτιέας Αγιάς-Θεσπρωτός 0-0

Αναγέννηση Άρτας-Μακροχώρι 7-0 (Γούλας 2΄, Νικοπολίδης 4΄-21΄, Γεωργίου 50΄, Σιδέρης 55΄, Σιδηρόπουλος 88΄, Μιχάλης 92΄)

Οπούντιος Μαρτίνου-ΦΣ Κοζάνη 1-1 (Καντού 61΄ // Δρόσος πεν. 73΄)

Εθνικός Φιλιππιάδας-Ρήγας Φεραίος 1-1 (Δάρδας 40΄ // Κεμάλι 27΄)

Α΄ ΕΠΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ-ΛΕΥΚΑΔΑΣ

Ισόπαλες οι δύο ομάδες σε ένα δυνατό παιχνίδι. Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι στη Λευκάδα ανάμεσα στον Πανλευκάδιο και στον ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης να βρίσκει τις δυο ομάδες στο 1-1.

Το τελικό αποτέλεσμα είναι θετικό για την ομάδα του Καναλακίου καθώς κρατάει την διαφορά των δυο βαθμών από τον αντίπαλο.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό απόρροια του οποίου ήταν και η αποβολή των Κωστακιώτη και Γαλανή, αλλά και τον τραυματισμό του Τάκη Ντούρου από καπνογόνο.

Στο 33΄ ο Πανλευκάδιος κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με γκολ του Ορφανού. Στο 75΄ το παιχνίδι διακόπηκε για 10΄ λεπτά και με την έναρξη του ο Αχέρων έφτασε στην ισοφάριση με κεφαλιά του Σιώρου. Στο 95΄ λίγο έλειψε να γίνει και το 1-2 όταν και πάλι κεφαλιά του Σιώρου μέσα από την περιοχή, η μπάλα κατευθύνθηκε προς το τέρμα αλλά ο Βλάχος έδιωξε πάνω από τη γραμμή.

Πανλευκάδιος (Γιώργος Κατηφόρης): Τρανουλίδης, Μπαλή, Κωστακιώτης (65?Μεϊντάνης), Καταγής, Βλάχος, Φλούδας, Κοκόλης Ζ.Χ. (65?Καλογερής), Τσελάι, Μπαλάφας, Ορφανός (81?Πετούσης),Κοκόλης Σ.Χ.

ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου (Νίκος Βέκιος): Καραπιπέρης, Κώστας, Νόνας, Μπάκας, Μήτσης, Τσούγκαρης, Λουκούμης, Τζίμας (52΄Βασιλείου), Σιώρος, Νταής (50΄ Γκόλιας), Τζίμας (96΄Παππάς).

Κέρδισε τους Σφακιώτες η Α.Ε. Πρέβεζας. Μεγάλη νίκη, πέτυχε η ΑΕ Πρέβεζας επί του ΠΑΣ Σφακιώτες με 2-0 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η Ένωση έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της αφού μπήκε πολύ δυναμικά και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 5ο μόλις λεπτό με τον Ζέρη. Στην επόμενη φάση οι Σφακιώτες απειλούν με μακρινό σουτ του Κτενά, το οποίο αποκρούει δύσκολα ο Βασιλάκος με τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι. Στο 15ο λεπτό ο Σπυράκος στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και ο Τρούλλης εκμεταλλεύεται την ευκαιρία και κάνει το 2-0 για την Ένωση, το οποίο ήταν και το σκορ του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Σφακιώτες μπήκαν πολύ δυνατά, πιέζοντας τους παίχτες της Ένωσης και αναγκάζοντας τους να υποπέσουν σε πολλά λάθη, δίνοντας χώρο στους φιλοξενούμενους, η οποία έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία στο 50ο λεπτό με τον Κάλλια, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Βασιλάκος.

ΑΕ Πρέβεζας: Βασιλάκος, Κουτρούμπας, Ζιώγκας (Ζέρης), Τουλκερίδης, Τρούλλης, Τσιάβος, Ταπραντζής (Πανταζής), Νικάκης (Κατσάνος), Ζέρης, Σπυράκος, Κολοβός.

ΠΑΣ Παλιάμπελα-Κεραυνός Θεσπρωτικού 0-3 χωρίς αγώνα

Ισόπαλος ο εξ αναβολής αγώνας. Σε εξ αναβολής αγώνα της 23ης αγωνιστικής της Α΄ Κατηγορίας που έγινε στην Πάργα Απόλλων και Τηλυκράτης Λευκάδας αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2.

Ο Τηλυκράτης παρότι προηγήθηκε με τον Μακρυγιάννη στο 15ο λεπτό, δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του, αφού ο Απόλλων ισοφάρισε στο 51΄ με τον Βάσιο Α. και στο 71΄ο Ντίσιος έκανε το 2-1. Ο Τηλυκράτης κατάφερε να φύγει από την Πάργα με το βαθμό της ισοπαλίας χάρη στο γκολ που πέτυχε με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Κτενάς στο 88′.

Διαιτητής: Αλεξανδρόπουλος

Βοηθοί: Φραγκούλης Π.-Πάσχος

Απόλλων Πάργας (Γιώργος Μουστάκας): Τσοβίλης, Μάρκος (54΄Παπαδόπουλος), Μπιστιόλης, Βάσιος Ε., Goga A., Tόρες, Goga E. (58΄Ντίσιος), Παππάς (70΄Ευθυμίου), Βάσιος Δ., Μηλιώνης, Βάσιος Α.

Τηλυκράτης Λευκάδας (Πάνος Πολίτης): Σκιάδας, Γεωργάκης, Σάντας (71΄Κούρτης), Λόυζι Π., Ρεκατσίνας (89΄Παπαδόπουλος), Βρεττός, Μακρυγιάννης, Κτενάς, Γαζής, Περιστέρης (58΄ Σταματέλος), Καλογερής.

Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Λάμπρου Φωτόπουλου

Πριν από την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του παλαίμαχου ποδοσφαιριστή και επί σειρά ετών ταμία του Απόλλωνα Πάργας Λάμπρου Φωτόπουλου που έφυγε από τη ζωή το περασμένο Σάββατο.

Επεισόδια εξελίχθηκαν στη διάρκεια του αγώνα του Πανλευκάδιου κόντρα στον ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου στη Λευκάδα, με άνθρωπο του επιτελείου των «κυανόλευκων» να τραυματίζετε και να κάνει ράμματα.

Κάποιος ανεγκέφαλος (σ.σ. ο ελαφρύτερος χαρακτηρισμός που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε) πέταξε ένα καπνογόνο από την κερκίδα. Ο Τάκης Ντούρος (φωτο)τραυματίστηκε στο κεφάλι από τη ρίψη καπνογόνου και μεταφέρθηκε στο Γενικό Νοσοκομείο Λευκάδας, όπου και έκανε ράμματα.

Αμέσως μετά το παιχνίδι, το ΔΣ του ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου μετέβη στην Αστυνομία όπου και κατέθεσε μήνυση για το περιστατικό και οπτικό υλικό.

Β΄ ΕΠΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ-ΛΕΥΚΑΔΑΣ

Τελικά δεν ήταν ντέρμπυ. Σπουδαία νίκη με 6-0 επί του ΑΟ Φιλιππιάδας, πέτυχε ο ΠΣ Φιλιππιάδας ο οποίος κέρδισε σχετικά εύκολα το τοπικό ντέρμπι. Ο ΠΣ Φιλιππιάδας ήταν καλύτερος σχεδόν σε όλο το παιχνίδι και κατάφερε γρήγορα να ανοίξει το σκορ με γκολ του Πάσχου στο 26ο λεπτό και στο 34΄ ο Τσάϊμος με σουτ πέτυχε το 2-0. Στο 55΄ και 68΄ ο Καλυβάς με δυο προσωπικά γκολ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0. Στο 81΄ ο Καρκασίνας έκανε το 5-0 και στο 90΄ ο Λιάσκας διαμόρφωσε το τελικό 6-0. Ο ΠΣ Φιλιππιάδας τέλειωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Πάσχου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΑΟ Φιλιππιάδας (Δημήτρης Λάκκας): Οικονόμου Τ., Βέργος, Τάσης, Καλιακάτσος, Ρεμπής, Βέτσος, Καρακλιάς, Ζιώγας, Οικονόμου Β., Θειόπουλος, Βέλεγκας.

ΠΣ Φιλιππιάδας (Γιώργος Κώνστας): Λαϊνάς, Νίκου, Ντάλλας, Νάστος, Λιάσκας, Μάζης (75΄ ΤσάϊμοςΑπ.), Τσάϊμος Κ., Κώστας, Πάσχος, Καλυβάς, Γεωργάνος (50΄ Καρκασίνας).

Αναγέννηση Αχερουσίας-ΑΕΚ Αρχαγγέλου 2-2

Την Τετάρτη ο τελικός κυπέλλου. Πανλευκάδιος και Θρίαμβος Λούρου, αναμετρώνται τη Τετάρτη 4 Μαρτίου στο Δημοτικό Στάδιο της Πρέβεζας στον τελικό του κυπέλλου της ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας. Ο αγώνας ξεκινά στις 15:15 μ.μ.

● Στην Γκουράσα Περιστερίου ο Ορειβατικός Σύλλογος Πρέβεζας. Την Κυριακή 8 Μαρτίου 2015 ο Ορειβατικός Σύλλογος Πρέβεζας θα πραγματοποιήσει εξόρμηση στο όρος Περιστέρι με στόχο την ανάβαση στην κορυφή «Γκουράσα» (υψόμ. 2.188 μ.). Η πορεία θα ξεκινήσει από τη Μεγάλη Γότιστα Ιωαννίνων (820 μ.)- κορυφή και επιστροφή.

Απαιτείται πλήρης χειμερινός εξοπλισμός: (ορειβατικά παπούτσια, γκαίτες, μπατόν, πιολέ, κραμπόν, σκούφος, γάντια,αντιανεμικό-αδιάβροχο, ισοθερμικά)

Ώρες πορείας 8-9. Βαθμός δυσκολίας 6.

Αναχώρηση από την πλατεία Ανδρούτσου Πρ’εβεζας ώρα 06:00΄ .

Πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής στον Αναστασόπουλο Δημήτρη (τηλ. 6947 377 785) και στα γραφεία του συλλόγου τηλ. 2682 10 2004.

Έχασε η Α.Ε. Ξηροβουνίου. Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε από το γήπεδο του Καλοβάτου η Δόξα, νικώντας με 2-1 την ΑΕ Ξηροβουνίου, σ΄ ένα παιχνίδι όπου μέχρι το 83΄ ήταν πίσω στο σκορ.

Στο (72΄) ο Πλακιάς μετά από εκτέλεση κόρνερ, με σουτ μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Γεροδήμο για το 1-0 των γηπεδούχων. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και έφτασαν στην ανατροπή του σκορ. Στο 84΄ η Δόξα κέρδισε πέναλτι σε χέρι που έγινε μέσα στην περιοχή και ο Βασιλάκης ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα για το 1-1. Τέσσερα λεπτά μετά (88΄) έγινε η ανατροπή, με τον Παρρά να βγάζει ωραία την ασίστ για τονΤάτση και αυτός να σημαδεύει σωστά για το 2-1 της Δόξας.

ΑΕ Ξηροβουνίου (Λ. Καρατζάς): Τσάϊμος, Ντάκουλας, Μπεζεβέγκης, Καλιακάτσος (76΄ Νταλάκας), Δάσκαλος (34΄ Βλάρας), Ζιώρης, Ζιώβας, Πλακιάς, Μαλέσκος (90΄ Νάστος), Ανυφαντής, Θάνος.

Δόξα Άρτας (Γ. Σιαπέρας-Η. Χρόνης): Γεροδήμος, Σκορίλας (70΄ Μάρης), Σακκάς, Μπριασούλης, Στέργιος, Τσιάτσος, Θανάσης, Βελαέτης, Δήμος (64΄ Παρράς), Τάτσης, Παπαλάμπρης (75΄ Βασιλάκης).

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)