Γράφει ο Βησσάρης Σάκκος

Αήττητος και στη Φαρκαδόνα ο Εθνικός Φιλιππιάδας Σε ένα κατάμεστο γήπεδο ο Εθνικός  Φιλιππιάδας παρά τις πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών και τον κακό αγωνιστικό χώρο λόγω της καταρρακτώδους βροχής στάθηκε «όρθιος» απέναντι στην ΑΕ Φαρκαδόνας αποσπώντας το 0-0, σε ένα ματς που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον  μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Ο Ηλίας Μαγκάκης παρά τις ελάχιστες επιλογές παρέταξε ένα σύνολο που ήξερε τι ζητούσε στο γήπεδο και πως να το πάρει.

Ο τεχνικός των «κυανόλευκων» με πολύ σωστό στήσιμο στον αγωνιστικό χώρο πήρε την ισοπαλία  παρά τις αντιξοότητες και έχοντας να αντιμετωπίσει μια πολύ καλοδουλεμένη ομάδα.

Και από τις δύο ομάδες χάθηκαν ευκαιρίες, με την Α.Ε. Φαρκαδόνας φυσικά να χάνει τις περισσότερες. Στο 12΄ ο Ετόφ δεν μπορεί να νικήσει τον Μπαντή στο τετ-α-τετ με την μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ. Στο 28′ σουτ του Κολιάκη δεν ανησυχεί ιδιαίτερα τον Ντάσκα που ελέγχει την εξέλιξη της φάσης. Στο 34′ δυνατό σουτ του Νικούλη, αναγκάζει σε ασταθή απόκρουση τον Μπαντή και στην επαναφορά ο Ζαφειρίου δεν προλαβαίνει την τελευταία στιγμή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της Φιλιππιάδας. Στο 40′ εξ’ επαφής κεφαλιά του Γήτα αναγκάζει τον Ντάσκα σε θεαματική απόκρουση στην πρώτη αξιόλογη φάση για τους φιλοξενούμενους. Στο 67′ ο Νικούλης τροφοδοτεί τον Διβανέ και ο δεύτερος με δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή αναγκάζει τον Μπαντή σε δύσκολη απόκρουση

ΑΕ Φαρκαδόνας (Τάκης Ρούσσας): Ντάσκας, Νάκου, Παπαευθυμίου (73΄Κουλτσιάκης), Φορτούνης,Τσιούκας, Αετόπουλος, Νικούλης, Διβανές (84΄ Γκουντρουμπής), Ετόφ, Ζαφειρίου (60΄Μηνάς), Ιακωβάκης.

Εθνικός Φιλιππιάδας (Ηλίας Μαγκάκης): Μπαντής, Χρηστογιάννης, Διαμαντόπουλος, Παπαβασιλείου, Μαλλάτος, Λέντζος, Κολιάκης (73΄ Νικολαΐδης), Τσακανίκας, Σιδέρης (93΄Ρακόπουλος), Γήτας, Παπαρούνας (62΄ Γιαννούλης).

Μετράει η νίκη. Δεύτερη νίκη για τον Εθνικό στη Φιλιππιάδα, 1-0 τον Οπούντιο Μαρτίνου σε… χαμηλό τέμπο. Ο Χρηστογιάννης στο 15΄ έδωσε τη νίκη στον Εθνικό, ο οποίος πάντως δεν εντυπωσίασε με την εμφάνισή του. Ο Οπούντιος μπήκε ορεξάτος στο γήπεδο θέλοντας να αιφνιδιάσει τον Εθνικό και ήταν η ομάδα του Μαρτίνου αυτή που έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία της στο τερέν, με τον Κακκάβα στο 13ο λεπτό. Δυο λεπτά μετά ο Εθνικός Φιλιππιάδας πέτυχε το μοναδικό του γκολ με τον Χρηστογιάννη. Ο σκόρερ είχε λίγο αργότερα στο 32’ ένα σουτ στο δοκάρι του Καρανάσου, ενώ παρόμοια τύχη είχε σουτ του Παπαρούνα στο 45’ που θα μπορούσε να είχε «τελειώσει» το ματς. Σε αυτά τα πρώτα 45 λεπτά ο Κακάβας είχε μία ακόμη σπουδαία ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα αυτή τη φορά και συγκεκριμένα στο 38’ όμως και πάλι ο Μπαντής ήταν ο κερδισμένος της μονομαχίας, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.
Στην επανάληψη το ματς δεν είχε την ίδια φρεσκάδα. Οι γηπεδούχοι χωρίς τον Σιδέρη που τραυματίστηκε, ενδιαφέρθηκαν περισσότερο για το μηδέν, αν και στο 83’ από ένα ακόμη στημένο και συγκεκριμένα από την πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ του Χρηστόγιαννη θα μπορούσαν ένα ακόμη γκολ αν ο τερματοφύλακας του Μαρτίνου δεν απέκρουε εντυπωσιακά. Το φινάλε ανήκει στους φιλοξενούμενους που είδαν στο 85’ τη γυριστή κεφαλιά του Τσέλλου να προσγειώνεται στο οριζόντιο δοκάρι του Μπαντή, ενώ οι καρδιές «έσπασαν» στο 94’ όταν από κεφαλιά του Δέδε η μπάλα απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή από τον Λέντζο για να μείνει ως τελικό αποτέλεσμα το 1-0.
Εθνικός Φιλιππιάδας (Ηλίας Μαγκάκης): Μπαντής, Χρηστογιάννης, Διαμαντόπουλος, Μαλλάτος, Παπαβασιλείου, Λέντζος, Κολιάκης (86’ Ρακόπουλος), Τσακανίκας, Σιδέρης, (λ.τρ 24’ Γιαννούλης), Γήτας, Παπαρούνας (77’ Νικολαΐδης)
Οπούντιος Μαρτίνου (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Καρανάσος, Κουτσούμπας, Κωτσαλάς Σ., Σπυριδάκης, Τσέλλος, Γκριτζάπης (69’ Κωτσαλάς Ν.), Πέππας, Δέδες, Κόκα (78’ Δημητρέλης), Καντού, Κακάβας (73’ Μπέντας)

Ήττα στο Αιγίνιο για τον ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου Ο ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου δεν κατάφερε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από το Αιγίνιο γνωρίζοντας την ήττα από τον Αιγινιακό με σκορ 1-0.
Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 32ο  λεπτό ο Γουέλκαμ.
Παρά την ήττα οι «κυανόλευκοι» παρουσίασαν κατά διαστήματα πολύ καλή εικόνα, ενώ ο Νίκος Βέκιος έκανε πολλές αλλαγές αφού δεν είχε στη διάθεση του τους τραυματίες Μάρκο, Πολυχρονάκη, Παππά Δ., Θεοδωράκη και τον τιμωρημένο Μακρυγιάννη.
Πρώτη καλή φάση για τους γηπεδούχους στο 30′ όταν από σέντρα του Καρακατσάνη ο Γκούρτσας πιάνει την κεφαλιά και η μπάλα κτυπά στο οριζόντιο δοκάρι του Πάντου.
Στο 32′ από σέντρα Λιόλιου με κεφαλιά ο Γουέλκαμ έκανε το 1-0.
Στο 60′ ο Γουέλκαμ επιχειρεί λόμπα και η μπάλα κτυπά στο δοκάρι.
Διαιτητής: Δραγούσης (Κιλκίς)
Βοηθοί:  Τζαμπαζάκης-Κοεντάς (Κιλκίς)
AΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Περικλής Αμανατίδης): Τόλιος, Αραμπατζής, Λιόλιος, Δήμου, Σαββίδης, Καρακατσάνης(77’Δερμιτζόγλου), Ζούρκος, Γκούρτσας(90’Αχαλινόπουλος Κ.), Πέντα(77’Αντωνιάδης), Γουέλκαμ, Μουτάφσκι
ΠΑΣ ΑΧΕΡΩΝ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ (Νίκος Βέκιος): Πάντος, Κουμπής, Ντέτσικας(82′ Μουζάκης), Μπάκας, Πάνος, Σιώρος, Κυριακάκης(73’Κωνσταντίνου Ε.), Τζίμας Ι., Τσομπάι(64’Λαγός), Λουκούμης, Κωνσταντίνου Β.

Ήττα και από τον Πιερικό. Την ήττα με 2-0 από τον Πιερικό στο Καναλάκι γνώρισε ο ΠΑΣ Αχέρων σε αγώνα για τη 4η αγωνιστική του 2ου  ομίλου της Γ΄ Εθνικής.   Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα του ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου σε ισάριθμούς αγώνες και έτσι, βρίσκεται στην τελευταία θέση του ομίλου με 0 βαθμούς.

Με δύο γκολ από το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης ο Πιερικός έφυγε με το διπλό (0-2) από το Καναλάκι, που η μεγαλύτερη ευκαιρία του ήταν το δοκάρι του Σιώρου στο 30ο λεπτό.

Η Πιερικός πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο παιχνίδι, παρότι οι «κυανόλευκοι» του Νίκου Βέκιου μπήκαν δυνατά και έδειχναν να ελέγχουν τον ρυθμό και να πιέζουν για το γκολ. Σε 15 λεπτά οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο γκολ με τους Καραμπέλα και Τσέβα και άφησαν τον ΠΑΣ Αχέρων να κυνηγά στο σκορ. Χρειάστηκε ένα λάθος για να δώσει στους φιλοξενούμενους το πρώτο γκολ και την ψυχολογία να πιστέψουν ότι μπορούν να φύγουν με το διπλό από το Καναλάκι. Αρχικά στο 9′ μετά από σέντρα του Κωνσταντίνου, η μπάλα στρώθηκε στον αμαρκάριστο Καράμπελα που με πλασέ έκανε το 0-1. Πριν ο ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου καταφέρει να συνέλθει έξι λεπτά μετά από τραγικό λάθος στο κέντρο της άμυνας ο Τσέβας με πλασέ έστειλε ξανά τον Πάντο να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα του.

ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου (Νίκος Βέκιος): Πάντος, Κουμπής, Ντέτσικας, Μπάκας, Πάνος, Σιώρος, Κυριακάκης, Τζίμας, Τσομπάι (52΄Μακρυγιάννης), Λουκούμης, Κωνσταντίνου Β.

Πιερικός (Νίκος Ζαλίκας): Φιρινίδης, Παπουτσογιαννόπουλος, Κουρουπής, Ιορδανίδης, Ανδρέου, Κωτσιάς, Γεωργίου, Καράμπελας (75’ Τσιώλης), Τσεβάς (85’ Γιαλαμίδης), Παπαδόπουλος Μ. (87’ Δαβάκας), Κωνσταντίνου

Πέρασε από το Μαρτίνο η ΑΕ Καραϊσκάκης με 0-1 Ένα πολύ σημαντικό διπλό πανηγύρισε η ΑΕ Καραϊσκάκης στο Μαρτίνο, καθώς επικράτησε με σκορ 1-0 του Οπούντιου.  Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Βασίλιεβιτς στο 44ο λεπτό.

Δεν τα κατάφερε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στην έδρα του το Μαρτίνο και υποχρεώθηκε σε νέα ήττα αυτή τη φορά από την περσινή δευτεραθλήτρια, ομάδα της ΑΕ Καραϊσκάκης.

Το τελικό 0-1 διαμορφώθηκε χάρη σε ένα γκολ που σημειώθηκε λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους από το Βασιλιεβιτς και ενώ οι γηπεδούχοι φώναζαν για οφ-σάιντ.

Η ΑΕ Καραϊσκάκης στο πρώτο 45λεπτο έδειξε καλύτερα στοιχεία, είχε κατοχή μπάλας και δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες στο βρεγμένο τερέν του Μαρτίνου, αφού προηγήθηκε ισχυρή βροχόπτωση πριν το ματς.

Με διαμορφωμένο το σε βάρος του 0-1 στην επανάληψη το Μαρτίνο προσπάθησε περισσότερο επιθετικά, δημιούργησε κάποιες φάσεις, οι φιλοξενούμενοι όμως διαχειρίστηκαν άριστα το ρυθμό του αγώνα και έφτασαν σε μια πολύ σημαντική εκτός έδρας επιτυχία. Μάλιστα όταν όλος ο Οπούντιος ήταν μπροστά πιέζοντας για το γκολ της ισοφάρισης θα μπορούσαν σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις να έχουν διπλασιάσει τις επιτυχίες τους. Το μοναδικό γκολ πέτυχε στο 44΄ από τον Βασίλεβιτς ο οποίος παρενέβη στη φάση μετά το δυνατό σουτ του Χούσου. Ο Οπούντιος Μαρτίνου είχε τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 49΄ όταν η κεφαλιά του Πέππα μετά το φάουλ του Καντού έφυγε άουτ.

Και οι δυό ομάδες έχασαν ευκαιρίες.

Η διαιτησία του Αθηναίου Φώτη Ντάουλα ήταν καλή. Για τη φάση του γκολ συμβουλεύτηκε τον επόπτη του. «Κιτρίνισε» τους: Κόκα (9’), Δέδε (33’), Καρανάσο (44’), Δημητρέλη (85’) – Παπανίκου (35’), Χούσο (91’).

Οπούντιος Μαρτίνου (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Καρανάσος, Κουτσούμπας, Κωτσαλάς Γ., Σπυριδάκης, Τσέλλος, Γκριτζάπης (62’ Κωτσαλάς Ν.), Πατσαρούχας (46’ Κακκάβας), Δέδες, Κόκα, Καντού (83’ Δημητρέλης), Πέππας.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου): Καραγκούνης,  Παπα νίκου, Λάμπρου, Τσιμογιάννης, Χούσος, Κόλλινς, Βασίλεβιτς, Δημητρίου, Γυφτοκώστας (90’ Αβραμίδης), Καπετάνος (75’Μποτσινάκης), Ευαγγέλου (56’ Καβαλάρης)

Αγχωτική νίκη στο 94΄ για την Α.Ε. Καραϊσκάκης. Στ τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (94΄), η ΑΕ Καραϊσκάκης κατάφερε να βρει τον δρόμο για τα αντίπαλα δίχτυα με τον Καβαλλάρη και να πανηγυρίσει μία πολύ μεγάλη και πολύτιμη νίκη απέναντι στην «μαχητική» ομάδα του Τυρνάβου, μια επιτυχία που την φέρνει μόνη στην κορυφή του ομίλου μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Στο 6΄ οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντική ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, όταν η κοντινή κεφαλιά του Καπετάνου πέρασε λίγο άουτ. Νέα σημαντική στιγμή για την ΑΕ Καραϊσκάκης στο 10΄ όταν ο Μπουσινάκης έκανε ωραία κίνηση και σουτ, αλλά ο Παπαγιάννης έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ. Στο 18΄ ο Παπαγιάννης έδιωξε στη γωνία του σε κόρνερ το σουτ του Μπουσινάκη. Στο 22΄ η ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Τασιούλη των φιλοξενούμενων έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 30΄ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ, στη σημαντικότερη φάση τους. Ο Παπαχρήστος εκμεταλλεύτηκε λάθος της αμυντικής γραμμής της ΑΕ Καραϊσκάκης και πάσαρε στον Κόκκορα, ο οποίος περίπου από το σημείο του πέναλτι πλάσαρε μόλις άουτ.

Στην επανάληψη παρά την υπεροχή της Α.Ε. Καραϊσκάκης, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφτασαν και πάλι μία ανάσα από το γκολ, όταν ο Παπαχρήστος σε κενή εστία με προβολή έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι  και εν συνεχεία άουτ. Στο 71΄ η Α.Ε. Καραϊσκάκης έχασε τεράστια ευκαιρία στο 71΄ με κεφαλιά του Καβαλλάρη να φεύγει άουτ. Στα τελευταία λεπτά η Αρτινή ομάδα έκλεισε στα καρέ του τον Τύρναβο και τελικά στην τελευταία φάση του αγώνα έφτασε σε μία πολύ μεγάλη νίκη. Ο Γυφτοκώστας έκανε το γέμισμα από τα αριστερά και ο Καβαλλάρης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπαγιάννη για να «χαρίσει» τη νίκη με 1-0 στην ΑΕ Καραϊσκάκης.

Κίτρινες κάρτες: Χούσος (31΄), Καραγκούνης (85΄), Τζημογιάννης (88΄) // Καρλιάμπας (46΄), Κόκκορας (49΄), Λίταινας (67΄), Κρίτσας (69΄).

ΑΕ Καραϊσκάκης (Σάκης Παπαβασιλείου): Καραγκούνης, Παπανίκου, Λάμπρου, Τζημογιάννης, Χούσος, Κόλλινς, Βασίλιεβιτς, Δημητρίου (λ.τρ. 79΄ Μάλλιος), Μπουσινάκης (65΄ Ευαγγέλου), Καπετάνος (53΄ Γυφτοκώστας), Καβαλλάρης.

Τύρναβος (Μίλτος Ζιάκας): Παπαγιάννης, Αϊβάζης, Μπαρούτας, Καρατάσιος, Καρλιάμπας, Μπαξεβάνος, Τασιούλης (84΄ Μανιώτης), Κρίτσας (75΄ Λούγκος), Τσιρλίδης (λ.τρ. 8΄ Παπαχρήστος), Λίταινας, Κόκκορας.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

ΑΕ Φαρκαδόνας-Εθνικός Φιλιππιάδας 0-0 (ημχ. 0-0)

Πύδνα Κίτρους-Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 4-1 (ημχ. 2-1)

Οπούντιος Μαρτίνου-ΑΕ Καραϊσκάκης 0-1 (ημχ. 0-1)

Τύρναβος-Ρήγας Φεραίος 1-2 (ημχ. 1-1)

Πύρασος Ν. Αγχιάλου-Θεσπρωτός 3-1 (ημχ. 0-1)

Φωκικός-Δωτιέας Αγιάς 2-4 (ημχ. 1-3)

Αιγινιακός-Αχέρων Καναλακίου 1-0 (ημχ. 1-0)

Νίκη Βόλου-Πιερικός 2-1 (ημχ. 1-1)

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Πύδνα Κίτρους-ΑΕ Φαρκαδόνας 4-2 (ημχ. 1-1)

Εθνικός Φιλιππιάδας-Οπούντιος Μαρτίνου 1-0 (ημχ. 1-0)

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας-Οικονόμος Τσαριτσάνης 1-2 (ημχ. 1-0)

ΑΕ Καραϊσκάκης-Τύρναβος 1-0 (ημχ. 0-0)

Ρήγας Φεραίος-Φωκικός 1-1 (ημχ. 1-0)

Θεσπρωτός-Αιγινιακός 0-0 (ημχ. 0-0)

Δωτιέας Αγιάς-Νίκη Βόλου 0-0 (ημχ. 0-0)

ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου-Πιερικός 0-2 (ημχ. 0-2)

Ρεπό: Πύρασος Νέας Αγχιάλου

Νίκη εκτός έδρας για τον Κεραυνό Θεσπρωτικού. Με το διπλό έφυγε ο Κεραυνός Θεσπρωτικού από την Κατούνα με γκολ που πέτυχε λίγο πριν τη λήξη του αγώνα στο 89′. Οι παίχτες της Κατούνας μόνο στο πρώτο εικοσάλεπτο ήταν κινητικοί και είχαν μια υπεροχή, αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του αντιπάλου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 60΄ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι από τον Κούση. Η Κατούνα ισοφάρισε στο 85΄ με τον Θερμό, που πλάσαρε πάνω από τον τερματοφύλακα του Κεραυνού. Οι πανηγυρισμοί της ισοφάρισης δεν κράτησαν πολύ, αφού ο Κεραυνός με μία αντεπίθεση έκανε το τελικό 2-1 με τον Κούση.

ΠΕΑΣ Κατούνας (Μπάλτσας) Καρφάκης, Σέρβος(75’Πάντος), Τσελάι, Μπάλτσας, Καββαδάς, Καλογερής, ΦωτεινόςΕ (70’Θερμός), Βλάχος, Γουρζής, Κρητικός (56’Φωτεινός Π), Φωτεινός Κ.

Κεραυνός Θεσπρωτικού (Παπαδήμας) Λέκκος, Μπόμπορης Α., Τζίμας, Παπασπύρος, Korreshi, Μπόμπορης Β., Γεωργαλής, Κούσης Σπ, Μαλέσκος, Κούσης Στ, Παλιάτσος.

Δύσκολα νίκησε ο Θρίαμβος Λούρου. Με ένα γκολ που πέτυχε στο 90΄ ο Κώστας Φέκκας με πέναλτι και που αμφισβητήθηκε έντονα από τους φιλοξενούμενους, ο Θρίαμβος Λούρου επικράτησε με σκορ 1-0 της ΑΕΚ Αρχαγγέλου.

Ένα λεπτό νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 89΄ σέντρα του Κοντογεώργου και κεφαλιά του Κόκκαλη η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ισπόγλου.

Η ΑΕΚ Αρχαγγέλου έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Είχε πολύ πάθος και δύναμη σε όλο τον αγώνα. Μετά τη λήξη, έντονα ήταν τα παράπονα των παραγόντων της ΑΕΚ Αρχαγγέλου προς τον διαιτητή κ. Ζιώγα για τη διαιτησία και κυρίως για το πέναλτι που έκρινε το παιχνίδι.

Θρίαμβος Λούρου (Βαγγέλης Γκαρτζονίκας): Μήτσιος, Λιόντος, Κοντογεώργος, Δήμας Θ., Δήμας Χ., Ζάχος (55΄Σάκκος), Κόκκαλης, Κολιός (57΄Ντόντης), Λέτσος, Φέκκας, Ζάκκας.

ΑΕΚ Αρχαγγέλου (Παναγιώτης Καραμούτσιος): Ισπόγλου, Αντωνίου, Σοφόπουλος Χ., Μουρεχίδης, Τσενικόγλου, Τουμανίδης, Σταύρακας, Καρασαββίδης (88΄Παπακώστας), Σοφόπουλος Α. (60΄Ζήσης), Λέζος, Νάσης.

Δικαιούνταν τη νίκη ο Απόλλων Πάργας. Επιβλήθηκε με 2-0 του Αμβρακικού Βόνιτσας ο Απόλλων Πάργας, νίκη η οποία θεωρείται δίκαιη, αφού ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και είχε την ευκαιρία να πετύχει και άλλα τέρματα. Η ομάδα της Πάργας άνοιξε το σκορ στο 23′ όταν ο Μηλιώνης με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Η Βόνιτσα είχε απειλήσει λίγο πριν το γκολ στο 22′ με τον Χασάι που από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα άουτ. Το τελικό 2-0 ήρθε σχετικά αργά, στο 85′ και πάλι με τον ο οποίος πέτυχε 2ο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι είχαν επίσης κάποιες καλές ευκαιρίες για γκολ κατά τη διάρκεια του αγώνα, με μια κεφαλιά του Γκόγκα έπειτα από κόρνερ, ένα τετ α τετ του Χαϊδάκη που απέκρουσε ο Παχής, όπως και ένα καλό σουτ του Βάσιου που έδιωξε σε κόρνερ και πάλι ο Παχής.

Νίκησε ο Ωρωπός. Ο Ωρωπός πήρε τη νίκη απέναντι στην Πάλαιρο με γκολ του Τσαλοκώστα στο 75′ και ενώ οι μπέμπηδες της Παλαίρου αν και έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 35′ (αποβλήθηκε ο Προξενιάς για διαμαρτυρία), στάθηκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και είχαν σημαντικές ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο γκολ. Το γκολ της συνάντησης πέτυχε ο Τσαλοκώστας όταν εκμεταλλεύτηκε λάθος απομάκρυνση του αμυντικού. Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν ευκαιρίες με τους Λίτο, Καλέμι και Χρυσούλη.

Ενδοοικογενειακός αγώνας με νίκη τους Α.Ε. Πρέβεζας. Η ΑΕ Πρέβεζας επικράτησε του ΠΣ Πρέβεζα με σκορ 1-2, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου της ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας και βρίσκεται πλέον στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο 13′ ο Κώστας, έδωσε τη μπάλα στον Χρ. Σκαμνέλο ο οποίος έκανε την προβολή, αλλά ο Λιάσκος απέκρουσε εξ’ επαφής. Η μπάλα κατέληξε στον Νταλάρδα, ο οποίος με σουτ άνοιξε το σκορ (0-1) για την Α.Ε. Πρέβεζας. Η οποία διπλασίασε τα τέρματά της με τον Ζέρη, ο οποίος πήρε την κάθετη πάσα του Κώστα και έγραψε το 2-0 στο 68΄. Ο ίδιος παίχτης έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει ένα λεπτό νωρίτερα.

Στο 85′ ο Π.Σ. Πρέβεζας μείωσε σε 2-1 με τον Ανεμοζάλης ο οποίος έπειτα από κόντρα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση απέναντι από τον τερματοφύλακα της Ένωσης και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. βάζοντας Στο 89′ ο Σπυρόπουλος τράβηξε το Ζέρη από τη φανέλα μέσα στην περιοχή του ΠΣ Πρέβεζα και ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε το σημείο του πέναλτι, ενώ απέβαλε με 2η κίτρινη κάρτα τον αμυντικό των «κιτρινόμαυρων». Ο Λιάσκος μπλόκαρε με εξαιρετική προσπάθεια την εκτέλεση του Χρήστου Σκαμνέλου, κρατώντας το 1-2.

ΠΣ Πρέβεζα (Βασιλειάδης): Λιάσκος, Τουργέλης (21′ Καρπούζος – 63′ Κτενάς), Ριστάνης, Μπασιαδήμας, Σπυρόπουλος, Τσιόκας, Μπρούβας, Κονάκης, Φραγκολιός (70′ Ανεμοζάλης), Γκίνι, Καρίπογλου.

ΑΕ Πρέβεζας (Αμάραντος): Βασιλάκος, Σκαμνέλος Δ., Ζήσης, Δαρδαμάνης, Σκαμνέλος Χ., Κουτρούμπας, Κώστας (73′ Τσούτσης), Ζέρης (90′ Γκούρας), Ζιώγκας, Πανταζής (80′ Λεόπουλος), Νταλάρδας.

Εύκολα ο Πανλευκάδιος κέρδισε τη Σινώπη. Εύκολο απόγευμα για τον Πανλευκάδιο ήταν αυτό της 5ης αγωνιστική απέναντι στην ουραγό Σινώπη, με την ομάδα του Γιώργου Κατηφόρη να πετυχαίνει 7 γκολ σε χαλαρούς ρυθμούς, χωρίς στην ουσία να υπάρχει αντίσταση από τη φιλοξενούμενη ομάδα.

Όλα ξεκίνησαν μετά το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και αφού προηγουμένως οι γηπεδούχοι είχαν απειλήσει 2-3 τρεις φορές. Στο 11ο λεπτό, ο Κοκόλης ΧΖ έκανε το 1-0. Το 2-0 έγινε στο 18΄από τον Κολοβό Κολοβός είχε με το μέρος του την τύχη αυτή τη φορά και έτσι το σουτ του νίκησε τον Παναγιωτίδη, για να έρθει το δεύτερο γκολ της ομάδας του και λίγο αργότερα ο Πετούσης, έγραψε το 3-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στη επανάληψη και στο 55έγινε το 4-0 με κεφαλιά του Τριάντου, στο 73ο ο Στεριώτης έκανε το 5-0 και στο 88΄ και 90΄ λεπτό ο Κοκόλης ΧΖ με δύο ακόμα τέρμα, διαμόρφωσε το τελικό 7-0 της αναμέτρησης.

Πανλευκάδιος(Κατηφόρης) Καϊσίδης, Τσελάι(46΄ Κοντογιώργης), Σπανός, Βλάχος, Τριάντος, Γουριώτης, Κοκόλης Χ., Μεϊντάνης, Πετούσης, Τουλκερίδης(46΄ Στεριώτης), Κολοβός(57΄ Ρομποτής)
Σινώπη: Παναγιωτίδης, Καρόπογλου, Φούντογλου Δ., Βασιλειάδης Λ.(46΄ Παπάζογλου), Μιχαηλίδης, Παπαδόπουλο Γ., Φούντογλου Ν.(55΄Σπυράκος Ε.), Μπουζούκης, Βασιλειάδης Ν.(67΄ Παπαδόπουλος Ι.), Ιορδανίδης, Σπυράκος Σ.

ΠΕΑΣ Κατούνας-Κεραυνός Θεσπρωτικού 1-2

Ανακοινώθηκαν τα ονόματα της εθνικής ενόπλων. Τα ονόματα των παικτών που συμμετέχουν στην αποστολή της Εθνικής Ομάδας Ποδοσφαίρου Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας  για τον φιλικό αγώνα ποδοσφαίρου με τη μικτή ομάδα του νομού Πρέβεζας ο οποίος θα διεξαχθεί  την 21 Οκτωβρίου 2015 στο γήπεδο Πρέβεζας «Αθανασία Τσουμελέκα»  ανακοίνωσαν σήμερα οι προπονητές της. Συγκεκριμένα οι προπονητές Βασίλειος Βούζας, Θεόδωρος Παχατουρίδης και Αλβέρτος Παπαδάκης ανακοίνωσαν τα εξής ονόματα: Από τον Πανιώνιο θα αγωνιστούν οι Σπύρος Ρισβάνης, Δημήτριος Χατζηισαΐας, Bruno Χαλκιαδάκης και Ευάγγελος Οικονόμου. Από τον Παναθηναϊκό ο Αδαμάντιος Χουχουμίδης, από τον ΠΑΣ Γιάννενα οι Μάρκος Βελλίδης  και Ευριπίδης Γιάκος. Από τον Παναιτωλικό ο Δημήτριος Κουτρουμάνος και ο Γεώργιος Μύγας. Από τον Πανθρακικό ο Αθανάσιος Παπαγεωργίου. Από τον ΠΑΟΚ ο Νικόλαος Κοροβέσης. Από τη Βέροια ο Στυλιανός Μαραγκός και από την Κέρκυρα ο Στέφανος Σιόντης.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)