Γράφει ο Β. Σάκκος

● Μάχη για την παραμονή από τις ομάδες του 2ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής Έξι ομάδες παλεύουν για την παραμονή τους στη Γ΄ Εθνική κατηγορία. Ανάμεσα σ’ αυτές τις ομάδες είναι ο Εθνικός και η ομάδα του γειτονικού νομού Αναγέννηση Άρτας. Ο Εθνικός έχει σαφώς πιο εύκολο πρόγραμμα από την Αναγέννηση, έχει τις περισσότερες πιθανότητες να παραμείνει στην κατηγορία, ενώ η Αναγέννηση, παρ’ ότι στην αρχή του πρωταθλήματος πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις, στη συνέχεια με τις πολλές ήττες που είχε, την έφεραν πολύ κοντά στη δεινή θέση να έχει ανάγκη από πολύτιμους βαθμούς.

Εθνικός Φιλιππιάδας (36 βαθμοί): Για την ομάδα της Φιλιππιάδας ακολουθεί το παιχνίδι στα Τρίκαλα με τον ΑΟΤ, όπου ο Εθνικός θα έχει και πάρα πολλές απουσίες (πέντε λόγω καρτών). Στη συνέχεια ξεκινάμε το μέτρημα, +3 με τα Λευκάδια και ο Εθνικός πάει στους 39 βαθμούς. Αφήνω το παιχνίδι με την Κοζάνη για λίγο. Μετά η Φιλιππιάδα έχει στη σειρά Μακροχώρι και Βατανιακό (υποβιβάστηκαν) και με δύο νίκες φτάνει στους 45 βαθμούς (μπορεί να της φτάνουν, μπορεί και όχι). Οπότε, αν στην Κοζάνη πάρει αποτέλεσμα ουσιαστικά μένει στην κατηγορία (αν πάρει τα δύο επόμενα και δεν γίνει κάτι το συγκλονιστικό). Αν όμως ηττηθεί στην Κοζάνη, τότε είναιπιθανό η παραμονή να παίζεται την τελευταία αγωνιστική στην Φιλιππιάδα με τον Πύρασο.

Αναγέννηση Άρτας (36 βαθμοί): Από τις ομάδες που «μάχονται» για την παραμονή στην κατηγορία η Αναγέννηση έχει το πιο δύσκολο πρόγραμμα. Οι 36 βαθμοί γίνονται39 αν προσθέσουμε τους τρεις της τελευταίας αγωνιστικής με τον Πυρσό Γρεβενών. Για την Αρτινή ομάδα ακολουθεί ο εκτός έδρας αγώνας με τον Ρήγα Φεραίο, ο οποίος θέλει μία ακόμη νίκη για να «σφραγίσει» την παραμονή του. Μετά απ΄ αυτό το παιχνίδι η «Α» πάει στο Αρτινό ντέρμπι με την ΑΕ Καραϊσκάκης και ακολουθεί ο αγώνας με τονΘεσπρωτό στην Ηγουμενίτσα. Μόνο νίκη θέλει η Αναγέννηση με τον Οικονόμο στην Άρτα και πάει στους 42 βαθμούς. Από εκεί και πέρα η Αναγέννηση θα θέλει βαθμό ή βαθμούς στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Δωτιέα Αγιάς για να μείνει στην κατηγορία. Εξαρτάται αυτό βέβαια, από τους πόσους βαθμούς θα μαζέψει στα τρία παιχνίδια που ακολουθούν. Οι 45 βαθμοί (3 νίκες) ίσως και να μην εξασφαλίζουν την παραμονή, ενώ όποιος πιάσει 46 μένει.

Νίκησε τον Βατανιακό η Α.Ε. Καραϊσκάκης σε ένα εύκολο απόγευμα. Χωρίς να αντιμετωπίσει την παραμικρή δυσκολία, η ΑΕ Καραϊσκάκης επικράτησε με 3-0 εκτός έδρας του Βατανιακού και συνεχίζει στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής.

Η Αρτινή ομάδα ήταν εμφανώς ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και οι γηπεδούχοι, που έχουν ήδη υποβιβαστεί και έπαιζαν με ελλείψεις, δεν κατάφεραν να σταθούν εμπόδιο. Η ΑΕ Καραϊσκάκης κατάφερε να προηγηθεί νωρίς, όταν σε σουτ του Χούσου στο 5ο λεπτό η μπάλα βρήκε στο δοκάρι του Σεμιτζίδη και στην επαναφορά οΓυφτοκώστας με δυνατό πλασέ έκανε το 0-1. Λίγα λεπτά μετά η Αρτινή ομάδα είχε μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Βασίλιεβιτς, και στο 34΄ ο Καβαλλάρης, σκόραρε με κεφαλιά μετά από σέντρα του Γυφτοκώστα, για το 0-2. Στις αρχές της επανάληψης (53΄), ο Γυφτοκώστας, έφτασε σε δεύτερο προσωπικό τέρμα και διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για την ΑΕ Καραϊσκάκης.

Βατανιακός: Σεμιτζίδης, Χαρτοματζίδης, Κατσιούλας (67΄Καραγιάννης), Πιριτζάους, Καρτσαμπάς Αθ. (46΄ Μποστάντζι), Καρτσαμπάς Αλ. (68΄ Μυλιόρδος), Λαζαρίδης, Τοπάλλι, Γεωργαντάς, Ποτουρίδης, Κυπαρίσσης.

ΑΕ Καραϊσκάκης: Καραγκούνης, Παπανίκου, Παναγιώτου, Αβραμίδης, Χούσος, Κόλλινς, Γυφτοκώστας (74΄Κατσούλας), Σιμονιάν, Μάλλιος (56΄Τριάντος), Βασίλιεβιτς (83΄Μαργαρίτης), Καβαλλάρης.

Μία ακόμα ήττα για την Αναγέννηση. Η Αναγέννηση Άρτας ηττήθηκε με 3-0 από τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας στην έδρα της, σ΄ ένα παιχνίδι όπου αν σκόραρε πρώτη τα πάντα θα ήταν διαφορετικά, αλλά στάθηκε άτυχη στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η Αναγέννηση είχε δύο δοκάρια, χάνοντας την ευκαιρία να βρεθεί μπροστά στο σκορ. Στο 5΄ μετά από γύρισμα του Σιδηρόπουλου μέσα στην περιοχή, ο Δερμίσης στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι. Λίγα λεπτά μετά (11΄) νέο αυτοδοκάρι, όταν ο Νικοπολίδης έκανε τη σέντρα μέσα στην περιοχή του Αχιλλέα, ο Σιδέρης προσπάθησε να κάνει την κεφαλιά, με την μπάλα να φτάνει στον Λαζαρίδη κι αυτός με κεφαλιά την έστειλε στο κάθετο δοκάρι του Αλυσανδράτου. Έτσι αφού δεν κατάφερε η Αναγέννηση να ανοίξει το σκορ, το πέτυχε ο Αχιλλέας, όταν στο 17΄ μετά από σέντρα Νάκα, ο Παπαβασιλείου στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα με σουτ, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδα του. Σαν να μην έφτανε αυτό για την Αρτινή ομάδα, με τη σέντρα, οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν την μπάλα και ο Νάκας από θέση τετ α τετ, νίκησε τον Μπαντή για το 0-2. Η Αναγέννηση προσπάθησε να απαντήσει άμεσα μ΄ ένα γκολ, όμως το σουτ του Γεωργίουστο 23΄ κόντραρε σε αμυντικό και έφυγε κόρνερ και στο 23΄ το φάουλ τουΧρηστογιάννη έδιωξε με δυσκολία ο Αλυσανδράτος. Τελικά, στο 35΄ ο Μακράκης μετά από πάσα του Νάκα, κατάφερε να σκοράρει για το 3-0 και ουσιαστικά να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη. Η Αναγέννηση με την λήξη του πρώτου μέρους, είχε δύο μεγάλες χαμένες ευκαιρίες, αρχικά με το σουτ του Νικοπολίδη λίγο άουτ στο 43΄ και εν συνεχεία με νέο σουτ του Σιδηρόπουλου στο 45΄ που είχε την ίδια κατάληξη.

Στο β΄ μισό του αγώνα η Αναγέννηση αν και πίεσε σε ορισμένα σημεία του αγώνα, δεν κατάφερε να φτάσει σ΄ ένα γρήγορο τέρμα και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Στο 65΄ ο Νάκας με ωραία κίνηση πέρασε τον Μάρκο και έκανε τη σέντρα, όμως την τελευταία στιγμή ο Παπαβασιλείου πρόλαβε τον Μακράκη, πριν αυτός σκοράρει. Πέντε λεπτά μετά (70΄) το σουτ του Κατσαδούρου μέσα από την περιοχή έφυγε άουτ και στο 79΄ μετά από γύρισμα του Κατσαδούρου προς την εστία, ο Ηλιάδης έδιωξε στη γραμμή την μπάλα σε κόρνερ. Τρία λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης (87΄), η Αναγέννηση έφτασε κοντά στο γκολ της τιμής, όμως μετά από φάουλ του Γεωργίου, ο Αλυσανδράτος έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ την γυριστή κεφαλιά του Χρηστογιάννη.

Αναγέννηση Άρτας (Νίκος Λάππας): Μπαντής, Κατσαδούρος, Παπαβασιλείου, Χρηστογιάννης, Παπαρούνης (55΄ Σταμούλης), Μάρκος, Γούλας, Νικοπολίδης (78΄ Μανιώτης), Σιδηρόπουλος, Γεωργίου, Σιδέρης (62΄ Ζάχος).

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας (Απόστολος Στύλος): Αλυσανδράτος, Λαζαρίδης, Δερμίσης, Δημητρίου, Τασίδης, Οικονόμου, Παυλίδης (67΄ Κοτσιαρίδης), Δημητρουλόπουλος (46΄ Ηλιάδης), Καραγκούνης, Νάκας (78΄ Δαλαμήτρας), Μαρκάκης.

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:

Οπούντιος Μαρτίνου-ΑΟ Τρίκαλα 1-2 (Νικολόπουλος 9΄ // Κέρι 22΄, Βαγγέλη 53΄)

Αναγέννηση Άρτας-Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 0-3 (Παπαβασιλείου αυτ. 17΄, Νάκας 18΄, Μακράκης 35΄)

Πύρασος Νέας Αγχιάλου-Ρήγας Φεραίος 0-0

Οικονόμος Τσαριτσάνης-ΦΣ Κοζάνη 3-0 (Καραγκούνης 35΄, Σενκάι 78΄, Χάμος πεν. 92΄)

Βατανιακός-ΑΕ Καραϊσκάκης 0-3 (Γυφτοκώστας 4΄-53΄, Καβαλλάρης 34΄)

Α΄ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας

Ισόπαλοι η Α.Ε Πρέβεζας με τον Κεραυνό Θεσπρωτικού. Πραγματοποιήθηκε στο δημοτικό στάδιο Πρέβεζας “Αθανασία Τσουμέλεκα”, ένα δυνατό ματς με πολλά γκολ ανάμεσα στην ΑΕ Πρέβεζας και τον Κεραυνό Θεσπρωτικού, για την 30η και τελευταία αγωνιστική του τοπικού πρωταθλήματος της Α΄ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας.

Ο Κεραυνός Θεσπρωτικού κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 12ο λεπτό  μετά από απευθείας εκτέλεση κόρνερ με τον Καλδάνη  που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κετίκογλου. Η απάντηση ήρθε πολύ γρήγορα από την ομάδα του Μπέκα αφού στο 14ο λεπτό  ο Ζέρης μετά από σέντρα του Τσιάβου με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Η Ένωση στο  16ο λεπτό παίρνει το προβάδισμα στο σκορ με τον Νικάκη που διαμόρφωσε το 2-1 και ο Κολοβός στο 36΄ έκανε το 3-1 που ήταν και το σκόρ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ένωση πέτυχε ένα ακόμη γκολ στο 51ο λεπτό με τον Ταπραντζή  και ενώ όλα έδειχναν τη νίκη της Α.Ε Πρέβεζας, ο Κεραυνός Θεσπρωτικού είχε …διαφορετική γνώμη. Ο προπονητής της Πρέεβζας προχώρησε σε αλλαγές με σκοπό να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίχτες του στο τελευταίο αυτό παιχνίδι, αφού άλλωστε προηγούνταν και με τρία γκολ. Ο Κεραυνός Θεσπρωτικού από την άλλη μπήκε πολύ επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε μόλις στο 57ο λεπτό να μειώσει σε 4-2 με τον Κούση  και με τον ίδιο παίχτη να διαμορφώσει το 4-3 στο 65ο λεπτό. Τα λάθη των παιχτών της Ένωσης έδιναν πατήματα στους παίχτες του Κεραυνού να βγαίνουν εύκολα σε αντεπιθέσεις και να γίνονται επικίνδυνοι. Ένα καταπληκτικό μάλιστα  γκολ  από τον Τζίμα Γ. μετά από πάσα του Κούση για τον Κεραυνό στο 67ο λεπτό  φέρνει το παιχνίδι στα ίσα, παγώνοντας το «Αθανασία Τσουμελέκα». Η απόλυτη ανατροπή για την ομάδα του Κεραυνού Θεσπρωτικού που κατάφερε να κρατήσει το 4-4 μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

Α.Ε.ΠΡΕΒΕΖΑΣ: ΚΕΤΙΚΟΓΛΟΥ (ΓΚΕΛΗΣ), ΚΟΚΚΑΛΗΣ, ΝΙΚΑΚΗΣ, ΤΟΥΛΚΕΡΙΔΗΣ (ΜΑΡΗΣ), ΜΠΟΥΚΟΥΡΑΣ, ΤΡΟΥΛΛΗΣ (ΤΣΙΑΒΟΣ), ΦΙΝΤΖΟΣ, ΖΙΩΓΚΑΣ, ΚΟΛΟΒΟΣ, ΠΑΝΤΑΖΗΣ, ΖΕΡΗΣ Ξ..

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΚΟΥ: ΛΕΚΚΟΣ (ΚΙΤΣΑΝΤΑΣ), ΤΖΙΜΑΣ, ΜΠΟΜΠΟΡΗΣ Α., ΜΠΟΜΠΟΡΗΣ Β., KORRESH (ΚΟΥΤΣΟΓΙΑΝΝΗΣ), ΠΑΛΙΑΤΣΟΣ, ΤΖΙΜΑΣ Γ., ΚΟΥΣΗΣ, ΜΑΛΕΣΚΟΣ, ΚΟΥΣΗΣ Σ., ΚΑΛΔΑΝΗΣ (ΣΤΟΥΠΑΣ).

Ήθελε τη νίκη και την πήρε. Ο Αχέρων Καναλακίου ήθελε μόνο τη νίκη απέναντι στον Θρίαμβο Λούρου και την κατέκτησε με σκορ 3-0. Έτσι η ομάδα του Νίκου Βέκιου εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ισοπαλία του Πανλευκάδιου στον Ωρωπό και κατέκτησε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Στα αγωνιστικά ο Αχέρων Καναλακίου ήταν καλύτερος από τον Θρίαμβο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και άξιζε την νίκη. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήταν στο 22ο λεπτό όταν σε σουτ του Λουκούμη η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Μαλαμή και κατέληξε άουτ. Στη συνέχεια ο Αχέρων ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 33΄με τον Μήτση να κάνει το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, τον τερματοφύλακα του Θριάμβου να διώχνει και ο Λουκούμης τελικός αποδέκτης να νικάει τον Μαλαμή για το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στο 43΄ ο Αχέρων είχε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 αλλά το πλασέ του Βασιλείου απέκρουσε ο Μαλαμής και στη συνέχεια η μπάλα βρήκε το κάθετο δοκάρι και το κόρνερ το οποίο παραχώρησε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Στην επανάληψη και στο 55ο λεπτό ο Αχέρων είχε άλλη μια ευκαιρία για το 2-0 όταν μετά από σέντρα του Λαγού ο Τσουγκάρης με τακουνάκι έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Μαλαμή. Στο 86΄ ο Γκόλιας με προβολή έκανε το 2-0, και στο 87΄ ο Σιώρος με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Στο 90΄ ο Θρίαμβος Λούρου είχε τη μεγάλη ευκαιρία να μειώσει το σκορ αλλά το σουτ του Γκολάκου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Καραπιπέρη.

Αχέρων Καναλακίου (Νίκος Βέκιος): Καραπιπέρης, Κώστας, Νόνας, Μπάκας, Μήτσης, Τσουγκάρης (62΄Νταής), Λουκούμης (80΄Γκόλιας) , Τζίμας Ι, Βασιλείου, Σιώρος,  Τζίμας Θ. (11΄λ.τρ. Λαγός).

Θρίαμβος Λούρου (Άρης Φερεντίνος): Μαλαμής, Σάκκος (58΄λ.τρ. Σακκάς), Λιόντος, Τζιάκος Δ., Πάνου, Λέτσος, Ναστούλης, Νίκου, Γκολάκου, Μπόμπορης (46΄Φέκκας), Ράπτης (46΄ Ζάκκας).

Εφτά γκολ και …χωρίς προπονητή. Με το εντυπωσιακό 7-0 επικράτησε στο «Αθανασία Τσουμελέκα» ο ΠΣ Πρέβεζα του ΑΟ Σύβρου, για την 29η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας. Οι «κιτρινόμαυροι» αγωνίστηκαν χωρίς προπονητή, λόγω προβλήματος υγείας του Βαγγέλη Γκαρτζονίκα, παρ’ όλα αυτά ήταν σοβαροί στον αγωνιστικό χώρο και κυνήγησαν κάθε φάση μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Το σκορ «άνοιξε» με πλασέ στο 14ο δευτερόλεπτο (!) ο Κούτσικος και ο Παληογιάννης στο 7′ έκανε το 2-0. Στο 19′ έπειτα από συνδυασμό των Δημουλιά, Κούτσικου, Παληογιάννη και πλασέ του Χαϊδάκη έγινε το 3-0, ενώ στο 45′ ο Κούτσικος και πάλι με πλασέ έφτασε το σκορ στο 4-0. Στο προηγούμενο λεπτό ο Σολδάτος απέκρουσε εκτέλεση πέναλτι του Τουλκερίδη.
Ο ΠΣ Πρέβεζα συνέχισε το ίδιο δυνατά και στο δεύτερο μέρος. Στο 55′ ο Χαϊδάκης «έγραψε» το 5-0 και στο 72′ ο Παληογιάννης με πλασέ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Σολδάτου (6-0). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κούτσικος με κεφαλιά στο 81′ (7-0), πετυχαίνοντας το τρίτο προσωπικό του γκολ.
ΠΣ Πρέβεζα: Κότσης (46′ Κασαμπαλάκος), Νίκου (46′ Βαλάρης), Πάσχος, Σπυρόπουλος, Χρ. Δήμας (46′ Γιοβάνης), Τουλκερίδης, Μπάτσος, Δημουλιάς, Χαϊδάκης, Κούτσικος, Παληογιάννης
ΑΟ Σύβρου: Σολδάτος, Παπαδήμας, Σκλαβενίτης (46′ Βακουφτσής Ι.), Καλδάνης, Κατωπόδης, Σκληρός (52′ Ρομπότης), Βακουφτσής Σ., Φατούρος, Πολίτης, Αντύπας, Προκόπης (46′ Χότζα).

Δίκαιη ισοπαλία. Ισόπαλη 1-1 έληξε η αναμέτρηση της Δόξας Ωρωπού με τον Πανλευκάδιο με τις δυο ομάδες να έχουν ευκαιρίες εκατέρωθεν για να πάρουν τη νίκη. Απόλυτα δίκαιο μπορεί να χαρακτηριστεί το 1-1 ανάμεσα στην Δόξα και τον Πανλευκάδιο στο γήπεδο του Ωρωπού. Ο Πανλευκαδιος ήταν αυτός που πέτυχε πρώτος γκολ και που είχε και χαμένο πέναλτι στο ματς για να μπορέσει να πάρει τη νίκη αλλά από την πλευρά της και η Δόξα Ωρωπού είχε φάσεις στην διάρκεια του αγώνα και κυρίως στο δεύτερο μέρος με τις οποίες έφτασε στην ισοφάριση ενώ θα μπορούσε να διεκδικήσει και τη νίκη.

“Φουριόζος” ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Πανλευκάδιος απειλώντας την εστία του Κάππα μόλις στο 11ο λεπτό όταν κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε ο Ορφανός αλλά ο τερματοφύλακας της Δόξας απέκρουσε και κράτησε το μηδέν.

Στο 61΄ ο Κοκόλης Χ.Σ. έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κάππα για το 1-0.

Στο 77΄ ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους με κεφαλιά του Κώστα Μπρούβα.

Δόξα Ωρωπού (Τάσος Νταλάκας): Κάππας Π., Ντέτσικας, Τζόκας, Μπρούβας, Χουλιάρας, Λάκκας, Διαμάντης (89΄Ριστάνης), Κάππας Β., Λύγκουρης (79΄Λιάσκος), Κοντογεώργος, Κτενάς (64΄Νταλιάρδας).

Πανλευκάδιος (Γιώργος Κατηφόρης): Τρανουλίδης, Μπαλή, Τσελάϊ, Καταγής, Βλάχος, Κωστακιώτης, Κοκόλης  Χ.Ζ. (14΄λ.τρ. Πετούσης), Καλογέρης (85΄Στεριώτης), Κοκόλης Χ Σ. (78΄Μεϊντάνης), Ορφανός, Μπαλάφας.

ΠΑΣ Παλιάμπελα -4

● Οι νικητές των πανελλήνιων σχολικών αγώνων κλασικού αθλητισμού. Από την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πρέβεζας, ανακοινώνεται ότι στα πλαίσια της A΄ Φάσης των Πανελλήνιων Σχολικών Αγώνων Κλασικού Αθλητισμού Λυκείων που διεξήχθησαν στο Δημοτικό Στάδιο Πρέβεζας «Αθανασία Τσουμελέκα» την Παρασκευή 27-3-2015 προκρίθηκαν για την επόμενη φάση που θα διεξαχθεί στο Άργος Ορεστικό τις 22-4-2015 οι εξής:

1)      Τσοβίλη Πολυξένη στα 200 μ

2)      Σωτηρίου Σωτήριος στα 110 μ εμπόδια.

3)      Γιαννούλης Περικλής στα 400 μ εμπόδια.

4)      Δημάκος Αλέξανδρος στα 1500 μ

5)      Ντούσκας Θεόδωρος 2000 μ Φυσικά εμπόδια.

6)      Σπυράκος Νικήτας  μήκος

7)      Μυλωνάς Κων/νος  ακοντισμός

Επίσης σας ενημερώνουμε ότι στα πλαίσια της Β4 φάσης Πετοσφαίρισης των Πανελλήνιων Σχολικών Αγώνων διεξήχθη την Τετάρτη 01-04-2014 στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Πρέβεζας, ο αγώνας μεταξύ των σχολικών ομάδων:

1ο ΓΕΛ Πρέβεζας- 1ο ΕΠΑΛ Τρικάλων (2-0).

Νικήτρια ομάδα αναδείχθηκε το 1ο ΓΕΛ Πρέβεζας.

Η διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Πρέβεζας, εύχεται καλή επιτυχία στους μαθητές οι οποίοι συμμετέχουν στην επόμενη φάση των σχολικών αγώνων.

-Συνέχεια στην 12η σελίδα

● ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΕΝΙΣ Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το Σαββατοκύριακο 28 & 29 Μαρτίου το 2ο Ενωσιακό Πρωτάθλημα Τένις 2015 (Δυτικής Ελλάδας) που έγινε στη Φιλιππιάδα.

Στους αγώνες συμμετείχαν περίπου 100 αθλητές από τους συλλόγους Ναυπάκτου, Αγρινίου, Άρτας, Πρέβεζας, Ηγουμενίτσας, Ιωαννίνων, Κέρκυρας, Φιλιππιάδας και Θεσπρωτίας.

Στην κατηγορία κορίτσια 12 ετών 1η νικήτρια αναδείχθηκε η Κωστούση Μαρία του Α.Γ.Ο. Φιλιππιάδας, με 2η νικήτρια την Κώστα Στέλλα επίσης του Α.Γ.Ο. Φιλιππιάδας. Στην κατηγορία αγόρια 12 ετών 1ος νικητής αναδείχθηκε ο Γεωργόπουλος Φίλιππος του Ο.Α. Κέρκυρας με 2ο νικητή τον Ζερβό Αλέξανδρο επίσης του Ο.Α. Κέρκυρας. Στην κατηγορία αγόρια 14 ετών 1ος νικητής αναδείχθηκε ο Καραθανάσης Βασίλειος του Α.Γ.Ο. Φιλιππιάδας, με 2ο νικητή τον Τσιώτα Αλέξανδρο του Γ.Ε. Πρέβεζας. Στην κατηγορία κορίτσια 14 ετών 1η νικήτρια αναδείχθηκε η Κυβράνογλου Μαρκέλλα του Ο.Α. Θεσπρωτίας με 2η νικήτρια την Κανδρέλη Παρασκευή του Α.Σ.Α. Παμβώτις Ιωαννίνων. Τέλος στην κατηγορία αγόρια 16 ετών, την πρώτη θέση κατέλαβε ο Κοτσαρίνης Βασίλης του Α.Γ.Ο. Φιλιππιάδας,  με 2ο νικητή τον Μαγκλάρα Ευάγγελο επίσης του Α.Γ.Ο. Φιλιππιάδας.

Τα κύπελλα στους νικητές απένειμαν ο Δήμαρχος Ζηρού Νίκος Καλαντζής και ο Πρόεδρος του Α.Γ.Ο. Φιλιππιάδας Δημήτρης Κοτσαρίνης.

Το διοικητικό συμβούλιο του Α.Γ.Ο. Φιλιππιάδας ευχαριστεί τους γιατρούς Θεόδωρο Βέργο και Άρη Λεύκα και τους επιδιαιτητές των αγώνων Νίκο Αλεξίου και Χρήστο Παπαβασιλείου.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)