Γράφει ο  Βησσάρης Σάκκος

● Νικητής για άλλη μια φορά ο Εθνικός Φιλιππιάδας Άλλη μια νίκη του Εθνικού και καλή εμφάνιση μέσα στην έδρα του, σε ένα λασπωμένο γήπεδο λόγο των καιρικών συνθηκών που προηγήθηκαν, ο Εθνικός έδειξε την δυναμική του από τα πρώτα λεπτά του αγώνα στα οποία επετεύχθη και το νικηφόρο και μοναδικό γκολ που έκρινε από πολύ νωρίς το αποτέλεσμα.

Η πίεση που άσκησε από την αρχή του ματς στην φιλοξενούμενη ομάδα ο Εθνικός είχε σαν αποτέλεσμα μόλις στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης ο Παπαρούνας να πετύχει ένα αξιόλογο γκολ μετά από πάσα του Λάππα. Στις καλές φάσεις του 1ου ημιχρόνου αξίζει να αναφέρουμε την σέντρα σουτ του Λάππα στο 29 που κατέληξε δοκάρι, το φάουλ του Παπαρούνα στο 38, και στο 40 την μόνη αξιόλογη ευκαιρία από την πλευρά των φιλοξενούμενων με σουτ άουτ του Μπαντή.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο φτωχό σε φάσεις – μόλις δύο αξιομνημόνευτες, στο 54 κεφαλιά άουτ του Λάππα και στο 63 με απευθείας χτύπημα φάουλ του Παπαρούνα αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον τερματοφύλακα Κεχαγιά – με τον Εθνικό να πατάει το τερέν του γηπέδου δυναμικά και αποφασισμένος να νικήσει.

Έπειτα και την νέα του νίκη ο Εθνικός ανέβηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας του ομίλου του στο κλείσιμο της 6ης αγωνιστικής την Γ Εθνικής κατηγορίας.

Για άλλη μια φορά οι φίλαθλοι του Εθνικού έδωσαν δυναμικά το παρόν τους στις κερκίδες του γηπέδου εμψυχώνοντας την ομάδα –κάποια μεμονωμένα σχόλια που θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν και ρατσιστικά απέναντι σε έγχρωμο παίκτη της αντίπαλης ομάδας, θα μπορούσαν να λείπουν γιατί χαλάνε την γενικά καλή εικόνα της κερκίδας.

Εθνικός Φιλιππιάδας (Ηλίας Μαγκάκης): Μπαντής, Χρηστογιάννης, Διαμαντόπουλος, Παπαβασιλείου, Μαλλάτος, Λέντζος, Κολιάκης (92΄Νικολαΐδης), Τσακανίκας, Παπαρούνας (65΄Κόμνος), Γήτας, Λάππας (83΄Γιαννούλης).

Φωκικός (Σπύρος Κουκούλης): Κεχαγιάς, Καμβύσης, Μαυρουδής, Μουσασβίλι, Ζαννιάτ (90΄Σαββίδης), Ουατάρα (82΄Αθανασιάδης), Γεωργαντόπουλος, Μπόγκ, Γεωργουσόπουλος, Σβίγγος (73΄Τσελάνσι), Λυμπέρης.

Νίκη εκτός έδρας για τον Αχέροντα Καναλακίου. Με το τρίποντο στις αποσκευές του επιστρέφει ο ΠΑΣ Αχέρων από το Βόλο όπου και επικράτησε του Ρήγα Φεραίου με 0-1. Μια νίκη τόνωση, τόσο ψυχολογική, όσο και βαθμολογική για την ομάδα του Καναλακίου που ξεκολλά από την ουρά.

Στην αναμέτρηση στο Βελεστίνο με το Ρήγα Φεραίο, ο ΠΑΣ Αχέρων μπήκε αρκετά δυνατά και δημιούργησε κάποιες φάσεις στα αντίπαλα καρέ, με κορυφαία στιγμή του Κωνσταντίνου στο 8′, που αν και βρέθηκε απέναντι από τον Κεφαλά δεν κατάφερε να κάνει το γκολ και πλάσαρε άουτ, ενώ και στο 18′ ο ίδιος παίκτης και πάλι θα χάσει την ευκαιρία για το 0-1.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομαδα του Καναλακίου. Οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο, κράτησαν μπάλα και έκαναν τη δική τους διαρκή επίθεση η οποία σταμάτησε δυο φορές στα δοκάρια του Καραπιπέρη. Την πρώτη σε μια κεφαλιά του Κορέτα έπειτα από σέντρα του Χατζηβασιλείου στο 24′ και τη δεύτερη σε σουτ έξω από την περιοχή του Γουτούλη στο 39′.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΣ Αχέρων ισορρόπησε και έψαξε ξανά το γκολ. Στο 55′ ο διαιτητής της συνάντησης κ. Μπεκιάρης αρνήθηκε καταφανέστατο πέναλντι σε ανατροπή του Μακρυγιάννη μέσα στην αντίπαλη περιοχή. Συνεχίζοντας την προσπάθεια, οι  φιλοξενούμενοι αφήνοντας πίσω όλα όσα έχουν γίνει μέχρι τώρα και με πίστη στις δυνάμεις τους, προηγήθηκαν στο σκορ με 0-1, όταν ο Μακρυγιάννης έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Κωνσταντίνου και αυτός πλάσαρε τον Κεφαλά.

Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης ο ΠΑΣ Αχέρων συνέχισε συντηρητικά, θέλοντας να κρατήσει πάση θυσία αυτό το υπέρ του σκορ και τα κατάφερε πολύ καλά, ενώ είχε και κάποιες στιγμές που προσπάθησε να χτυπήσει στην αντεπίθεση.

Ρήγας Φεραίος (Μπακάλης Λ.) Κεφαλάς, Χατζηαθανασίου, Βουραζέρης, Σπαθής, Γκάγκας, Αλεξίου, Χατζής, Σφάκας, Κορέτα, Ζενούνι, Γκίκα.

Αχέρων Καναλακίου (Βέκιος Ν.) Καραπιπέρης, Κουμπής, Μύρτας, Μπάκας, Πάνος, Σιώρος, Κυριακάκης, Λαγός, Μακρυγιάννης, Λουκούμης, Κωνσταντίνου

Κράτησε την πρώτη θέση η Α.Ε. Καραϊσκάκης. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕ Καραϊσκάκης κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή στο τέλος του αγώνα και να πανηγυρίσει μία σπουδαία νίκη με 2-1 στο ντέρμπι με τη Νίκη Βόλου.

Στο γήπεδο των Αγίων Αναργύρων, η ΑΕ Καραϊσκάκης ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα και άξιζε αυτό που πήρε στο 93΄, δηλαδή τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς της νίκης. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του α΄ μέρους (44΄) οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σ΄ ένα τράβηγμα του Ευαγγέλου στον Ναουμίδη, με τους παίχτες της ΑΕ Καραϊσκάκης να διαμαρτύρονται έντονα ότι δεν υπήρχε παράβαση. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Κρεββατάς και ήταν εύστοχος για να κάνει το 1-0 υπέρ της Νίκης Βόλου.

Στο β΄ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά σ΄ ένα δεύτερο τέρμα, όταν στο 48΄ σε μία αντεπίθεση των παιχτών της Νίκης Βόλου, ο Κρεββατάς σούταρε στο δοκάρι του Καραγκούνη. Τρία λεπτά μετά (51΄), όμως, ήρθε το 1-1 για την ΑΕ Καραϊσκάκης, όταν ο Μπουσινάκης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σταυράκη. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν και έχασαν ευκαιρίες για να φτάσουν στο γκολ της νίκης. Στο 61΄ μετά από κοντινό πλασέ του Χούσου η μπάλα φάνηκε να βρίσκει στο χέρι του Κρεββατά, αλλά ο διαιτητής της συνάντησης έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι. Στο 81΄ η ΑΕ Καραϊσκάκης ζήτησε  πέναλτι σε μία ανατροπή του Μάλλιου, και τελικά στο 93΄, μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Νίκης Βόλου, ο Δημητρίου  από κοντά έκανε ωραία την προβολή για να χαρίσει τη νίκη στην ΑΕ Καραϊσκάκης με 2-1!

Κίτρινες κάρτες: Τζημογιάννης (16΄) // Ιβανίδης (2΄), Σταυράκης (14΄), Κρεββατάς (45΄), Ναουμίδης (45΄), Κόλα (55΄), Κοτίτσας (83΄), Παπαδόπουλος (92΄).

ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας (Σάκης Παπαβασιλείου): Καραγκούνης, Παπανίκου, Λάμπρου, Τζημογιάννης, Χούσος, Κόλλινς, Μπουσινάκης (76΄ Μάλλιος), Δημητρίου, Γυφτοκώστας (71΄ Καβαλλάρης), Καπετάνος (62΄ Βασίλιεβιτς), Ευαγγέλου.

Νίκη Βόλου (Κώστας Βελιτζέλος): Σταυράκης, Κεμάλι, Παπαδόπουλος, Χολέβας, Ναουμίδης, Ιβανίδης, Ταουσιάνης (76΄ Αποστολίδης), Μέτσε (68΄ Βέργος), Κανελλόπουλος, Κόλα (80΄ Κοτίτσας), Κρεββατάς.

-Συνέχεια στη 12η σελίδα

Η καλή εμφάνιση συνοδεύτηκε από νίκη. Σπουδαίας βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη, που συνοδεύτηκε για ένα ακόμη παιχνίδι από πολύ καλή εμφάνιση, σημείωσε ο Κεραυνός Θεσπρωτικού, καθώς επικράτησε με 3-1 στο «Κατερίνα Θάνου» του Αμβρακικού Βόνιτσας στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι ποδοσφαιριστές του Ανδριανού Παπαδήμα μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν με πάθος να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα. Η υπεροχή της ομάδας καρποφόρησε στο 5ο λεπτό, όταν ο Στέφανος Κούσης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και έδωσε το προβάδισμα στον Κεραυνό. Στο 14′ ο Γεωργαλής διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Αμβρακικού πίεσε, προκειμένου να μειώσει το σκορ, κάτι το οποίο πέτυχε στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μπεκιάρη, και στο 72΄ έφτασε κοντά στην ισοφάριση όταν σε σουτ του Βουλγαρίδη η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Λέκκου. Στο 75΄ ο Βουλγαρίδης είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες από την πλευρά του Αμβρακικού που θεωρούν τραβηγμένη την αποβολή. Ο Κεραυνός διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ και κατόρθωσε μάλιστα να το διευρύνει στο 80΄ με τον Παπασπύρο ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1 μέσα σε πανηγυρισμούς.

Κεραυνός Θεσπρωτικού (Ανδριανός Παπαδήμας): Λέκκος, Τζίμας Μ., Μπόμπορης Α., Δήμος, Παπασπύρος, Κούσης Σπ., Μπόμπορης Β., Κούσης Στ., Μαλέσκος (74΄Φέκκας), Γεωργαλής, Παπαλέξης (67΄Παλιάτσος).

Αμβρακικός Βόνιτσας (Άρης Φερεντίνος): Παχής, Θεράπος (27΄λ.τρ.Μπάτσος), Βουλγαρίδης, Φέσσας, Ιωάννου, Φουρλής, Νταλταγιάννης, Μπακοχρήστος, Κατσάρας (34΄Μπεκιάρης), Παλούκης Ν., Χασάι.

Παιχνίδι χωρίς νικητή. Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στην Πάργα μεταξύ του Απόλλωνα και του θριάμβου Λούρου για την 7η  αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 43ο λεπτό με τον Σάκη Μηλιώνη, και ο Θρίαμβος Λούρου ισοφάρισε στο 74΄ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κώστα Φέκκα που αμφισβητήθηκε έντονα από τους γηπεδούχους.

Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο διαιτητής Σπυράκος, έδωσε φάουλ στον Τόρες καθώς θεώρησε ότι χρησιμοποίησε το χέρι του. Νέες διαμαρτυρίες από τους παίκτες του Απόλλωνα Πάργας.

Απόλλων Πάργας (Γιώργος Μουστάκας): Παπανικολάου, Μάρκος, Goga, Μπιστόλης, Βάσιος Α., Τόρες, Βάσιος Ε., Αναστασίου, Gllucaj (74′ Ντίσιος,) Ευθυμίου (50′ Βατρζιώτης), Μηλιώνης (76′ Βέκιος).

Θρίαμβος Λούρου (Βαγγέλης Γκαρτζονίκας): Μήτσιος, Κοντογεώργος, Λιόντος (65΄Σάκκος), Δήμας Χ., Δήμας Θ., Λέτσος, Ντόντης, Ναστούλης (58΄Κολιός), Κόκκαλης (58΄Γκολάκου), Φέκκας, Ζάκκας.

Ντεμπούτο με νίκη για τον προπονητή της Δόξας Ωρωπού. Νίκη για την Δόξα Ωρωπού με 2-1 στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Φίντζου στον πάγκο απέναντι στην ΑΕΚ Αρχαγγέλου. Η ομάδα του Ωρωπού κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ στο 17΄ της αναμέτρησης, με τον Τσαλοκώστα. Στο 20΄ η Δόξα Ωρωπού θα διπλασιάσει τα τέρματα της, με τον Σπυράκο. Η ΑΕΚ Αρχαγγέλου κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 60ο λεπτό με τον Τουμανίδη.

Δόξα Ωρωπού (Βαγγέλης Φίντζος): Κώτσης, Σπυράκος, Γιοβάνης, Γκότσε (83΄Νταλαγιάννης), Μπαλακέρας, Hyseni, Λύγκουρης, Μαντούσης, Χουλιάρας, Τσαλοκώστας, Διαμάντης (46΄Babi)

ΑΕΚ Αρχαγγέλου (Παναγιώτης Καραμούτσιος): Ισπόγλου, Αντωνίου, Νάσης (76΄Μηριούνης), Σοφόπουλος Χ., Μουρεχίδης, Ζήσης, Τσενικόγλου, Σταύρακας, Καρασαββίδης, Σοφόπουλος Α. (57΄Τουμανίδης Α.)

Πρώτοι τρεις βαθμοί για τη Σινώπη. Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Θύελλα Σινώπης στην αναμέτρηση με την Πάλαιρο. Καλή εμφάνιση και για τις δύο ομάδες με τη Σινώπη να είναι η ομάδα που βρήκε δίχτυα, 10 λεπτά πριν το τέλος, κάτι που της έδωσε τη νίκη. Το γκολ για τη νικήτρια ομάδα πέτυχε ο Μιχαηλίδης με κεφαλιά . Νωρίτερα οι γηπεδούχοι είχαν χάσει δυο πολύ καλές ευκαιρίες να ανοίξουν αυτοί το σκορ, με Λίτο και Ζέλο.

ΑΟ Παλαίρου (Κολοβός) Καραΐσκος, Ρούφης, Κατσαμπίρης, Ασημάκης, Στριφτάρης, Τσακάλης, Ζέλος, Χρυσούλης(55’Παπαζώης), Ματσίγκος (80’Κατσιλιανός), Λίτος (85′ Τριαντακωνσταντής), Καλέμι.

Θύελλα Σινώπης (Καρασαββίδης) Παναγιωτίδης. Χατζηγεωργίου, Τυρεκογλου, Βασιλειάδης Ν, Μιχαηλίδης, Παπαδόπουλος, Βασιλειάδης Λ, Φουντογλου, Σπυρακος, Ιορδανιδης Ν, Ιορδανιδης Γ.

Μετά τη βαριά ήττα ξέσπασμα και μεγάλη νίκη. Ο ΠΣ Πρέβεζα συνέτριψε με 7-1 τον ΑΟ Καρυάς στο «Αθανασία Τσουμελέκα» και αφού προέρχονταν από μια πολύ δύσκολη εβδομάδα, καθώς είχε προηγηθεί η βαριά ήττα από τον Τηλυκράτη με 6-0 στην Λευκάδα. Ο ΑΟ Καρυάς είχε πολλά προβλήματα στην αμυντική λειτουργία και το πλήρωσε με επτά γκολ. Στο 14΄ ο Λιάσκος με πέναλτι έκανε το 1-0, και στο 31΄ ο Μπρούβας διπλασίασε τα γκολ του ΠΣ Πρέβεζα. Στο 36΄ ο Καρίπογλου πέτυχε το τρίτο γκολ για την ομάδα του Θωμά Βασιλειάδη, και στο 40΄ ο Νίκος Κονάκης έκανε το 4-0. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Γκίνη ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0. Στο 61΄ ο Καρίπογλου με το δεύτερο προσωπικό γκολ έκανε το 6-0, και στο 61΄ ο Σκέμπι με εύστοχο χτύπημα πέναλτι πέτυχε το γκολ της τιμής για τον ΑΟ Καρυάς. Στο 72΄ ο Ανεμοζάλης διαμόρφωσε το τελικό 7-1.

ΠΣ Πρέβεζα (Θωμάς Βασιλειάδης): Λιάσκος, Τουργελης (62′ Καρπούζος), Φραγκολιός, Μπασιαδήμας,  Σπυρόπουλος, Τσόκας, Μπρούβας, Niogana, Κονάκης (55΄ Ανεμοζάλης), Γκίνη (73΄ Κτενάς), Καρίπογλου.

ΑΟ Καρυάς (Σπύρος Βλάχος): Χαλκιόπουλος Δ., Καββαδάς (75’Γαζής), Γούλας, Θεράπος (69’Ροντογιάννης),  Χαλκιόπουλος Π., Ρεκατσίνας, Νταλιάρδας, Παππάς, Ναζεράι, Σκέμπι, Χαλκιόπουλος Σ. (58’Λάζαρης).

● Ντέρμπι με τα όλα του. Ήταν πραγματικά ένα ντέρμπι η αναμέτρηση των πρωτοπόρων Πανλευκάδιου και Τηλυκράτη, με την ισοπαλία να φαντάζει το πιο δίκαιο αποτέλεσμα στα 90 λεπτά που παίχτηκε ποδόσφαιρο. Οι δυο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, ο Πανλευκάδιος το πρώτο, ο Τηλυκράτης το δεύτερο, όπου και επιτεύχθηκαν τα γκολ. Το σκορ άνοιξε στο 39′, όταν ο Χασακής ξέφυγε από τους αντιπάλους του και βρέθηκε μόνος στη μπάλα και με κεφαλιά πρόλαβε τον Σκιαδά, ανοίγοντας έτσι το σκορ.

Στην επανάληψη ο Τηλυκράτης είχε την υπεροχή και το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 66′ όταν ο Περιστέρης εκμεταλλεύτηκε τη μακρινή μπαλιά του Ιασωνίδη και πλασέ στην κλειστή γωνία του Μπάμπη διαμόρφωσε το 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Ο Τηλυκράτης έχασε σημαντική ευκαιρία στο 87΄.

Πανλευκάδιος (Κατηφόρης) Μπάμπης, Τσελάι, ΚοκόληςΧΣ(83’Κοντογιώργης), Τριάντος, Βλάχος, Μπαλί, ΚοκόληςΧΖ(76Πετούσης), Στεριώτης(65Μεϊντάνης), Κολοβός, Χασακής,  Τουλκερίδης

Τηλυκράτης (Μπέκας) Σκιαδάς, Θειακός, Καταγής Σ, Ιασωνίδης, ΚαταγήςΛ, Μπουρδούβαλης(46′ Ορφανός), Περιστέρης(88′ Βρεττός), Κτενάς, Δημουλιάς, ΚαταγήςΓ(65’Γαζής), Καλογερής.

ΑΟ Παλαίρου-Θύελλα Σινώπης 0-1

Κακός δαίμονας του Πανλευκάδιου ο Θρίαμβος Λούρου. Κακός δαίμονας αποδείχτηκε για τον Πανλευκάδιο ο Θρίαμβος Λούρου, αφού πήρε τη νίκη με το ίδιο περσινό αποτέλεσμα και στο ίδιο λεπτό της αναμέτρησης.  Αγωνιστικά, στο πρώτο μέρος και μέχρι το 25′ το ματς ήταν εντελώς άχρωμο, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν ούτε να επιβληθούν η μία της άλλης, αλλά ούτε και να δημιουργήσουν κάποια επικίνδυνη φάση. Από εκεί και πέρα με τον χρόνο να περνά, οι δυο ομάδες κινήθηκαν πιο απειλητικά και έφτασαν κοντά στο γκολ. Πρώτος απείλησε ο Λούρος στο 26΄και απάντησε ο Πανλευκάδιος στο 29′. Στο 43′ η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα από τον Πανλευκάδιο, με τον Κοκόλη ΧΖ να δοκιμάζει έξυπνο πλασέ που όμως απέκρουσε ο Μήτσιος. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Πανλευκάδιο να δείχνει καλύτερος και στο 50′ Κοκόλης ΧΖ από θέση πλάγια δεξιά θα δοκιμάσει τη σέντρα, η μπάλα θα βρει στο σώμα του Δήμα Χ. και θα πάρει τροχιά προς τα δίχτυα. Ο Μήτσιος με υπερένταση θα πέσει στη γωνία και με διπλή προσπάθεια σφίξει τη μπάλα στην αγκαλιά του κρατώντας το 0-0.Στο 85′ και σε καλοχτυπημένο φάουλ του Μπαλί και πάλι ο Μήτσιος θα επέμβει και θα στείλει τη μπάλα κόρνερ. Φτάνοντας στο τέλος και στο 89ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι θα κερδίσουν ένα κόρνερ και Δήμας Θ. με κεφαλιά λίγο μπροστά από το πέναλτι και σε χαμηλό ύψος, θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Τελυταία καλή φάση του αγώνα ένα δυνατό σουτ του Τριάντου εντός περιοχής όπου ο Μήτσιος μπλόκαρε.

Πανλευκάδιος(Κατηφόρης) Μπάμπης, Κοντογιώργης, Σπανός, Γουριώτης, Τριάντος, Μεϊντάνης, ΚοκόληςΧΖ, Μπαλί, Πετούσης(70’Τσελάι), Τουλκερίδης(70’ΚοκόληςΧΣ), Στεριώτης(70’Χασακής).

Θρίαμβος Λούρου(Γκαρτζονίκας) Μήτσιος, Σάκκος, Κοντογεώργος, ΔήμαςΧ, ΔήμαςΘ, Λέτσος, Κολιός, Ντόντης, Γκολάκος(89’Λιόντος), Ναστούλης(62’Ζάκκας), Φέκκας

Α.Ο. Φιλιππιάδας 0

Τους τρεις βαθμούς της νίκης πήρε η Λάκκα Σουλίου καθώς επικράτησε με 2-1 της αξιόμαχης Νίκης Στεφάνης, σε ένα καλό παιχνίδι που έγινε στο Θεσπρωτικό.

Η Λάκκα Σούλι προηγήθηκε στο σκορ στο 20΄ με σουτ του Νίκα έξω από την περιοχή, και στο 38΄ ο Κατσάνος Κ. με σουτ έκανε το 2-0. Η ομάδα της Νίκης Στεφάνης πέτυχε το γκολ με τον Μπόρμπολη στο 70΄ και είχε τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει τον βαθμό αλλά η κεφαλιά του Ποστόλι στο 93΄ πέρασε άουτ.

Λάκκα Σούλι: Κατσάνος, Σιάρκος, Φίντζος (70′ Τσολάκος), Γούλας, Καλεσιος Ε. (55′ Κατραχούρας), Δημολίτσας, Νίκας (65′ Κατσάνος Θ.), Κατσάνος Κ., Κοντάξης, Γούλας, Παππάς.

Νίκη Στεφάνης: Χήτας, Κηρομύτης, Ζγκούρης (63΄Σέλα), Μπορμπόλης, Κίτσος, Νάσης, Δούλης, Μπρακάϊ, Γιώτης (73΄Τσίπης), Τζιώρας, Ποστόλι.

Ακόμα μια μεταγραφή για τον Εθνικό. Σε ακόμα μια μεταγραφή προχώρησε ο Εθνικός Φιλιππιάδας ενισχύοντας ακόμα περισσότερο το ρόστερ του. Συγκεκριμένα, απέκτησε τον 25χρονο (11.09.1990) μεσοεπιθετικό Γιώργο Ανδρικόπουλο ο οποίος έχει φορέσει τη φανέλα της Παναχαϊκής, του Πατραϊκού, της Αχαϊκής, του Διαγόρα Βραχνεΐκων και της Αναγέννησης Πατρών. Ο Γιώργος Ανδρικόπουλος προπονήθηκε ήδη με τους νέους του συμπαίκτες και τέθηκε στη διάθεση του Ηλία Μαγκάκη. (Στη φωτο ο πρόεδρος του Εθνικού Φιλιππιάδας Θανάσης Λιόντος με το νέο μεταγραφικό απόκτημα των «κυανόλευκων» Γιώργο Ανδρικόπουλο).

Τρεις βαθμοί αφαιρέθηκαν από την ΑΕΚ Αρχαγγέλου. Η πειθαρχική επιτροπή της ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας, επέβαλε βαριά τιμωρία στην ΑΕΚ Αρχαγγέλου για όσα συνέβησαν στον αγώνα του πρωταθλήματος με τον Απόλλωνα Νοτίου Λευκάδας στον Αρχάγγελο.

Στην ΑΕΚ Αρχαγγέλου επεβλήθη ποινή αφαίρεσης τριών βαθμών από το τρέχον πρωτάθλημα, δυο βαθμών από το επόμενο πρωτάθλημα, δύο αγωνιστικές και χρηματικό πρόστιμο ύψους 150 ευρώ.

Νίκησαν οι πρωτοπόροι. – Πρώτοι βαθμοί για τον Αχέροντα Καναλακίου – Νίκη και γα τον Κεραυνό

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)