Καλύτερος ο Εθνικός επικράτησε του Δωτιέα Αγιάς. Ο Εθνικός Φιλιππιάδας πανηγύρισε την πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα καθώς επικράτησε με 1-0 του Δωτιέα Αγιάς.

Ο Εθνικός ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με γκολ του Αλέξη Κολιάκη στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου πήρε τη νίκη. Οι παίκτες του Εθνικού  δεν άφησαν τον Δωτιέα Αγιάς να δημιουργήσει ευκαιρίες στο ματς, και έφτασαν δίκαια στη νίκη. Η κεφαλιά του παίχτη του Εθνικού Κολιάκη μετά από σέντρα του Διαμαντόπουλου ήταν το γκολ που επισφράγισε τη νίκη του Εθνικού, ο οποίος πέτυχε σημαντικό τρίποντο. Η ομάδα της Φιλιππιάδας δημιούργησε και άλλες καλές ευκαρίες, χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει γκολ. Σημαντική ήταν η ευκαιρία που δημιουργήθηκε στο 54΄ όταν ο παίχτης του Δωτιέα έδιωξε τη μπάλα πάνω στη γραμμή.

Εθνικός Φιλιππιάδας  (Ηλίας Μαγκάκης): Μπαντής, Χρηστογιάννης, Διαμαντόπουλος, Κομνός, Μαλλάτος, Κολιάκης, Τσακανίκας, Παπαβασιλείου, Σιδέρης (81΄Γιαννούλης), Γήτας, Λάππας (40΄λ.τρ.Παπαρούνας, 89΄Νικολαΐδης)

Δωτιέας Αγιάς (Γιάννης Αλεξούλης): Παϊτέρης, Παππάς, Γούτος, Κόκκας, Μεζήνι (81΄Τριτάρης), Μπαλογιάννης (73΄Ραμάι), Τσατσαλίδης, Ντακούλας, Κανάκης, Τσιρογιάννης, Κορλός (57΄Καρβούνης).

Κακό ξεκίνημα και ήττα για τον Αχέροντα Καναλακίου. Κακό ξεκίνημα είχε στον αγώνα με την Πύδνα Κίτρους ο Αχέρων Καναλακίου και το πλήρωσε με τα δύο τέρματα που δέχτηκε στο 23΄ και το 28με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα 2-0.

Στο 23΄ ύστερα από κόρνερ του Καραγκούνη ο Δημητρίου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καραπιπέρη και έκανε το 1-0.

Στο 28΄ ο Μακράκης ανατράπηκε από τον Λαγό και την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Πετρουζέλης ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΠΥΔΝΑ ΚΙΤΡΟΥΣ (Στύλος): Ταταρίδης, Λαζαρίδης, Κόλα (69’ Λαγδάρης Β.), Δημήτριου, Κωτσιόπουλος, Πετρουζέλης, Καραγκούνης, Δήμας, Τσιούνης (83’ Γελαδάρης), Κυπαρίσσης (61’ Τρικαλόπουλος), Μακράκης.

ΠΑΣ ΑΧΕΡΩΝ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ (Βέκιος): Καραπιπέρης, Κουμπής, Λαγός, Σιώρος (75’ Τσομπάι), Πάνος (57’ Ομασέρε), Μάρκος, Κυριακάκης, Πολυχρονάκης, Μακρυγιάννης, Λουκούμης, Κωνσταντίνου Β. (78’ Κωνσταντίνου Ε.).

Μόνη πρώτη και πρωταθλήτρια Χειμώνα η Α.Ε. Καραϊσκάκης. Πρωταθλήτρια χειμώνα αναδείχθηκε η ΑΕ Καραϊσκάκης, με τη νίκη της στους Αγίους Αναργύρους επί του Ρήγα Φεραίου με 2-1.

Ο Ρήγας Φεραίος ήταν αυτός που απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 18ο λεπτό όταν η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας στο σουτ του Σφάκα.. Ο Ευαγγέλου για τον Καραϊσκάκη παραλίγο να ανοίξει το σκορ με την κεφαλιά που πήρε κι έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κεφαλά. Στο 42΄ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Χατζηαθανασίου που έστιλε τη μπάλα στο «γάμα» της στίας του Ραχιώτη. Η απάντηση ήρθε πολύ γρ΄γορα από την Α.Ε. Καραϊσκάκης αφού δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισε με τον Μπουσινάκη με εύστοχο πλασέ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ρήγας ήταν αυτός που στο 52΄ έκανε αισθητή την παρουσία του με το σουτ του Κορέτα να είναι άστοχο, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Γεωργαντζή στο 65ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, είχαν την υπεροχή και αυτή καρποφόρησε στο 71′ όταν ο Ευαγγέλου με πλασέ σημείωσε το 2-1.
ΑΕ Καραϊσκάκης: Ραχιώτης, Παπανίκου, Αβραμίδης, Δημητρίου, Λάμπρου, Χούσος, Κόλινς, Φέτσης (60΄Βασίλιεβιτς), Γυφτοκώστας, Ευαγγέλου, Μπουσινάκης.
Ρήγας Φεραίος: Κεφαλάς, Χατζηαθανασίου, Βουραζέρης, Γκάγκας, Σπαθής, Γουτούλης, Γεωργατζής, Γούτσιος, Κορέτα (60’ Γκίκα), Τσίπι (75′ Θεοδώρου), Σφάκας (70′ Αποστολίδης).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:
ΑΕ Καραϊσκάκης-Ρήγας Φεραίος 2-1 (44′ Μπουσινάκης, 71′ Ευαγγέλου / 42′ Χατζηαθανασίου)
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας-Θεσπρωτός 0-0
Εθνικός Φιλιππιάδας-Δωτιέας Αγιάς 1-0 (45+1′ Κολιάκης)
Πύδνα Κίτρους-Αχέρων Καναλακίου 2-0 (23′ Μακράκης, 28′ Πετρουζέλης)
Οπούντιος Μαρτίνου-Πιερικός 0-0
Οικονόμος Τσαριτσάνης-Νίκη Βόλου 0-2 (62΄Μπαλαράμπε, 69′ Κανελλόπουλος)
Τύρναβος-Αιγινιακός 1-0 (23′ αυτογκόλ)
Πύρασος-Φωκικός 3-0 (55′ Κοντοβάς πεν., 57′ Μυργιώτης, 65′ Τσιουρέλης)

Φωκικός 5

Ο εικοσάχρονος Δημουλάς το πρώτο «χειμερινό» απόκτημα του Εθνικού. Τον 20χρονο μεσοεπιθετικό Νόντα Δημουλά από την Α.Ε. καραϊσκάκης, απέκτησε ο Εθνικός Φιλιππιάδας στην πρώτη χειμερινή του μεταγραφή, ο οποίος θα έχει δικαίωμα να αγωνιστεί από τη νέα χρονιά.

Ο Νώντας Δημουλάς ξεκίνησε την ποδοσφαιρική του καριέρα από τον Αστέρα Φιλόθεης. Ο επόμενος σταθμός ήταν η Κ20 του Παναιτωλικού και τέλος η ΑΕ Καραϊσκάκης.

Σε δηλώσεις του ο ποδοσφαιριστής εξέφρασε την ικανοποίησή του για τη μεταγραφή και δήλωσε ότι θα κάνει το παν ώστε ο Εθνικός να πετύχει τους στόχους που έχει θέσει.

Α΄ ΕΠΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ-ΛΕΥΚΑΔΑΣ

Πρωταγωνιστής ο διαιτητής, Θρίαμβος Λούρου-ΠΣ Πρέβεζα 0-2 Δυστυχώς στο παιχνίδι Θρίαμβος Λούρου-ΠΣ Πρέβεζα 0-2  ο διαιτητής Μιχάλης Ρίππης και οι βοηθοί του βάλθηκαν με τις αποφάσεις τους να γίνουν οι αρνητικοί πρωταγωνιστές του αγώνα.

Στον αγώνα ο ΠΣ Πρέβεζα με ήρωα τον Αλέξανδρο Λιάσκο που έπιανε τα άπιαστα επικράτησε στον Λούρο με 2-0 και σταθεροποιήθηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Θωμά Βασιλειάδη «χτύπησε» στην κόντρα στο τέλος κάθε ημιχρόνου… Στο πρώτο με κεφαλιά του Μπόμπορη και στο 87΄  του αγώνα με τον Καρίπογλου. Πάντως ο Θρίαμβος Λούρου αδικείται από το σκορ, αφού -βάσει εικόνας αγώνα και ευκαιριών- δικαιούνταν τουλάχιστον την ισοπαλία. Στο 15΄ μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους όταν ο Κολιός από καλή θέση πλάσαρε τον Λιάσκο αλλά η μπάλα πέρασε εκατοστά από δεξί κάθετο δοκάρι άουτ. Στο 44΄ πλασέ του Καρίπογλου και ο Μήτσιος διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ, το εκτέλεσε ο Μπρούβας και ο Μπόμπορης πιο ψηλά από όλους με κεφαλιά έκανε το 0-1. Ο Θρίαμβος Λούρου στο δεύτερο μέρος ήταν καλύτερος και με τη δύναμη της έδρας πίεσε για την ισοφάριση. Στο 82΄ μεγάλη ευκαιρία για τον Θρίαμβο Λούρου όταν ο Γκολάκος έφυγε από δεξιά έκανε τη σέντρα, ο Κολιός πλασέ στην κίνηση αλλά και πάλι ο Λιάσκος έπεσε σωστά στη δεξιά γωνία και έδιωξε την μπάλα. Στο 87΄ ο Καρίπογλου με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 0-2, και στις καθυστερήσεις ο Μπρούβας έφυγε από θέση οφσάιντ ο Σάκκος τον ανέτρεψε και ο Ρίππης του έδειξε την κόκκινη κάρτα.

Θρίαμβος Λούρου (Βαγγέλης Γκαρτζονίκας): Μήτσιος, Σάκκος, Λιόντος, Δήμας Χ. (65΄λ.τρ.Τζιάκος), Δήμας Θ., Κόκκαλης, Κοντογεώργος, Ντόντης, Ζάκκας (75΄λ,τρ.Γκολάκος), Ναστούλης, Κολιός.

ΠΣ Πρέβεζας (Θωμάς Βασιλειάδης): Λιάσκος Α.,  Φρακγκολιός, Ριστάνης (84΄Τουργέλης), Leyti  (88΄ Βουλιστιώτης), Σπυρόπουλος, Τσόκας, Μπρούβας, Σο (63΄Λιάσκος Ρ.), Γκίνι, Μπόμπορης, Καρίπογλου.

● Κατά πολύ ανώτερος ο Τυληκράτης Λευκάδας επεκράτησε εύκολα του Κεραυνού Θεσπρωτικού. Με περίπατο έκλεισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2015 οΤηλυκράτης, καθώς επικράτησε πολύ εύκολα του Κεραυνού Θεσπρωτικού με το σκορ στη λήξη του αγώνα να δείχνει 7-0.

Ο Τηλυκράτης με το καλημέρα, και πριν ακόμα οι παίκτες προλάβουν να ζεσταθούν για τα καλά, κέρδισε πέναλτι όταν σέντρα του Βρεττού σταμάτησε σε χέρι αμυντικού, μέσα στην περιοχή. Το πέναλντι ανέλαβε να εκτελέσει ο πλέον σπεσιαλίστας, Κώστας Ιασωνίδης, για να κανει το 1-0 μόλις στο 2ο λεπτό. Το 2-0 έγινε στο 5ο λεπτό και το 3-0 στο 12΄ από τους Καταγή Γ. και Καταγή Σ.

Στο 17′ σειρά του αρχηγού για τον Τηλυκράτη για να σκοράρει, όταν βρέθηκε στην περιοχή και πλάσαρε από πάνω τον τερματοφύλακα του Κεραυνού, ο οποίος είδε την εστία του να παραβιάζεται και 5η φορά, στο 23′ όταν ο Ορφανός από θέση τετ α τετ έκανε το 5-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Τηλυκράτης που έριξε ρυθμούς, ανέβασε τον δείκτη στο 7-0 με δυο προσωπικά τέρματα του Γεωργάκη, φτάνοντας στο επιβλητικό 7-0.

Τηλυκράτης (Α. Μπέκας) Σκιαδάς, Θειακός, ΚαταγήςΛ, Ιασωνίδης, Καταγής Σ(55′ Σταύρου), Ορφανός, Κτενάς(30′ Πολίτης), Δημουλιάς(40′ ΓεωργάκηςΜ), ΚαταγήςΓ, Βρεττός, Γεωργάκης Γ.

Κεραυνός Θεσπρωτικού (Α. Παπαδήμας) Κιτσαντάς, Μπόμπορης, Μαλέσκος, Αθανασοπουλος(20′ Στούπας), Παπασπύρος, Κορεσι, Μπόμπορης, ΚούσηςΣ, Παπαλέξης, Γεωργαλής, Παλιάτσος.

Μοιράστηκαν τους βαθμούς. Ισόπαλο έληξε το ματς ανάμεσα σε ΑΟ Καρυάς και Δόξα Ωρωπού. Το σκορ δια μορφώθηκε από το πρώτο μέρος ενώ στο δεύτερο οι λίγες ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν δεν ανησύχησαν τις δυο εστίες. Όλα αυτά μέχρι το 80′ καθώς το φινάλε του αγώνα ήταν χιτσκοκικό, με τη Δόξα Ωρωπού να φτάνει κοντά στο γκολ δυο φορές.

Η Δόξα ήταν αυτή που μπήκε μπροστά στο σκορ, στο 13ο λεπτό όταν ο Γιοβάνης βρέθηκε στην περιοχή από παράλληλη πάσα του Λυγκούρη και πλάσαρε τον Θεράπο.

Ο ΑΟ Καρυάς κατάφερε να ισοφαρίσει λίγο πριν την ανάπαυλα, όταν ο Νταλιάρδας εκμεταλλεύτηκε ασταθή απόκρουση του Κάππα σε  σουτ του Χαλκιόπουλου και από κοντά έκανε το 1-1.

Η Δόξα Ωρωπού έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για τη νίκη στο ματς, στο86ο λεπτό, όταν ο Λυγκούρης βγήκε απέναντι από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, όμως η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο της εστίας του ΑΟ Καρυάς. Χαμένη ευκαρία και στο 88′ για τον Ωρωπό, όταν Μπούντζας βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, όμως το πλασάρισμά του ήταν κακό και η μπάλα κατέληξε άουτ.

ΑΟ Καρυάς (Βλασσόπουλος Α.) Θεράπος, Μπουρσινός, Γούλας, Ρεκατσίνας, Παπάς, Βαγενάς(66′ Βλάχος), Νταλιάρδας, Γιαπλές(83′ Θερμός), Μπίτα(35′ Καββαδάς), Σκέμπι, Χαλκιόπουλος Π.

Δόξα Ωρωπού (Φίντζος Β.) Κάππας, Τσέλα, Διαμαντής(55′ Babi), Λυγκούρης, Μαντούσης, Χουλιάρας, Τσαλοκώστας, Γκότσε(60′ Μπούντζας), Γιοβάνης, Σπυράκος, Hyseni(87′ Κάππας Β.)

-Συνέχεια στη 12η σελίδα

Έκλεισε ο πρώτος γύρος με νίκες για τον Εθνικό και την Α.Ε. Καραϊσκάκης, ήττα για τον Αχέροντα

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)