Γράφει ο Βησσάρης Σάκκος

Νίκησε με 2-0 χωρίς να εντυπωσιάσει ο Εθνικός. Δεν εντυπωσίασε, αλλά σε τέτοια χρονική περίοδο μετράει η… ουσία. Ο Εθνικός ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο τις υποχρεώσεις του στη νέα αγωνιστική περίοδο, επικρατώντας 2-0 του Ρήγα Φεραίου στην Φιλιππιάδα για την πρώτη αγωνιστική της Γ΄ Εθνικής.

Η αναμέτρηση, κακά τα ψέματα, δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Δεν είχε καλό ρυθμό, το θέαμα ήταν φτωχό. Γενικότερα, βαρετό το παιχνίδι και με λιγοστές πραγματικά καλές ευκαιρίες από τις δύο ομάδες. Ο Εθνικός ήταν καλύτερος από τον αντίπαλο του, αν και φάνηκε ότι είναι πίσω ακόμα και ότι χρειάζεται πολύ δουλειά. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ελάχιστα και πάτησαν πολύ λίγο την αντίπαλη περιοχή.
Από την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, μπορούσε να εικάσει κάποιος ότι όποια ομάδα πετύχαινε πρώτη γκολ, θα έπαιρνε και το ματς. Τελικά, σκόραρε ο Εθνικός πρώτος, αλλά το ματς δεν… έμεινε στο ένα τέρμα. Ο Γήτας στο 36ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Χρηστογιάννη και με γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Κεφαλά.
Εκεί ουσιαστικά έβαλε γερές βάσεις για τρίποντο ο Εθνικός Φιλιππιάδας, όσο και αν ακούγεται και διαβάζεται ως υπερβολή. Όλα αυτά για τους παραπάνω λόγους. Οι φάσεις λίγες μπροστά από τις δύο εστίες και ο Ρήγας Φεραίος δυσκολευόταν πολύ να δημιουργήσει. Η νίκη «κλείδωσε» στο 73’ όταν ο Λάππας με ατομική προσπάθεια και δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κεφαλά.
Στο τελευταίο τέταρτο προσπάθησε ο Ρήγας Φεραίος να… μπει ξανά στο ματς, αλλά ήταν αργά και δεν κατάφερε να μειώσει. Από την άλλη ο Εθνικός Φιλιππιάδας «έκατσε» πάνω στο υπέρ του σκορ σε εκείνο το χρονικό διάστημα.
Εθνικός Φιλιππιάδας (Ηλίας Μαγκάκης): Μπαντής, Χριστογιάννης, Διαμαντόπουλος, Παπαβασιλείου, Μαλλάτος (75΄Γατσέλος), Λέντζος (53΄λ.τρ. Γιανούλης), Κολιάκης (83΄λ. τρ. Νικολαΐδης), Τσακανίκας, Σιδέρης, Γήτας, Λάππας.
Ρήγας Φεραίος (Λάκης Μπακάλης): Κεφαλάς, Χατζηθανασίου, Βουραζέρης, Σπάθης, Γούτσιος, Αλεξίου (46΄Κορέτα), Χατζής, Γουτούλης (61΄Σφάκας), Σέττος, Ζενούνι (70΄ Γκάγκας), Γκίκα.
Βησσαρίων Σάκκος

Ηττήθηκε στον πρώτο αγώνα ο ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου. Ο ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου δεν κατάφερε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την Τσαριτσάνη γνωρίζοντας την ήττα από τον Οικονόμο με σκορ 1-0.  Παρά την ήττα η ομάδα του Νίκου Βέκιου παρουσίασε κατά διαστήματα πολύ καλή εικόνα, δεν κατάφερε όμως να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την έδρα της Τσαριτσάνης.

Στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού παίχτηκε αρκετά καλό ποδόσφαιρο και από τις δύο ομάδες, με την ομάδα του Οικονόμου όμως να φτάνει πιο εύκολα με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή.

Οι προσπάθειες των ποδοσφαιριστών του Οικονόμου ευοδώθηκαν τελικά στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Βούζας με δυνατό σουτ από κοντά θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 για τον Οικονόμο.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε πολλές αξιόλογες φάσεις ούτε και συγκινήσεις.

Ο Οικονόμος από τη μία προσπαθούσε να κρατήσει το υπέρ του σκορ, και ο Αχέροντας να προσπαθεί να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Τάσος Μπεριτζάς): Νούσιας, Καραγιάννης (70΄Σενκάι), Κορομηλάς, Πρίφτης, Σιάτρας, Μπάλης, Παπαγεωργίου, Αγρόδημος, Βούζας (85΄ Γκαμπέτας), Καμπέρης, Καραγκούνης (64΄Τόλιος).

Αχέρων Καναλακίου (Νίκος Βέκιος): Πάντος, Κουμπής, Ντέτσικας, Μπάκας, Πάνος, Μάρκος (18΄λ.τρ. Πολυχρονάκης), Σιώρος, Θεοδωράκης, Μακρυγιάννης, Λουκούμης (56΄ Κυριακάκης), Κωνσταντίνου.

Νίκη της Α.Ε. Καραϊσκάκης στην πρεμιέρα. Με μία πολύ σπουδαία νίκη ξεκίνησε η ΑΕ Καραϊσκάκης τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα του 2ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Παιχνίδι με πολλές ευκαιρίες για γκολ και όμορφο ποδόσφαιρο και από τις δύο ομάδες παρακολούθησαν οι περίπου 500 φίλαθλοι της ΑΕ Φαρκαδόνας που βρέθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο της Οιχαλίας.
Στο 47′ ο Μπουσινάκης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Φαρκαδόνας, και στο 65′ ο ίδιος παίκτης νικάει Παπαευθυμίου και Ντάσκα από κοντινή απόσταση και κάνει δύο τα τέρματα για την ΑΕ Καραϊσκάκης. Στο 82′ ο Νικούλης της Α.Ε. Φαρκαδόνας μειώνει σε 2-1 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.
ΑΕ Φαρκαδόνας (Τάκης Ρούσσας): Ντάσκας, Νάκου, Παπαευθυμίου, Γιώτας, Φορτούνης, Αετόπουλος (72΄ Ζαφειρίου), Μηνάς (69΄ Νικούλης), Πολυζόπουλος, Κουλτσιάκης, Διβανές, Ιακωβάκης (74΄ Ετόφ).
ΑΕ Καραϊσκάκης (Σάκης Παπαβασιλείου): Καραγκούνης, Παπανίκου, Λάμπρου, Αβραμίδης, Δημητρίου, Κόλλινς, Βασίλιεβιτς (87΄ Τζημογιάννης), Χούσος, Γυφτοκώστας, Μπουσινάκης (69΄ Καπετάνος), Καβαλλάρης (60΄ Ευαγγέλου).

Ρεπό: Αχιλλέας Νεοκαισάρειας

Πήρε τους 3 βαθμούς ο Κεραυνός Θεσπρωτικού. Σημαντική νίκη και για τον Κεραυνό Θεσπρωτικού, που προηγήθηκε μέχρι και 3-0 του κακού ΑΟ Πλαγιάς, ο οποίος όταν έδειξε να ξυπνάει ήταν πια αργά.
Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιγνιδιού και μέχρι το 80′ όταν και ο ΑΟ Πλαγιάς μείωσε σε 3-2 και ίσως να είχε φέρει το ματς στα ίσια αν είχε κι άλλο χρόνο. Το σκορ άνοιξε στο 27′ ο Κούσης με κεφαλιά και τον Καταγή να δείχνει πως θα ελέγξει, αλλά τη μπάλα να γλιστρά από τα χέρια του και να καταλήγει στα δίχτυα. Στο 35′ ο Γεωργαλής θα ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 2-0, όταν έγινε κάτοχος της μπάλας στην περιοχή και με κοντινό σουτ παραβίασε και πάλι την εστία των φιλοξενουμένων. Το 3-0 έγινε και πάλι από τον Γεωργαλή. Ο Κεραυνός Θεσπρωτικού πέτυχε και 4ο γκολ στην αναμέτρηση, αλλά ο διαιτητής της συνάντησης το ακύρωσε σαν οφ σάιντ.
Ο ΑΟ Πλαγιάς μείωσε με τον Μωραΐτη Β. και στο 86′ ο Καταγή Χ. έκανε το 3-2 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.
Κεραυνός Θεσπρωτικού (Παπαδήμας): Λέκκος, Τζίμας Μ., Μπόμπορης Α., Δήμος, Παπασπύρος, Korreshi (Μαλέσκος), Μπόμπορης Β., Κούσης Στ., Παλιάτσος (Παπαλέξης), Γεωργαλής, Κούσης Σπ.
ΑΟ Πλαγιάς (Παπαδόπουλος): Καταγής, Κοκόλης, Βερύκιος, Καταγής Π., Μαχαλιώτης (Κατσαβρίας), Μπουρδάρας (ΚαταγήςΧ.), Μωραΐτης Ι., Μωραΐτης Γ., Παξινός, Μωραΐτης Β., Σταμουλάκης.
Αλέξης Πανταζής

Το μοναδικό ισόπαλο αποτέλεσμα. Ισόπαλες αναδείχθηκαν ΑΟ Παλαίρου και ΑΕΚ Αρχαγγέλου στο μοναδικό Χ της αγωνιστικής. Πολύ καλό παιγνίδι, τουλάχιστον στο 2ο ημίχρονο όπου και σημειώθηκαν 4 γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τουμανίδης με μακρινό σουτ φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 στο 56′. Στο 63′ ο Ζέλιος με κοντινό πλασέ έφερε το ματς στα ίσα. Στο 75′ ο Λίτος με σουτ από τη μικρή περιοχή έκανε το 2-1. Στο 90΄ ο Τουμανίδης με σουτ το οποίο βρήκε στα σώματα και ξεγέλασε τον Καραΐσκο, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το τελικό 2-2 στο 90′.
ΑΟ Παλαίρου (Κωσταράκης) Καραΐσκος, Τσακάλης (89’Παπαζώης), Κολοβός Γ., Ασημάκης, Στριφτάρης, Μετσόλι, Προξενιάς, Ράπτης (61’Χρυσούλης), Ζέλος, Λίτος, Καλέμι
ΑΕΚ Αρχαγγέλου(Καραμούτσος): Ίσπογλου, Αντωνίου, Τσενίκογλου Σ., Ζήσης, Κοτένογλου, Μουρεχίδης, Σταύρακας, ΤσενίκογλουΧ., Καρασαββίδης, Τουμανίδης, Σοφόπουλος (Κουμπής)

Ισοπαλία εκτός έδρας για τον Κεραυνό Θεσπρωτικού. Στη λευκή ισοπαλία έμειναν ΑΟ Καρυάς και Κεραυνός Θεσπρωτικού, που μοιράστηκαν τον ένα βαθμό αλλά και τη θέση στο βαθμολογικό πίνακα καθώς έχουν και οι δύο ομάδες από 4 βαθμούς.

Η ομάδα της Καρυάς απείλησε με κάποια στημένα, όπως στο 30 όταν το κόρνερ του Γούλα βρήκε στο δοκάρι της εστίας του Λέκκου. Ο Κεραυνός είχε κάποια καλά σουτ προς την εστία, που δεν ανησύχησαν όμως τον Πέτκοφ σε καμιά περίπτωση εκτός από το σουτ του Κούση Στ. στο 15′. Στο δεύτερο μέρος η πιο αξιόλογη φάση ήταν ένα σουτ και πάλι από τον Κούση Στ. με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Πέτκοφ, ενώ στο 70ό λεπτό, ακυρώθηκε ορθώς γκολ των φιλοξενουμένων ως οφσάιντ.

ΑΟ Καρυάς (Παπαδόπουλος): Πέτκοφ, Γούλας, Θεράπος, Χαλκιόπουλος Π, Χαγιάννης, Παπάς, Σκέμπι, Ναζεράι, Μπουρσινός(81’Λαβράνος), Ροντογιάννης(72’Γιαπλές), Λάζαρης(65′ ΧαλκιόπουλοςΣ).

Κεραυνός Θεσπρωτικού(Ανδριανός Παπαδήμας): Λέκκος, Τζίμας Μ.,  Μπόμπορης Α., Δήμος, Παπασπύρος, Μα λέσκος (75΄ Korreshi), Μπόμπορης Β. Κούσης Στ. Παλιάτσος (60΄ Παπαλέξης), Γεωργαλής, Κούσης Σπ.

Νίκησε τον Θρίαμβο Λούρου ο Πανλευκάδιος. Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Πανλευκάδιος επί του Θριάμβου Λούρου με 2-1, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Α΄ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας. Η ομάδα του Γιώργου Κατηφόρη ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασε δίκαια στο δεύτερο σερί «τρίποντο».

Ο Θρίαμβος Λούρου από την άλλη πλευρά μετά την ήττα στην πρεμιέρα από την Κατούνα  στο δεύτερο ημίχρονο άρχισε να…ξεφουσκώνει και να μένει από δυνάμεις, και ηττήθηκε για δεύτερο σερί ματς.

Το συγκρότημα του Γιώργου Κώνστα κατάφερε να αιφνιδιάσει, καθώς προηγήθηκε με 1-0 στο 7΄ με σουτ του Χρήστου Δήμα. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 47΄ σουτ του Χασακή στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Τουλκερίδης από κοντά με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μήτσιου και έκανε το 1-1, και στο 69΄ ο Κοκόλης Χ.Ζ. με σουτ να δώσει προβάδισμα νίκης στους φιλοξενούμενους.

Θρίαμβος Λούρου (Γιώργος Κώνστας): Μήτσιος, Λιόντος (83΄Ζάχος), Κοντογεώργος, Δήμας Χ., Δήμας Θ., Λέτσος, Κολιός (51΄λ.τρ. Γκολάκου), Ντόντης, Ζάκκας, Ναστούλης, Κόκκαλης (58΄Φέκκας).

Πανλευκάδιος (Γιώργος Κατηφόρης): Καϊσίδης, Τσελάϊ, Κοκόλης Χ.Σ., Βλάχος, Τριάντος, Φλούδας, Κοκόλης Χ.Ζ. (81΄Στεριώτης), Μπαλί, Κολοβός, Χασακής (83΄λ.τρ.Πετούσης), Τουλκερίδης (77΄Γουργιώτης).

Νίκη για τον Απόλλωνα Πάργας. Ο Απόλλων Πάργας επικράτησε με σκορ 3-2, του ΠΣ Πρέβεζας στο «Αθανασία Τσουμελέκα» σε ένα ματς με αρκετές φάσεις για γκολ και τους παίκτες των δύο ομάδων να παλεύουν μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Ο ΠΣ Πρέβεζας προηγήθηκε στο σκορ στο 16′, με πλασέ του Γκίνη, και ο Απόλλων ισοφάρισε στο 37΄ με σουτ του Χαϊδάκη. Στο 43΄ ο Σπύρος Χαϊδακης με πλασέ έκανε το 1-2 για τους φιλοξενούμενους. Στο 62΄ ο Βάσιος Δ. με κοντινό πλασέ «έγραψε» το 1-3, και στο 69΄ ο Λιάσκος με πέναλτι έκανε το τελικό 2-3.

ΠΣ Πρέβεζα (Θωμάς Βασιλειάδης): Λιάσκος, Σίσκας (57′ Ανεμοζάλης), Ριστάνης, Τζίμας, Σπυρόπουλος, Τσιόκας, Μπασιαδήμας (67′ Βουλιστιώτης), Κτενάς (40′ Βάλβης), Γκίνι, Μπόμπορης, Καρπούζος.

Απόλλων Πάργας (Γιώργος Μουστάκας): Σκάρπος, Μάρκος, Μπιστιώλης Θ., Βάσιος Α. (81′ Μπιστιώλης Β.), Γκόγκα, Βάσιος Ε., Χαϊδάκης, Βέκιος (61′ Τζελαντίνι), Βάσιος Δ., Τόρες, Αναστασίου (67′ Τζαφέρι).

Σε 10 λεφτά τρία γκολ από τον Τηλυκράτη. Υπόθεση ενός δεκαλέπτουπτου, ήταν η δεύτερη νίκη του Τηλυκράτη Λευκάδας στο πρωτάθλημα απέναντι στην Θύελλα Σινώπης.  Στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο, οι Καλογερής και Περιστέρης είχαν δύο-τρεις καλές στιγμές, όμως δεν μπόρεσαν να τις εκμεταλλευτούν.  Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα δοκάρι σε σέντρα σουτ του Καταγή Σπύρου στο 48΄ και στη συνέχεια ήρθε το δεκάλεπτο, όπου κρίθηκε το παιχνίδι. Στο 53΄ ο Περιστέρης έβαλε μπροστά την ομάδα του, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για οφσάιντ. Στο 55΄ ο Καλογερής με σουτ “έγραψε” το 2-0. Και στο 57΄ πάλι ο Περιστέρης έκανε το 3-0. Στο 65΄ οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία σε τετ α τετ του Σπυράκου να μειώσουν το σκορ. Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Περιστέρης έγραψε το τελικό 4-0.

Τηλυκράτης Λευκάδας: Σκιαδάς, Θειακός(61΄ Γεωργάκης), Καταγής Σπ., Καταγής Λ., Ιασωνίδης, Μπουρδούβαλης, Κτενάς, Δημουλιάς(69΄ Πολίτης), Περιστέρης, Ιασωνίδης, Καλογερής, Σταύρου(67΄ Σάντας)

Θύελλα Σινώπης: Παναγιωτίδης, Καρίπογλου, Αηδόνης(77΄ Βασιλειάδης Ν.), Παπαδόπουλος Ι., Μιχαηλίδης, Παπαδόπουλος Ι., Φούντογλου Ν., Φούντογλου Δ., Μισούζης(60΄ Ιορδανίδης), Βασιλειάδης Λ.(72΄ Παπάζογλου), Σπυράκος

Έβρεξε γκολ στο Άγιο Πέτρο Λευκάδας. Ζωντανός για ένα ημίχρονο έμεινε ο Απόλλωνας Λευκάδας στην αναμέτρηση με την Ένωση καθώς η ανάπαυλα τον βρήκε να προηγείται με 2-1. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Κώστα Αμάραντου χόρεψαν κυριολεκτικά στον αγωνιστικό χώρο, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους και σκοράροντας 5 ακόμα φορές. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2-1, αν και η Ένωση άνοιξε πρώτβ το σκόρ στο 5΄ τον Δαρδαμάνη. Στο 11΄ έγινε το 1-1 από τον Φέτση και στο 30΄΄ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με κοντινό σουτ του Δρακονταειδή. Το δεύτερο ημίχρονο ανήκει στους παίχτες του Κώστα Αμάραντου, αφού σκόραραν 5 ακόμα φορές. Στο 48΄ ο Κώστας έκανε το 2-2, στο 60΄ ο Ζέρης το 2-3, το 2-4 θα διαμορφώσει και πάλι ο Κώστας στο 65΄, ο Ζέρης στο 72΄ θα κάνει το 2-5 και στο 81΄ ο Κουτρούμπας θα βάλει τον επίλογο στην αναμέτρηση με κοντινό πλασέ μέσα από την περιοχή.

Νίκη εκτός έδρας για τον Ωρωπό. Με το διπλό έφυγε ο Ωρωπός από την Πάλαιρο. Το ματς ήταν αμφίρροπο μέχρι και το ημίχρονο όπου και ο ΑΟ Πλαγιάς βρέθηκε να προηγείται με 1-0. Όμως η Δόξα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ο Τζαλοκώστας έδειξε το δρόμο, ισοφάρισε, έβαλε τη Δόξα μπροστά στο σκορ και μέχρι τη λήξη συμπλήρωσε καρέ τερμάτων σε μια ιδανική ποδοσφαιρική ημέρα για τον ίδιο. Η ομάδα της Πλαγιάς προηγήθηκε με 1-0 στο 40ό λεπτό όταν ο Σταμουλάκης εκμεταλλεύτηκε μια ασυνεννοησία των αντιπάλων, αμυντικού και τερματοφύλακα και πλάσαρε σε κενή εστία.  Με γκολ από τα αποδυτήρια μπήκε ο Ωρωπός στο δεύτερο μέρος όταν ο Τζαλοκώστας με σουτ από τη γραμμή της περιοχής έφερε το ματς στα ίσα. Οι φιλοξενούμενοι στο 51′ πάλι με το Τζαλοκώστα έκαναν το 1-3 και στο 70΄ ο ίδιος παίχτης έκανε το 1-3 και στο 78΄έγινε το 1-4 που ήταν και το τελικό σκορ..

ΑΟ Πλαγιάς (Παπαδόπουλος) Καταγής, Κοκόλης, Βερύκιος, ΚαταγήςΠ, Κατσαβριάς(72’ΚοκόληςΣ), Παξινός(58’Κολοκύθας), ΜπορδάραςΕ(Μαχαλιώτης), ΜωραΐτηςΙ, Σταμουλάκης, ΜωραΐτηςΒ, ΚαταγήςΧ.

Δόξα Ωρωπού (Γεωργατσέλης) Κότσις, Hyseni (51’Μπαλακέρας), Σιαπλαούρας, Λυγκούρης, Μαντούσης (85’Σπυράκος), Χουλιάρας, Τζαλοκώστας, Γεωργατσελης (68’Νταλαγιάννης), Γιοβάνης, Γκότσε, Κροκίδας.

Θύελλα Σινώπης 0

● ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗΣ Ε1 ΣΤΗΝ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΟΦ. O Αθλητικός Γυμναστικός Όμιλος Φιλιππιάδας (Α.Γ.Ο.Φ)  με αφορμή τη λήξη του Πανελλαδικού Πρωταθλήματος Αντισφαίρισης, κατηγορίας Ε1 για αγόρια και κορίτσια 14 και 16 ετών που διεξήχθη στα γήπεδα τέννις της πόλης μας, συγχαίρει όλους τους αθλητές για τη συμμετοχή τους σε αυτό. Μία συμμετοχή που διακρίθηκε για την ευγενή άμιλλα και το ήθος, τόσο εντός όσο και εκτός αγωνιστικών χώρων. Οι νεαροί αθλητές που αγωνίστηκαν στο τουρνουά ήταν 200 και αυτό πρακτικά σημαίνει ότι επισκέφτηκαν την Φιλιππιάδα, για σχεδόν μία εβδομάδα, περίπου 350 άτομα (αθλητές και συνοδοί). Ήταν μία ευχάριστη τόνωση για την τοπική κοινωνία, την αγορά και τους ανθρώπους της. Τους αγώνες παρακολούθησαν πλήθος κόσμου καθώς και νεαροί μαθητές από τα Δημοτικά σχολεία της πόλης, οι οποίοι με τη ζωντάνια τους έδωσαν ιδιαίτερο χρώμα στη διοργάνωση.

Οι αθλητές του Α.Γ.Ο.Φ που αγωνίστηκαν στο τουρνουά είναι οι εξής:

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ: Ανδρεανίδη Βίκη, Γείτονα Ανθή, Κόκκαλη Ουρανία, Μαλτέζου Σοφία, Σταμάτη Δήμητρα.

ΚΥΡΙΩΣ ΤΑΜΠΛΩ: Ζανίκας Παύλος, Θώδη Νίκη, Καραθανάσης Βασίλης, Κοτσαρίνης Βασίλης, Μαγκλάρας Βαγγέλης, Μαγκλάρα Βάλια, Σταύρου Μάνος.

Στο ταμπλώ των διπλών τα ζευγάρια Κοτσαρίνης – Μαγκλάρας και Μαγκλάρα – Θώδη προχώρησαν μέχρι τους ημιτελικούς, ενώ στα μονά η Βάλια Μαγκλάρα μέχρι την 8άδα του τουρνουά.

Ο Α.Γ.Ο.Φ ευχαριστεί θερμά τους επιδιαιτητές και τους προπονητές των αγώνων κ. Παπαβασιλείου Χρήστο, Αλεξίου Νίκο, Γιώγια Νίκο, Γιώγια Φώνη, Παπαβασιλείου Βασίλη και Παπαχρήστου Δήμητρα για την άψογη οργάνωση και διεξαγωγή των αγώνων. Επίσης ευχαριστούμε τους γιατρούς των αγώνων κ. Άρη Λεύκα και Σοφία Παπαχρήστου καθώς και όλους τους χορηγούς του τουρνουά.