Εθνικός Φιλιππιάδας: Μισή…ικανοποίηση για τον βαθμό στην Τσαριτσάνη. Πριν τη σέντρα του χθεσινού αγώνα που έδωσε ο Εθνικός Φιλιππιάδας στην Τσαριτσάνη, μια ενδεχόμενη ισοπαλία κόντρα στον Οικονόμο που έπαιζε και αυτός ένα ματς για την σωτηρία του, θα αποτελούσε επιτυχία για τον Εθνικό Φιλιππιάδας.

Το παιχνίδι τελείωσε 0-0 αλλά στις τάξεις των «κυανόλευκων» τα χαμόγελα δεν ήταν πλατιά. Όχι γιατί θεωρούν λίγο τον ένα βαθμό αλλά γιατί πιστεύουν ότι έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς θα μπορούσαν να πετύχουν το τρίποντο.

Οι παίκτες του Δημήτρη Μπαλάφα, παίζοντας με πάθος και δύναμη σε ένα ακόμη παιχνίδι, δεν τα κατάφεραν για μία ακόμη φορά να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.

Ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο η απόδοση των «κυανόλευκων» ήταν εξαιρετική, περιορίζοντας τους γηπεδούχους και δείχνοντας ότι αν μια ομάδα έφτανε στη νίκη, αυτή θα ήταν ο Εθνικός Φιλιππιάδας.

Ο βαθμός που κατέκτησαν πάντως, μπορεί εκ πρώτης όψεως να μην φαίνεται αρκετός όμως με το ευνοϊκό πρόγραμμα που έχει η ομάδα στην συνέχεια, της δίνεται η δυνατότητα να ελπίζει στην αποφυγή των θέσεων που οδηγούν στον υποβιβασμό.

Σίγουρα όμως τονώνει την ψυχολογία των παικτών του Εθνικού, οι οποίοι δείχνουν αποφασισμένοι να παλέψουν με όλες τους τις δυνάμεις μέχρι και το τέλος του πρωταθλήματος για την παραμονή της ομάδας στην κατηγορία.

Ισόπαλος εκτός έδρας ο βελτιωμένος Εθνικός. Όρθιος έμεινε στην Τσαριτσάνη ο Εθνικός Φιλιππιάδας με αντίπαλο τον Οικονόμο, για την 22η αγωνιστική της Γ΄ Εθνικής.
Οι «κυανόλευκοι», οι οποίοι παρουσιάστηκαν αρκετά βελτιωμένοι, πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση απέναντι στο συγκρότημα του Κώστα Κατσαρά, καταφέρνοντας να φύγουν από την Τσαριτσάνη με τον βαθμό της ισοπαλίας (0-0), χωρίς να μπορέσουν για μια ακόμη φορά να βρουν τα δίχτυα της αντιπάλου ομάδας. Και από τις δύο ομάδες δημιουργήθηκαν ευκαιρίες με σημαντικότερες εκείνη του Εθνικού στο 44΄ όταν μετά από κόρνερ του Γήτα, η κεφαλιά του Μπενίσκου αρχικά κόβεται και στην συνέχεια καταλήγει στα χέρια του Νούσια και  στο 55΄ όταν το σουτ του Κολιάκη από καλή θέση μπλόκαρε ο Νούσιας.

Ο Οικονόμος Τσαριτάνης είχε μεγάλη ευκαιρία στο 85΄ με τους αμυντικούς του Εθνικού να διώχνουν στη γραμμή και στη συνέχεια της φάσης φάουλ για τον Οικονόμο στο ύψος της περιοχής, Το εκτέλεσε ο Κουμπούρας λίγο πάνω απ τα δοκάρια του Σιαράβα.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Καρακώστας, Μανακούσιος (46? Καλφούτζος) , Μάντζιος, Κουμπούρας, Μπαλής, Νάνος, Αγρόδημος (46? Κουλτσιάκης), Χάμος, Καραγκούνης, Τόλιος (64? Σενκάι).

Εθνικός Φιλιππιάδας (Δημήτρης Μπαλάφας): Σιαράβας, Μαλλάτος, Διαμαντόπουλος, Δάρδας, Κολιός Π. (71? Πάνος), Λέντζος, Λάππας (58? Κολιός Γ.), Φώτης, Μπενίσκος, Γήτας (84? Ρακόπουλος), Κολιάκης.

Στην πρώτη θέση με 2 βαθμούς διαφορά η Α.Ε. Καραϊσκάκης. Σπουδαία νίκη πέτυχε στην Κοζάνη η πρωτοπόρος ΑΕ Καραϊσκάκης, κερδίζοντας 1-0 το αξιόμαχο συγκρότημα του Γιάννη Προβίδα, μετά από ένα ενδιαφέρον παιχνίδι.

Η ΑΕ Καραϊσκάκης αισθάνεται μετά τον αγώνα διπλά κερδισμένη, γιατί όχι μόνο νίκησε έναν υπολογίσιμο αντίπαλο, αλλά σε συνδυασμό με τη βαθμολογική απώλεια του ΑΟ Τρίκαλα, ξέφυγε 2 βαθμούς στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου. Όσον αφορά το φίλμ του αγώνα, από νωρίς και συγκεκριμένα στο 3΄ Στάνσετιτς σκόραρε για τους Αρτινούς, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στη συνέχεια η ΑΕ Καραϊσκάκης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασε ευκαιρίες με τους Παναγιώτου, Στάνσετιτς και Χούσο. Ένα λεπτό μετά οι γηπεδούχοι είχαν μία καλή στιγμή με τον Κρασώνη, που ήταν σχεδόν η μοναδική αξιόλογη φάση του αγώνα για την Κοζάνη. Στο 32΄ σημειώθηκε το γκολ της νίκης για την ΑΕ Καραϊσκάκης, όταν μετά από σέντρα του Βασίλιεβιτς, ο Χούσος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 41΄ ο Καβαλλάρης έχασε μεγάλη ευκαιρία για τους Αρτινούς. Στην επανάληψη και πάλι η ομάδα της Άρτας είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, με τους Στάνσετιτς και Καβαλλάρη να μην μπορούν να σκοράρουν. Η τελευταία φάση του αγώνα ήταν στο 82΄ με τον Παναγιώτου να σημαδεύει το δοκάρι από κοντά.

ΦΣ Κοζάνη (Γιάννης Προβίδας): Σταματόπουλος, Ηλίας (58΄ λ.τρ. Ντέρος), Συμεωνίδης, Μπιμπίρης, Τσικόπουλος Ηλ., Καραμπατζάκης, Τσικόπουλος Ι., Κρασώνης (73΄ Παπακώστας), Δούμας, Παπαδόπουλος Κ., Παπαδόπουλος Δ. (66΄ Ζυγκερίδης).

ΑΕ Καραϊσκάκης (Δημήτρης Σιακούφης-Βασίλης Καλτσής): Καραγκούνης, Παπανίκου, Παναγιώτου, Αβραμίδης, Χούσος, Κόλλινς, Τριάντος (75΄ Γυφτοκώστας), Σιμονιάν, Στάνσετιτς (89΄ Μάλλιος), Βασίλιεβιτς (81΄ Τζερεμές), Καβαλλάρης.

Πήρε βαθμό από τον πρωτοπόρο η Αναγέννηση Άρτας. Έναν υπερπολύτιμο βαθμό απέσπασε από τον ΑΟ Τρίκαλα η Αναγέννηση Άρτας, η οποία παίζοντας με πάθος και δύναμη, ήρθε ισόπαλη 1-1 σ΄ ένα παιχνίδι πάντως, που οι φιλοξενούμενοι είχαν αρκετές χαμένες ευκαιρίες για να φύγουν με τη νίκη από το δημοτικό στάδιο Άρτας.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, ο ΑΟ Τρίκαλα μπήκε πιο δυνατά και μόλις στο 2΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να μπει μπροστά στο σκορ, όταν μετά από φάουλ του Μοσχάκη από τα αριστερά, ο Τέλλος από κοντά έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασελίγο άουτ. Στο 6΄ ήταν η σειρά της Αναγέννησης να κάνει την πρώτη καλή φάση όταν ο Χρηστογιάννης εκτέλεσε ένα φάουλ από τον χώρο του κέντρου, αλλά ο Κατσαδούρος δεν κατάφερε από κοντά να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του Ντάσκα. Στο 8΄ της συνάντησης ο ΑΟΤ έχασε δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει, με τον Μοσχάκη να κάνει ωραία ενέργεια και σουτ λίγο έξω από την περιοχή και τον Μπαντή να διώχνει δύσκολα στη γωνία του σε κόρνερ. Η Αναγέννηση κατάφερε στο 25΄ να μπει μπροστά στο σκορ, όταν ο Γεωργίου εκτέλεσε ένα κόρνερ από την δεξιά πλευρά και ο Σιδηρόπουλος πιο ψηλά απ΄ όλους με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, άνοιξε το σκορ για την «Μαύρη Θύελλα». Ο ΑΟ Τρίκαλα πάρα το γκολ που δέχτηκε, βρήκε γρήγορα την απάντηση, καθώς στο 34΄ ο Μοσχάκης με ωραία απ΄ ευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Μπαντή και ισοφάρισε σε 1-1. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, στο 42΄, ο Νικοπολίδης μετά από πάσα του Γούλα, έφυγε σε θέση τετ α τετ, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει το πλασέ όπως θα ήθελε και ο Ντάσκας μπλόκαρε την μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Η Αναγέννηση μετά το 55΄ ισορρόπησε τι παιχνίδι και στο 75΄ “άγγιξε” το γκολ, με τον Γεωργίου να εκτελεί δυνατά ένα μακρινό φάουλ και τον Ντάσκα να διώχνει δύσκολα στη γωνία του σε κόρνερ. Ένα λεπτό πριν το τέλος τα Τρίκαλα έχασαν μεγάλη ευκαιρία για τη νίκη, όταν ο Καμπλιώνη βγήκε σε θέση τετ α τετ και σούταρε, αλλά ο αμυντικό Παπαβασιλείου έσωσε την Αναγέννηση, διώχνοντας στη γραμμή την μπάλα.

Κίτρινες κάρτες: Μάρκος, Νικοπολίδης // Σπάσιτς, Τέλλος, Μηνάς, Πέντσας, Σκούπρας.

Αναγέννηση Άρτας (Νίκος Λάππας): Μπαντής, Κατσαδούρος (λ.τρ. 72΄ Παπακίτσος), Παπαβασιλείου (90΄ Νικολαϊδης), Χρηστογιάννης, Παπαρούνης, Μάρκος, Γούλας, Νικοπολίδης, Σιδηρόπουλος, Γεωργίου, Ζάχος (74΄ Σταμούλης).

ΑΟ Τρίκαλα (Άγγελος Διγκόζης): Ντάσκας, Σκούπρας, Στούμπος (λ.τρ. 35΄ Μπασιάκας), Τέλλος, Καμπλιώνης, Μοσχάκης, Πέντσας, Σαχινίδης, Κέρι (67΄ Μηνάς), Κουτσόπουλος (88΄ Ρετζιλάς), Σπάσιτς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:

Αναγέννηση Άρτας-ΑΟ Τρίκαλα 1-1 (Σιδηρόπουλος 25΄ // Μοσχάκης 34΄)

Πύρασος-Οπούντιος Μαρτίνου 0-1 (Νικολόπουλος 78΄)

Οικονόμος Τσαριτσάνης-Εθνικός Φιλιππιάδας 0-0

Βατανιακός-Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 0-3 (Μακράκης 64΄, Δημητρίου 84΄, Παυλίδης 87΄)

Μακροχώρι-Ρήγας Φεραίος 0-3 (Γκίκας 15΄-51΄, Μαλάκος 74΄)

ΦΣ Κοζάνη-ΑΕ Καραϊσκάκης 0-1 (Χούσος 34΄)

Δωτιέας Αγιάς-Πυρσός Γρεβενών 3-0 χωρίς αγώνα

Θεσπρωτός-Λευκάδια Νάουσας 3-0 χωρίς αγώνα

ΕΠΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ-ΛΕΥΚΑΔΑΣ

Εύκολη νίκη για τον Τηλυκράτη Λευκάδας. Ο Τηλυκράτης Λευκάδας πήρε εύκολα τη νίκη με σκορ 4-0 απέναντι στην νεανική ομάδα του Κεραυνού Θεσπρωτικού.   Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, είχαν αυτοί τις περισσότερες και σπουδαιότερες ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν και προσπάθησαν, χωρίς όμως να καταφέρουν σε καμιά περίπτωση να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Σκιαδά.

Στο 7΄ ο Λούτζι Π. ανοιξε το σκορ, και στο 24΄ ο Μακρυγιάννης, με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-0, που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου, παρά το δοκάρι του ίδιου παίχτη στο 39΄ λεπτό. Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Περιστέρης ανέβασε κι άλλο το δείχτη του σκορ στο 3-0, και στο 73΄ ο Παπαδόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Τηλυκράτης Λευκάδας (Πάνος Πολίτης): Σκιαδάς, Βρεττός, Σάντας (55′ Κούρτης), Π. Λούζι, Ο. Λούζι, Καταγής, Μακρυγιάννης, Κτενάς, Γαζής (46′ Παπαδόπουλος), Περιστέρης, Καλογερής (55′ Βερύκιος).

Κεραυνός Θεσπρωτικού (Ανδριανός Παπαδήμας): Κιτσαντάς, Α. Μπόμπορης (46′ Κουτσογιάννης), Μ. Τζίμας, Β. Μπόμπορης, Korreshi, Βαρούχος (78′ Δήμος), Παλιάτσος, Κούσης, Μαλέσκος, Γ. Τζίμας, Παπαλέξης (50′ Στούπας).

Νικητής ο Π.Σ. Πρέβεζας στον αγώνα με τον Θρίαμβο Λούρου. Πραγματοποιήθηκε σήμερα το ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής ανάμεσα στον Π.Σ Πρέβεζας και τον Θρίαμβο Λούρου. Η ομάδα του Θρίαμβου Λούρου που ήταν αρκετά απειλητική μετά το 10΄ λεπτό, έχασε μια μεγάλη ευκαιρία στο 12ο λεπτό να ανοίξει το σκορ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ναστούλη, ο Σακκάς απείλησε με κεφαλιά τον Κώτση. Στο 25ο λεπτό ο σκόρερ του κυπέλλου Ράπτης σε τετ α τετ του με τον τερματοφύλακα του Π.Σ Πρέβεζας, δε μπόρεσε να ανοίξει το σκορ, ενώ στο 26ο λεπτό νέα μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Άρη Φερεντίνου όταν απευθείας φάουλ του Ναστούλη έξω από τη μεγάλη περιοχή βρίσκει για δεύτερη φορά το δοκάρι του Κώτση. Στο 43ο λεπτό ήρθε η σειρά της Πρέβεζας να απειλήσει όταν μετά λάθος έξοδο του Μαλαμή ο Παληογιάννης χάνει μια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τις ομάδες να οδηγούνται ισόπαλες στα αποδυτήρια. Τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα της Πρέβεζας να μπαίνει στο γήπεδο αλλαγμένη και βελτιωμένη, αποφασισμένη για τη νίκη. Στο 48ο λεπτό πετυχαίνει γκολ με το Δήμα Χ., το οποίο ακυρώνεται ως οφσάιντ. Ο Π.Σ Πρέβεζας συνέχιζε να απειλεί και στο 63ο λεπτό πετυχαίνει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης όταν μετά από άψυχο σουτ του Χαιδάκη, η άμυνα του Λούρου και ο τερματοφύλακάς της κάνουν λάθος εκτίμηση νομίζοντας ότι ήταν άουτ και αφήνουν τη μπάλα να κυλήσει και να μπει στα δίχτυα του τέρματος κάνοντας το σκορ 1-0. Στο 80ο λεπτό αποβάλλεται ο αρχηγός της ομάδας του Λούρου Σακκάς με δεύτερη κίτρινη κάρτα Με μία ακόμα ευκαιρία του Π,Σ. Πρέβεζα στο 87΄ έληξε το παιχνίδι, με την ομάδα της Πρέβεζας να παίρνει τη νίκη που την οδηγεί πιο κοντά στα μπαράζ.

ΠΣ Πρέβεζας (Βαγγέλης Γκαρτζονίκας): Κώτσης, Δήμας Θ., Χαϊδάκης, Πάσχος (92΄Βαλάρης), Δημουλιάς, Τουλκερίδης (73΄Νίκου Χ.), Παληογιάννης, Μπάτσος, Κούτσικος (85΄Μπασιαδήμας), Νίκου, Δήμας Χ.

Θρίαμβος Λούρου (Άρης Φερεντίνος): Μαλάμης, Ζάχος (73΄Γκολάκου), Πάνου, Λιόντος, Κώστας, Σακκάς, Λέτσος (50΄λ.τρ. Λέτσος), Ναστούλης, Ζάκκας (60΄Σάκκος), Μπόμπορης, Ράπτης.

-Πριν την έναρξη του αγώνα πραγματοποιήθηκε βράβευση του αείμνηστου Νικηφόρου Παπαδιώτη, ο οποίος κόσμησε την τοπική κοινωνία με το ήθος και την αγωνιστική παρουσία του στα γήπεδα, από τον προπονητή του Π.Σ Πρέβεζας και παλαίμαχου ποδοσφαιριστή Βαγγέλη Γκαρτζονίκα, στο γιο του Σπύρο Παπαδιώτη.

Συνεχίζει νικηφόρα ο Πανλευκάδιος. Μπορεί ο Πανλευκάδιος να έβρισκε συνεχώς αδιέξοδα επί 42 λεπτά, αλλά η κεφαλιά του Καταγή σε εκείνο το λεπτό, και το πλασέ του Πετούση στο 82΄ ο οποίος είχε περάσει σαν αλλαγή στο παιχνίδι τέσσερα λεπτά νωρίτερα αρκούσαν προκειμένου να πάρει τη νίκη με 2-0 επί του Απόλλωνα και να φύγει με τους τρεις βαθμούς από την Πάργα, συνεχίζοντας τη νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα.

Πανελευκάδιος (Γιώργος Κατηφόρης): Τρανουλίδης, Μπαλή , Τσελάϊ, Καταγής, Βλάχος, Φλούδας, Κοκόλης Χ.Ζ. (78΄Πετούσης), Κωστακιώτης (46΄Καλογέρης), Κοκόλης Χ.Σ., Ορφανός, Μπαλάφας (82΄Στεριώτης).

Απόλλων Πάργας (Γιώργος Μουστάκας): Τσοβίλης, Μάρκος (46΄Heiladini), Μπιστιώλης, Βάσιος Α., Goga A., Βάσιος Ε (70΄ Ευαγγέλου), Παππάς Α., Παπαδόπουλος, Βάσιος Δ., Μηλιώνης (40΄λ.τρ.Ντίσιος), Ευθυμίου.

ΕΠΣ ΑΡΤΑΣ

Ισοπαλία σε όλα. Ισόπαλος με σκορ 1-1 έληξε ο αγώνας του Παναγροτικού με την ΑΕ Ξηροβουνίου, ο οποίος έγινε στο γήπεδο του Αγίου Σπυρίδωνα. Οι δύο ομάδες «μάχονται» για την καλύτερη βαθμολογική θέση στην Α΄ ΕΠΣ Άρτας. Με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου και μετά από λάθος του Τσάιμου, ο Κούης από κοντά άνοιξε το σκορ για τον Παναγροτικό. Στο 70΄ ο Δόσης με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε στο τελικό 1-1. Οι δύο ομάδες τελείωσαν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, λόγω των αποβολών με δεύτερη κίτρινη κάρτα των Καραβασιλείου (70΄) και Μαλέσκου (81΄).

Παναγροτικός: Λάζαρος, Στέργιος, Κοντογιάννης, Καραβασιλείου, Πλατσούκας, Ντούπης, Νταλάκας, Σολάκης (72΄ Νάσκαρης), Κούης, Γκίκας, Χαλάστρας.

ΑΕ Ξηροβουνίου: Τσάιμος, Ζιώγας, Μπεζεβέγκης, Ντάκουλας, Θάνος (70΄ Καλιακάτσος), Βλάρας (46΄ Νταλάκας), Ζιώρης, Μαλέσκος, Πλακιάς, Τζούκας, Δόσης (80΄ Νάστος).