Νίκη περίπου παραμονής για τον Εθνικό. Σε έναν πολύ «βαρύ» αγωνιστικό χώρο λόγω της βροχής, ο Εθνικός Φιλιππιάδας έδειξε χαρακτήρα, επικράτησε 1-0 του Δωτιέα Αγιάς μέσα στην έδρα του και άνοιξε τη μεταξύ τους διαφορά στους 4 βαθμούς. Οι «κυανόλευκοι» μετά την πολύτιμη ισοπαλία στην Τσαριτσάνη, δεν επηρεάστηκαν από τον κακό αγωνιστικό χώρο λόγω της βροχής, και το τελικό αποτέλεσμα τους αδικεί, καθώς θα μπορούσαν να έχουν πετύχει περισσότερα γκολ.

Δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι στο παιχνίδι, που είχαν ευκαιρία στο 10΄ σε σουτ του Κολιάκη, στο 20΄ πλαι με τον Κολιάκης ο οποίος από το ύψος του πέναλτι σούταρε άουτ, στο 25΄ με τον Δάρδα και στο 39΄με τον Γήτα μετά από σουτ του οποίου μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι άουτ.

Και στο 40΄ επετεύχθη το τελικό 1-0. Όταν ο Πάνος από τα δεξιά έβγαλε τη σέντρα ο Κολιάκης έκανε την πάσα στον επερχόμενο Γήτα και αυτός με σουτ από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σταυράκη.

Ίδια εικόνα και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημίχρονου, με την ομάδα της Φιλιππιάδας να πιέζει για να πετύχει το πολυπόθητο δεύτερο γκολ. Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε ο Εθνικός δεν κατάφερε να αυξήσει τα τέρματά του και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Εθνικός Φιλιππιάδας (Δημήτρης Μπαλάφας): Σιαράβας, Γατσέλος, Δάρδας (79΄Κολιός Π.), Πάνος (77΄Τσακανίκας), Λέντζος, Λάππας  (62΄Φώτης), Μαλλάτος, Μπενίσκος, Γήτας, Κολιάκης.

Δωτιέας Αγιάς (Μίλτος Ζιάκκας): Σταυράκης, Λαΐος, Μπαρούτας, Τσάκαλι, Κοκκίνης, Πετρουζέλλης, Τσατσαλίδης, Κατσίκης, Κουβελάς, Ουέλιγκτον (79΄Γκίκα), Κράβαρης (55΄Τσιρογιάννης).

Χορταστικό 7-0 από την Α.Ε. Καραϊσκάκης. Μέσα σε μία ώρα αγώνα η ΑΕ Καραϊσκάκης «έριξε» επτά τέρματα στην ουραγό ομάδα του Μακροχωρίου, την οποία νίκησε με 7-0 στο γήπεδο Αγίων Αναργύρων και στη συνέχεια κατέβασε για ένα μισάωρο ταχύτητα.

Μετά από αυτή της τη νίκη, η Αρτινή ομάδα παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου, δύο βαθμούς πάνω από τον δεύτερο ΑΟ Τρίκαλα (3-0 χωρίς αγώνα) και τέσσερις πλέον πάνω από τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας (2-2 με τον Πύρασο, ισοφαρίζοντας στο 94΄). Η ΑΕ Καραϊσκάκης είναι το «αφεντικό» του ομίλου, το δείχνει κάθε αγωνιστική και όσο φτάνουμε προς το τέλος της σεζόν, όλο και περισσότερο ανοίγει ο δρόμος προς την Β΄ Εθνική κατηγορία.

Στο παιχνίδι με το Μακροχώρι, η Αρτινή ομάδα, όπως αναμενόταν, έπαιξε στο μισό γήπεδο την αντίπαλό της. Το σκορ άνοιξε ο Καβαλλάρης. Στο 25΄ ο Βασίλιεβιτς μετά από σέντρα του Γυφτοκώστα διπλασίασε τα τέρματα της ΑΕ Καραϊσκάκης. Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Καβαλλάρης έπειτα από σέντρα του Χούσου έκανε το 3-0 και στο 45΄ ο αρχηγός Χούσος με απευθείας χτύπημα φάουλ σημείωσε το τέταρτο τέρμα της ομάδας του. Ο νεαρός Κατσούλας, που μπήκε σαν αλλαγή στο ημίχρονο του αγώνα, στο 51΄ αύξησε τον δείκτη του σκορ σε 5-0 και στο 55΄ ο Καβαλλάρης μετά από νέα σέντρα του Γυφτοκώστα πέτυχε χατ τρικ για το 6-0. Το τελικό 7-0 διαμόρφωσε ο Κατσούλας στο 63΄ της συνάντησης. Έπειτα από αυτό το γκολ η ΑΕ Καραϊσκάκης «κατέβασε ταχύτητα», με τους φιλοξενούμενους να έχουν μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Πατσιαβούρα στο 71΄ για να πετύχουν το γκολ της τιμής. ΑΕ Καραϊσκάκης (Δημήτρης Σιακούφης-Βασίλης Καλτσής): Καραγκούνης, Παπανίκου, Παναγιώτου (58΄ Βασίλας), Αβραμίδης, Σιμονιάν, Χούσος, Κόλλινς, Γυφτοκώστας, Μάλλιος (68΄ Κατσαρός), Βασίλιεβιτς (46΄ Κατσούλας), Καβαλλάρης.

Μακροχώρι (Γιώργος Κωνσταντάκος): Παπαλαζαρίδης (46΄ Κύρου), Κωτσόπουλος (55΄ Κωνσταντάκος), Αργυρόπουλος, Κιβρακίδης, Μπλούκας, Αθανασιάδης, Γεωργιάδης, Πατσιαβούρας, Ταγκαλίδης, Φουρτζίου, Ζαχαριουδάκης.

Στη ζώνη κινδύνου μετά την ήττα της η Αναγέννηση Άρτας. Την ήττα με 2-0 από τον Οπούντιο στο Μαρτίνο γνώρισε η Αναγέννηση Άρτας, σε ένα παιχνίδι όπου έγινε υπό συνεχή βροχόπτωση. Η Αρτινή ομάδα δεν κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα που ήθελε και έτσι θα αναζητήσει τους βαθμούς που χρειάζεται για την παραμονή στην κατηγορία στα επόμενα παιχνίδια. Στα αγωνιστικά, στο 5΄ ο Μπαντής έκανε εκπληκτική απόκρουση σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κλωτσοτήρα και στο 16΄ η Αναγέννηση έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Ζάχος από κοντά δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 27΄ οι γηπεδούχοι είχαν μία καλή στιγμή με τον Σπυριδάκη και στο 41΄ η «Α» έφτασε στο γκολ με τον Νικοπολίδη, αλλά αυτό ακυρώθηκε ως οφσάιντ, σε μία φάση όπου διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι Αρτινοί ότι δεν υπήρχε παράβαση.

Στο τρίτο λεπτό της επανάληψης (48΄) ο Οπούντιος άνοιξε το σκορ, όταν ο Νικολόπουλος με ωραία κίνησε και πάσα βρήκε τον Καπό κι αυτός δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να κάνει το 1-0. Η Αναγέννηση έψαξε την άμεση απάντηση στο γκολ που δέχτηκε και στο 52΄ είχε μεγάλη χαμένη ευκαιρία σε σουτ του Χρηστογιάννη, με την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ. Η Αναγέννηση στο τελευταίο εικοσάλεπτο ανέβηκε ψηλά για να φτάσει στην ισοφάριση, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν δύο χαμένες ευκαιρίες με τον Καντού (69΄, 79΄). Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, ο Χρηστογιάννης αρχικά με εκτέλεση φάουλ και οΣιδηρόπουλος στη συνέχεια με κεφαλιά, «άγγιξαν» την ισοφάριση, αλλά η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι. Τελικά, στο 91΄ σε αντεπίθεση, οι παίκτες του Οπούντιο άλλαξαν ωραία την μπάλα και ο Κόκα διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Οπούντιος Μαρτίνου (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Τσίμας, Κουτσούμπας, Στυλιανός, Σπυριδάκης, Τσέλλος, Βέλλιος (λ.τρ. 86΄ Μιμιγιάννης), Νικολόπουλος, Βλάχος, Καπός, Κλωτσοτήρας (λ.τρ. 39΄ Κόκα), Καντού (83΄ Πέππας).

Αναγέννηση Άρτας (Νίκος Λάππας): Μπαντής, Κατσαδούρος, Παπαβασιλείου, Χρηστογιάννης, Παπαρούνης, Μάρκος, Γούλας, Νικοπολίδης, Σιδηρόπουλος, Γεωργίου, Ζάχος (67΄ Μανιώτης).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

Οπούντιος Μαρτίνου-Αναγέννηση Άρτας 2-0 (Καπός 48΄, Κόκα 92΄)

Εθνικός Φιλιππιάδας-Δωτιέας Αγιάς 1-0 (Γήτας 40΄)

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας-Πύρασος 2-2 (Νάκας πεν. 78΄, Μακράκης 94΄ // Κοντοβάς Π. 7΄-26΄)

Ρήγας Φεραίος-Βατανιακός 1-0 (Σιώμος 81΄)

ΦΣ Κοζάνη-Θεσπρωτός 1-0 (Καραμπατζάκης 84΄)

ΑΕ Καραϊσκάκης-Μακροχώρι 7-0 (Καβαλλάρης 16΄-31΄-55΄, Βασίλιεβιτς 25΄, Χούσος 44΄, Κατσούλας 52΄-63΄)

Α΄ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας

Όλα έγιναν στο β΄ ημίχρονο. Παίζοντας καταπληκτικά για 45′ και όντας πραγματικά καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου επικράτησε με 5-1 του Κεραυνού Θεσπρωτικού. Ύστερα από ένα ομολογουμένως ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (0-0), ο ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος προς το καλύτερο στην επανάληψη και με πέντε γκολ σε διάστημα 31 λεπτών πέρασε με νίκη και από το Θεσπρωτικό, επικρατώντας του Κεραυνού με το επιβλητικό 5-1, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας.

Το ματς στο Θεσπρωτικό ήταν απολαυστικό για όσους βρέθηκαν στο γήπεδο. Και οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοικτά με τους φιλοξενούμενους καλύτερους στο β΄ ημίχρονο.

Ο ΠΑΣ Αχέρων προηγήθηκε με γκολ του Λουκούμη στο 47ο λεπτό. Στο 53΄ ο Σιώρος με πλασέ έκανε το 0-2. Οι παίκτες του Κεραυνού αντέδρασαν στο 62′, με τον Στέφανο Κούση και μείωσαν σε 1-2. Στο 70΄ μετά από πάσα του Κωνσταντίνου ο Βασιλείου έγραψε το 3-1. Στο 78΄ και στο 81΄ ο Γιάννης Τζίμας με δυο προσωπικά γκολ διαμόρφωσε το τελικό σκορ 5-1.

Κεραυνός Θεσπρωτικού (Ανδριανός Παπαδήμας): Λέκκος, Μπόμπορης Α., Τζίμας Μ., Μπόμπορης Β., Κοrreshi, Βαρούχος, Παπαλέξης (76΄Τζίμας Γ.), Κούσης Στ., Κονταξής, Γεωργαλής (80΄Στούπας), Καλδάνης.

Αχέρων Καναλακίου (Νίκος Βέκιος): Καραπιπέρης, Κώστας, Νόνας, Μπάκας, Μήτσης, Τσουγκάρης (56΄Βασιλείου), Λουκούμης (74΄Παππάς), Τζίμας Ι., Λαγός, Νταής (65΄Κωνσταντίνου), Σιώρος.

Με άγχος αλλά νίκησε ο Τηλυκράτης. Πήρε το τρίποντο ο Τηλυκράτης Λευκάδας που επικράτησε του Θριάμβου με 2-1 στο κατάμεστο από 600 και πλέον θεατές γήπεδο  του Λούρου. Η ομάδα του Πάνου Πολίτη κατάφερε να προηγηθεί με τον Κτενά στο 8΄ στο Α΄ μέρος και να «κλειδώσει» τη νίκη με τον Μακρυγιάννη στο 63ο λεπτό. Όμως ο Ανδρέας Νίκου άγχωσε τους φιλοξενούμενους καθώς με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή στο 73΄ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το τελικό 2-1.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Θρίαμβος Λούρου είχε δοκάρι στο 68΄ με απευθείας φάουλ του Νίκου, και στο 90΄ ο Θρίαμβος έφτασε κοντά στην ισοφάριση όταν ο Φέκκας μόνος του απέναντι από τον Σκιαδά σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Θρίαμβος Λούρου (Άρης Φερεντίνος): Μαλαμής, Σάκκος, Τζιάκος Δ. (89΄Κοκκίνης), Τζιάκος Γ. (53΄Λέτσος), Λιόντος, Πάνου, Ζάκκας, Ράπτης, Νίκου, Γκολάκου, Ναστούλης (63΄Φέκκας).

Τηλυκράτης Λευκάδας (Πάνος Πολίτης): Σκιαδάς, Βρεττός (89΄Σάντας), Γεωργάκης, Λούζι Π., Λούζι Ο., Καταγής Σ., Μακρυγιάννης, Κτενάς, Παπαδόπουλος (63΄Καταγής Γ.), Περιστέρης (80΄Κούρτης), Καλογερής.

Στο 95΄ ήρθε η λύτρωση για την ΑΕ Πρέβεζας. Με από «μηχανής Θεό» τον Βαγγέλη Πανταζή, ο οποίος σκόραρε το νικητήριο γκολ στο 95΄, η ΑΕ Πρέβεζας επιβλήθηκε 3-2 της Δόξας Ωρωπού στο «Αθανασία Τσουμελέκα». Η ομάδα του Άγγελου Μπέκα προηγήθηκε με 2-0 με γκολ των Ζέρη Π. και Ζέρη Π. Στη συνέχεια η ομάδα της Δόξας μείωσε στο 35΄ λεπτό σε 2-1 με τον Μιχάλη Ντέτσικα, και κατάφερε να ισοφαρίσει πέντε λεπτά αργότερα με γκολ του Λιάσκου Ρ., που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε δυνατά μαρκαρίσματα, με τις δυο ομάδες να ψάχνουν το γκολ που θα τους χαρίσει τη νίκη, με τον Πανταζή να πετυχαίνει στο 95΄ λεπτό το νικητήριο γκολ λυτρώνοντας την ομάδα του και διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Μια μεγάλη νίκη για την Α.Ε Πρέβεζας  στις καθυστερήσεις του αγώνα, που πλέον βρίσκεται στην 8η θέση με 44 βαθμούς.

Β΄ ΕΠΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ-ΛΕΥΚΑΔΑΣ

Ανταμείφθηκαν οι κόποι των παιχτών. Με νίκη ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα της Β΄ κατηγορίας η ΑΕΚ Αρχαγγέλου, καθώς επιβλήθηκε με σκορ 3-1 της νεανικής ομάδας της ΠΣ Φιλιππιάδας. Οι κόποι μιας δύσκολης χρονιάς ανταμείφθηκαν στο έπακρο και η ΑΕΚ Αρχαγγέλου ανακηρύσσεται πανηγυρικά πρωταθλήτρια για το ποδοσφαιρικό έτος 2014-2015.

Στο 21΄ ο Τουμανίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1. Στο 60΄ ο Καλυβάς ισοφάρισε για την Φιλιππιάδα. Στο 67΄ ο Σοφόπουλος Χ. έκανε το 1-2, και στο 88΄ ο Ζήσης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΣ Φιλιππιάδας: Μήτσιος, Ντάλας, Κώστας, Ζανίκας (75΄Μπαρτζώκας), Καρκασίνας, Καραμέτσης, Τσάϊμος, Λαϊνάς, Μάζης, Καλυβάς, Νάστος (70΄Κώστας).

ΑΕΚ Αρχαγγέλου: Ισπόγλου, Ζήσης, Μουρεχίδης, Τουμανίδης, Τσενίκογλου Χ. (75΄Σοφόπουλος Α.), Αντωνίου, Κοτένογλου, Σοφόπουλος Χ. (75΄Ράπτης), Σταύρακας, Λέζος.

ΑΟ Φιλιππιάδας 1

Εφτάρα για τον Παναγροτικό Αγίου Σπυρίδωνα. Εύκολο απόγευμα Σαββάτου για τον Σκουφά, με την ομάδα του Κομποτίου να νικάει στην έδρας της με το ευρύ 7-1 τον Παναγροτικό Αγ. Σπυρίδωνα. Μετά απ΄ αυτή της τη νίκη η ομάδα του Κομποτίου μείωσε στους δύο βαθμούς την διαφορά από την πρωτοπόρο της Α΄ ΕΠΣ Άρτας, Αμβρακία Κωστακιών (0-0 με τη Μέλισσα). Στο παιχνίδι με τον Παναγροτικό, στο 10΄ ο Αλ. Νταλάκας άνοιξε το σκορ και δύο λεπτά αργότερα οΑντωνίου διπλασίασε τα τέρματα του Σκουφά. Με την συμπλήρωση είκοσι λεπτών αγώνα ο Αλ. Νταλάκας σημείωσε το δεύτερο τέρμα του στον αγώνα και στο 22΄ ο Γ. Νταλάκας πέτυχε το 4-0. Λίγο πριν τη λήξη του α΄ μέρους (42΄) ο Ευστ. Γείτοναςμείωσε σε 4-1. Το τελικό 7-1 για τον Σκουφά διαμορφώθηκε με τα τέρματα των Νταλάκα Γ. (44΄), Μήτσιου (65΄) και Τσίρου (83΄).

Ήθελε τη νίκη και την πήρε. Τη νίκη που ήθελε πήρε στο παιχνίδι με τον ΑΟ Κεντρικών Τζουμέρκων η ΑΕ Ξηροβουνίου, η οποία επικράτησε με 3-1 και ανέβηκε στην 11η θέση της Α΄ ΕΠΣ Άρτας, μία στροφή πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Για την ομάδα του Ξηροβουνίου, το σκορ άνοιξε μόλις στο 3ο λεπτό ο Πλακιάς και στο 25΄ ο Βλάρας έκανε το 2-0. Στις αρχές της επανάληψης (55΄) ο Γ. Κατσάνος με εύστοχο χτύπημα πέναλτι μείωσε προσωρινά σε 2-1, όμως λίγα λεπτά μετά (61΄) ο Μπεζεβέγκηςδιαμόρφωσε το τελικό 3-1. Μάλιστα, το σκορ διαμορφώθηκε έτσι, παρότι η ΑΕΞ αγωνίζονταν από το 54΄ με δέκα παίκτες, όταν στη φάση του πέναλτι ο Ντάκουλας είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή της συνάντησης.

ΑΕ Ξηροβουνίου (Λάμπρος Καρατζάς): Τσάιμος, Ζιώγας, Μπεζεβέγκης, Ντάκουλας, Καλιακάτσος, Βλάρας (84΄ Καρατζάς), Ζιώρης, Νταλάκας (46΄ Δάσκαλος), Πλακιάς, Τζούκας, Ανυφαντής.

ΑΟ Κεντρικών Τζουμέρκων (Σάκης Κολιοκώστας): Κατσαρός, Κούσουλας (63΄ Μάστορας), Πλεύρης Ε., Κωνσταντινίδης, Ντρέκο (84΄ Κατσάνος Α.), Κοντοδήμας, Καλύβας (66΄ Πλεύρης Ε.), Τσέτσος, Πλεύρης Δ., Κατσάνος Γ., Τζιμπράκου Α.

Από την Κυριακή οι αγώνες play off της ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας. Η κανονική περίοδος στους δυο ομίλους της Β΄ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας ολοκληρώθηκε και από την Κυριακή (29/3) ξεκινά η διαδικασία των Play Off για την ανάδειξη της ομάδας που θα πάρει την άνοδο στη Α΄ κατηγορία.

Η ΑΕΝ Σαμψούντας, η Αναγέννηση Αχερουσίας, ο ΑΟ Αγίου Πέτρου, και ο ΑΟ Παλαίρου, θα παίξουν σε μίνι πρωτάθλημα και ο πρώτος στη βαθμολογία θα ακολουθήσει την ΑΕΚ Αρχαγγέλου και την Κατούνα στην Α΄ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας.

Το πρόγραμμα:

1η αγωνιστική

Αναγέννηση Αχερουσίας-ΑΟ Αγίου Πέτρου (29/3, 16:30)

ΑΟ Παλαίρου-ΑΕΝ Σαμψούντας (28/3, 16:30)

2η αγωνιστική

ΑΟ Αγίου Πέτρου-Αναγέννηση Αχερουσίας (5/4, 16:30)

ΑΕΝ Σαμψούντας-ΑΟ Παλαίρου (5/4, 16:30)

3η αγωνιστική- (19/4, 16:30)

4η αγωνιστική- (26/4, 16:30)

* Σε περίπτωση απόλυτης ισοβαθμίας μετά το τέλος της 2ης αγωνιστικής, θα υπάρχει ημίωρη παράταση και πέναλτι.

(Οι φωτογραφίες των ποδοσφαιρικών αγώνων είναι από το SPORTS NOW)

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)