Πολύ καλός ο Εθνικός υποχρέωσε σε ισοπαλία την Α.Ε. Καραϊσκάκης. Ο Εθνικός Φιλιππιάδας κατάφερε να κρατήσει την ΑΕ Καραϊσκάκης στο μηδέν και να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας (0-0) στην Άρτα. Ο Εθνικός Φιλιππιάδας ήταν σχεδόν άψογος ανασταλτικά, αλλά φάνηκε και στο δημιουργικό κομμάτι με κορυφαία ευκαιρία αυτή του 37ου λεπτού όταν η κεφαλιά του Μαλλάτου η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Καραγκούνη. Οι παίκτες του Ηλία Μαγκάκη είχαν καθαρό μυαλό στις επιλογές τους και πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και έφυγαν από την Άρτα με τον πολύτιμο βαθμό. Ήταν η σημαντικότερη ευκαιρία του αγώνα αν και από τις δύο ομάδες χάθηκαν καλές ευκαιρίες για γκολ. Για την Α.Ε. Καραϊσκάκης οι καλές ευκαιρίες δημιουργήθηκαν στο 16΄, στο 25΄ και στη λήξη του ημιχρόνου με τους Μπουσινάκη, τον παπανίκου και τον Γυφτοκώστα και για τον Εθνικό στο πρώτο λεπτό της συνάντησης με τον Σιδέρη, στο 6 και στο 8΄ με τους Διαμαντόπουλο, Γήτα και Παπαβασιλείου. Στο δεύτερο ημίχρονο πιο απειλητική εμφανίστηκε η γηπεδούχος ομάδα και έχασε ευκαιρίες στο 52΄ με τον Καβαλλάρη, με τον Ευαγγέλου στο 65΄ και στο 69΄ με τον Παπανίκου.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου): Καραγκούνης, Παπανίκου, Λάμπρου, Αβραμίδης (46΄Τζημογιάννης), Χούσος, Κόλλινς, Βασίλιεβιτς (57΄Ευαγγέλου), Δημητρίου, Γυφτοκώστας, Μπουσινάκης, Καβαλλάρης (69΄Καπετάνος).

Εθνικός Φιλιππιάδας (Μαγκάκης): Μπαντής, Χρηστογιάννης, Διαμαντόπουλος, Παπαβασιλείου, Μαλλάτος, Λέντζος, Κολιάκης, Τσακανίκας, Σιδέρης (80΄Γιαννούλης), Γήτας, Λάππας (33΄λ.τρ.Παπαρούνας).

Απόλυτα ικανοποιημένος με την ισοπαλία του Εθνικού Φιλιππιάδας στην Άρτα με την ΑΕ Καραϊσκάκης, ήταν ο προπονητής των «κυανόλευκων» Ηλίας Μαγκάκης.

Ο τεχνικός του Εθνικού Φιλιππιάδας σε αποκλειστικές του δηλώσεις στο SporTime24.gr τόνισε ότι η ομάδα του έστειλε το μήνυμα της προς όλους, ενώ δεν παρέλειψε να ευχαριστήσει τους φιλάθλους του Εθνικού που βρεθήκαν στην Άρτα και αγκάλιασαν την προσπάθεια των παικτών του.

Ήττα στο γήπεδό του για τον Αχέροντα Καναλακίου. Ένα λάθος της άμυνας του Αχέροντα ήταν ικανό να δώσει τη νίκη στον φιλοξενούμενο Πύρασο Αγχιάλου στον αγώνα που έγινε …. Ήταν το 11΄ όταν ο Καρακώστας για τους φιλοξενούμενους έκλεισε τον Μπάκα που προσπάθησε να διώξει, με τη μπάλα να κοντράρει παίρνοντας τροχιά προς το πέναλντι, εκεί που κινούνταν ο Κοντοβάς. Ο Πολυχρονάκης πήγε πρώτος στη μπάλα προσπαθώντας να απομακρύνει, όμως η προβολή που έκανε ήταν λανθασμένη και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα και στο 0-1 για τους φιλοξενούμενους. Στο 35΄αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα ο Μακρυγιάννης του Αχέροντα, ο οποίος είχε μπει σαν αλλαγή στο προηγούμενο λεπτό. Από μία καλή ευκαιρία είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ντέτσικα για τον Αχέροντα και τον Τσιουρέλη για την Αγχίαλο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πύρασος απείλησε στο 52΄ με τον Καρακώστα και στο 74΄ οι γηπεδούχοι ανταπέδωσαν την χαμένη ευκαιρία με τον Πάνου στο 74 και στο 78΄ με τον Τσουμπάι.

ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου (Νίκος Βέκιος) Πάντος, Κουμπής, Ντέτσικας, Μπάκας, Πάνος, Πολυχρονάκης (34′ λ.τρ. Μακρυγιάννης), Σιώρος (70′ Δήμας), Θεοδωράκης, Τσομπάι, Λουκούμης (58′ Κυριακάκης), Β. Κωνσταντίνου.
Πύρασος (Στέφανος Ξηροφώτος) Bαν ντε Γουίχε, Καψιώτης, Δημητριάδης, Μπόρας, Στεφανής, Βαγγελάκος, Κοτζαθανάσης, Μαλακασιώτης (63′ Σαμαράς), Τσιουρέλης, Κοντοβάς (87′ Αναστασίου), Καρακώστας (81′ Χατζητρακόσιας).

Νίκη Βόλου και Πιερικός ξεκίνησαν με -6 βαθμούς

Μοιράστηκαν τους βαθμούς ο ΠΣ Πρέβεζα και ο Κεραυνός Θεσπρωτικού. Στο «Χ» έμειναν ΠΣ Πρέβεζα και Κεραυνός Θεσπρωτικού με σκορ 0-0 στην αναμέτρησή τους για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο σε απόδοση και για τους δύο αντιπάλους με ελάχιστες αξιόλογες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, ενώ διαφορετική ήταν η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, με τους 22 ποδοσφαιριστές να προσπαθούν μέχρι το τέλος για κάποιο γκολ και την αναμέτρηση να αποκτά «χρώμα». Από μία καλή ευκαιρία έχασαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Στο 17΄ ο ΠΣ Πρέβεζα με τον Μπόμπορη και στο 28 ο Κεραυνός με τον Παπαλέξη. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν τις πιο πολλές ευκαιρίες με τον Μπόμπορη στο 67΄ και στο 69΄, στο 72 με τον Ρόνυ Λιάσκο και στο 76΄ με τον Γκίνι. Ο κεραυνός από την πλευρά του ήρθε κοντά στο γκολ στο 70΄με τον Γεωργαλή και στο 83΄ με τον Παπαλέξη που έχασε τη μεγάλη ευκαιρία.

ΠΣ Πρέβεζα (Βασιλειάδης): Λιάσκος Αλ., Τσιόκας, Βουλιστιώτης (60′ Κτενάς), Ριστάνης, Σπυρόπουλος, Μπασιαδήμας, Φραγκολιός (54′ Καρπούζος), Λιάσκος Ρ., Γκίνι, Μπόμπορης, Καρίπογλου.

Κεραυνός Θεσπρωτικού (Παπαδήμας): Λέκκος, Τζίμας, Μπόμπορης Α., Παπασπύρος, Κούσης, Μαλέσκος (60′ Τσάιμος), Παλιάτσος, Μπόμπορης Β., Παπαλέξης, Γεωργαλής, Κορέσι.

Στη 3η αγωνιστική η πρώτη νίκη του Θριάμβου Λούρου. Έπρεπε να φτάσουμε στην 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος για να κάνει… σεφτέ στις νίκες ο Θρίαμβος Λούρου, ο οποίος επικράτησε του ΑΟ Παλαίρου με 4-1! Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο συνδύασε ο Βαγγέλης Γκαρτζονίκας το ντεμπούτο του στον πάγκο του Θριάμβου, καθώς η ομάδα του Λούρου κατέκτησε τη νίκη. Ο Κόκκαλης ήταν εκείνος που στο 16′ έκανε το 1-0 με πλασέ, και στο 38΄ πάλι ο ίδιος παίκτης με σουτ μετά από πάσα του Χρήστου Δήμα έκανε το 2-0. Στο 45΄ο Ναστούλης με απευθείας φάουλ έκανε το 3-0. Στο 55΄ ο Σάκκος με σουτ μετά από πάσα του Ζάκκα έκανε το 4-0, και στο 75΄ ο Τσακάλης με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Θρίαμβος Λούρου (Βαγγέλης Γκαρτζονίκας): Μήτσιος, Λιόντος, Κοντογεώργος (46΄Σάκκος), Ζάχος, Δήμας Χ., Δήμας Θ. (62΄Τζιάκος), Ντόντης, Κόκκαλης (65΄Γκολάκου), Ναστούλης, Φέκκας, Ζάκκας.

ΑΟ Παλαίρου (Νίκος Κωσταράκης): Κουνάβης, Κολοβός, Τσακάλης, Στριφτάρης, Προξένης (40΄Ζέλος), Χρυσούλης, Ράπτης (54΄Ασημάκης), Μετσόλι, Καλέμι, Λίτος, Ματσίνγκος (67΄Παπαζώης).

Κέρδισε και την Κατούνα ο Απόλλων Πάργας. Παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο, ο Απόλλων Πάργας  κατάφερε να πάρει την 2η συνεχόμενη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας κερδίζοντας αυτή τη φορά με 2-1 την Κατούνα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες, και με τον Απόλλωνα να προηγείται στο σκορ στο 28ο λεπτό με τον Σπύρο Χαϊδάκη. Στην επανάληψη η ομάδα της Πάργας μπήκε πιο αποφασιστικά, δημιούργησε ευκαιρίες με τον Σάκη Μηλιώνη να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι στο 63΄ και να κάνει το 2-0 για τον Απόλλωνα. Στο 87΄ ο Καλογερής με σουτ έστειλε τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Παπανικολάου, και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Απόλλων Πάργας (Γιώργος Μουστάκας): Παπανικολάου, Μάρκος, Μπιστιόλης, Βάσιος Α., Γκόγκα (66΄ Βάσιος Ε.), Τόρες, Χαϊδάκης, Αναστασίου, Βάσιος Δ. (78΄ λ.τρ. Καλαΐ), Μηλιώνης, Βέκιος (45′ Τζαφέρι).

ΠΕΑΣ Κατούνας (Φώτης Μπάλτσας) Καρφάκης, Πάντος, Καββαδάς, Βλάχος, Λογοθέτης, Μπάλτσας, Καλογερής, ΦωτεινόςΒ, Γουρζής, Θερμός, Κρητικός

Νίκησε και πάλι η Ένωση. Πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα για τον ΑΟ Καρυάς που φιλοξένησε την Ένωση Πρέβεζας στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, άνοιξαν το σκορ, και πάλεψαν για τη νίκη, αλλά τελικά υπέκυψαν στην πολύ αξιόλογη ομάδα της Ένωσης. Η Ένωση συνεχίζει με τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη της και ελπίζει σε ανάλογη συνέχεια, με το σύνολο του Κ. Αμάραντου να βελτιώνεται έπειτα από κάθε αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό, με τον Νταλιάρδα και η Ένωση έφερε το ματς στα ίσα στο 35′ με τον Νικάκη. Στο δεύτερο μέρος η Καρυά έψαξε το γκολ μέχρι το 60′ δημιουργώντας κάποιες ευκαιρίες όπως μια κεφαλιά του Σκέμπι που κατέληξε άουτ αλλά και ένα σουτ του Χαλκιόπουλου επίσης άουτ. Από εκεί και πέρα η Ένωση πέρασε μπροστά, με τον Κουτρούμπα να αξιοποιεί σέντρα του Δαρδαμάνη στο 70′ και με πλασέ να δίνει το προβάδισμα. 1-3 στο 75′ με σκόρερ τον Γκούμα και πάλι από σέντρα του Δαρδαμάνη και το τελικό 1-4 με κεφαλιά του Ζήση στο 85′.

ΑΟ Καρυάς (Παπαδόπουλος) Πέτκοφ, Χαγιάννης(76’Λαυράνος), Γούλας, Θεράπος, ΧαλκιόπουλοςΠ, ΧαλκιόπουλοςΣ(85’Γιαπλές), Ναζεράι, Ρεκατσίνας, Λάζαρης(46’Μπουρσινός), Σκέμπι, Νταλιάρδας.

Ένωση Πρέβεζας (Αμάραντος) Λιόντος(44’Βασιλάκος), ΣκαμνέλοςΔ, Ζήσης, Δαρδαμάνης, ΣκαμνέλοςΧ, Κουτρούμπας, Κώστας(69’Γκούρας), Ζέρης, Νικάκης(84’Τσούτσης), Νταλιάρδας, Ζιώγκας.

Ισοπαλία στην έδρα της η ΑΕΚ Αρχαγγέλου. Τον πρώτο εκτός έδρας βαθμό στο πρωτάθλημα πήρε ο Αμβρακικός Βόνιτσας το περασμένο Σάββατο το απόγευμα στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ Αρχαγγέλου με τις δυο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 1-1 σε ένα ματς που κυρίως στο δεύτερο μέρος τα είχε όλα.

Από την πλευρά του ο Αμβρακικός Βόνιτσας από τη στιγμή που βρέθηκε μπροστά στο σκορ σίγουρα θα ήθελε κάτι περισσότερο από τον ένα βαθμό της ισοπαλίας. Το παιχνίδι είχε πολύ λίγες φάσεις και κακό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο ενώ στο δεύτερο μέρος η αναμέτρηση ήταν καλύτερη με κάποιες καλές ευκαιρίες, γκολ και θέαμα από τις δυο ομάδες ενώ και οι δυο προπονητές με τις κινήσεις τους έπαιξαν ρόλο στην διαμόρφωση του σκορ. Στο 68′ ο Χασάϊ ήταν αυτός που εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ισπόγλου και έκανε το 0-1 για τον Αμβρακικό.

Η ΑΕΚ Αρχαγγέλου έφερε το ματς στα ίσια ένα λεπτό μετά το γκολ του Αμβρακικού με απευθείας φάουλ του Τσενικόγλου Χ.

ΑΕΚ Αρχαγγέλου (Καραμούτσιος): Ισπόγλου, Αντωνίου, Τσενικόγλου Χ., Ζήσης, Κοτένογλου, Σοφόπουλος Χ. (89΄Σοφόπουλος Α.), Μουρεχίδης, Τσενικόγλου Χ., Τουμανίδης (54΄Λέζος), Σταυράκας (77΄Νάσης), Καρασαββίδης.

Αμβρακικός Βόνιτσας (Φερεντίνος): Παχής, Παλούκης Π., Βουλγαρίδης, Ιωαννου, Φέσσας (56΄Ζιάβρας), Νταλταγιάννης, Φουρλής, Μπεκιάρης (64΄Τσαΐκος), Χασάϊ, Παλούκης Π., Κατσάρας (78΄Φουντάς).

Απόλλων Νοτίου Λευκάδας 0

Στη Σύρο ο Βαγγέλης Γατσέλος. Στον ΑΟ Σύρου θα συνεχίσει την ποδοσφαιρική του καριέρα ο αμυντικός Βαγγέλης Γατσέλος που έμεινε ελεύθερος από τον Εθνικό Φιλιππιάδας. Μετά το ταξίδι-αστραπή του Φώσκολου, κλείστηκε η συμφωνία και οι δυό πλευρές έδωσαν τα χέρια.

Ο Βαγγέλης Γατσέλος αγωνίστηκε πολλά χρόνια στην θέση του αμυντικού χαφ, ενώ παίζει με χαρακτηριστική ευκολία και στην θέση του στόπερ. Η συμφωνία ήρθε πριν λίγες ώρες, με τον Γιώργο Φώσκολο να πραγματοποιεί ταξίδι αστραπή εκτός Σύρου (Σαββατοκύριακο). Η επιλογή Γατσέλου, ήταν καθαρά προσωπική επιλογή του προπονητή Μάκη Βαρθαλίτη, ο οποίος τρέφει μεγάλης εκτίμησης για τις αγωνιστικές του ικανότητες. Στα 11 χρόνια παρουσίας του στο ποδόσφαιρο, έχει 7 γεμάτες σεζόν με τις ομάδες που αγωνίστηκε, ενώ παράλληλα έχει περάσει από συλλόγους όπως οι : Εθνικός Φιλιππιάδας, Αναγέννηση Άρτας, ΠΑΣ Πρέβεζα και Κεραυνό Θεσπρωτικού.

Νίκησε η Λάκκα Σουλίου Πρεμιέρα με το δεξί έκανε η Λάκκα Σουλίου αγωνιζόμενη εντός έδρας με τον Αστέρα Ανθούσας στο Θεσπρωτικό με σκορ 3-0. Σε ένα ωραίο παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο Θεσπρωτικού ή Λάκκα Σούλι ήταν καλύτερη και κέρδισε δίκαια τον Αστέρα Ανθούσας με 3-0. Στο 15΄ ο Κονταξής με απευθείας φάουλ έκανε το 1-0, και στο 35΄ ο Κατσάνος Κ. διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Στο 85 ο Γούλας διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

ΑΟ Λάκκα Σούλι: Κατσάνος Δ., Σιάρκος, Φίντζος, Καλέσιος Ε. (83΄ Γούλας Ε.), Παππάς, Δημολίτσας (85΄Παπασπύρος), Νίκας (80΄ Καλέσιος Χ.), Κούσης, Γούλας Κ., Κονταξής Ε., Κατσάνος Κ.

Αστέρας Ανθούσας: Δεσήλας, Δήμου, Βέκιος, Γκίκας Α., Λουκάς, Σπανός, Δέσκας, Γκίκας Μ. (75΄Δημόπουλος), Ντάλας, Gluccak, Κατσάνος Σ.

Ρεπό: Α.Ο. Φιλιππιάδας

Νίκησε με 1-0 η Αναγέννηση. Στο μεγάλο ντέρμπι στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΠΣ Άρτας, η «Αναγέννηση» έφυγε με σπουδαίο «διπλό» από το γήπεδο του Κομποτίου, επικρατώντας του τοπικού Σκουφά με 1-0.

Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημείωσε ο Σπυράκος στις αρχές της επανάληψης και ενώ στο πρώτο ημίχρονο ο Σκουφάς έχασε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει ο προβάδισμα στο σκορ. Στο 5΄ ο Μανιώτης των γηπεδούχων είχε σουτ λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και στο 8΄ μετά από σέντρα του Κολιούλη, ο Μιχάλης με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα και αυτός ελάχιστα πάνω από τη οριζόντια δοκό χάνοντας σπουδαία ευκαιρία για τον Σκουφά. Στο δεύτερο μισό του αγώνα η Αναγέννηση ξεκίνησε με γκολ, όταν στο 48΄ο Μπαλάφας έπιασε δυνατό σουτ από πλάγια θέση, ο Παπαχρήστος δεν κατάφερε να απομακρύνει σωστά και ο Σπυράκος με κοντινή προβολή σημείωσε το γκολ της νίκης για την «Α». Μάλιστα στο 51΄ η Αναγέννηση θα μπορούσε να φτάσει στο 0-2, όταν ο Ζάχος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, αλλά ο Παπαχρήστος απομάκρυνε σωτήρια σε κξόρνερ.

Εξόρμηση στο Παγγαίο από τον Ορειβατικό Σύλλογο Πρέβεζας. Το Σαββατοκύριακο 17 – 18 Οκτωβρίου 2015, θα γίνει η προγραμματισμένη ανάβαση του ΕΟΣ Πρέβεζας στο Όρος Παγγαίο με το ακόλουθο πρόγραμμα:  Σάββατο 17/10: Αναχώρηση από Πλατεία Ανδρούτσου (Πρέβεζα) στις 11.30 (από «Διοικητήριο» Λευκάδας στις 10.50) για Αμφίπολη και επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο. Στη συνέχεια μετάβαση στην περιοχή Κορμίστας Σερρών όπου και διανυκτέρευση.  Κυριακή 18/10: Ανάβαση στην κορυφή Τρίκορφο (1.942 μ.) από τη διαδρομή της Εικοσιφοίνισσας μέσα από δάσος οξιάς – ελάτης Ώρες πορείας: 8 Βαθμός δυσκολίας: 3.

Διαμονή στο ξενοδοχείο «Γη του Ορφέα» Οποιαδήποτε συνεννόηση με το ξενοδοχείο θα γίνεται μόνο μέσω του αρχηγού.

Για περισσότερες πληροφορίες και κρατήσεις θέσεων στον αρχηγό Βασίλη Αθανασιάδη (τηλ: 6937193709) και σε περίπτωση ανάγκης στα γραφεία του συλλόγου (τηλ: 2682102004).

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)