Γράφει ο Βησσάρης Σάκκος

Κέρδισε την Α.Ε. Φαρκαδόνας ο Εθνικός. Σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Εθνικός κέρδισε με το μικρότερο δυνατό σκορ, προσπερνώντας και το εμπόδιο της ΑΕ Φαρκαδόνας  στην αναμέτρηση της Φιλιππιάδας σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες.

Οι Φιλιππιαδιώτες είχαν την κατοχή της μπάλας και τις περισσότερες, βάσει στατιστικών, ευκαιρίες, αλλά οι φιλοξενούμενοι αποχωρούν με μία… πικρία, καθώς στο 85΄ έχασαν πέναλτι με τον Διβανέ, και θα μπορούσαν να έχουν πάρει την ισοπαλία.

Στο 38΄ ο Εθνικός είχε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ αλλά το σουτ του Μάλλιου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ντάλλα.

Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι σημειώθηκε στο 57’ όταν από σέντρα του Διαμαντόπουλου από τα αριστερά, ο Μάλλιος με κεφαλιά βρήκε τον Γήτα ο οποίος με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 85΄ Χρηστογιάννης και Ρετζιλάς διεκδίκησαν την μπάλα ο παίκτης της Φαρκαδόνας βρέθηκε στο έδαφος και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Διβανές στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια άουτ.

Εθνικός Φιλιππιάδας (Ηλίας Μαγκάκης): Μπαντής, Χρηστογιάννης, Διαμαντόπουλος, Κόμνος, Παπαβασιλείου, Λέντζος, Κολιάκης (63΄Σβίγγος), Τσακανίκας, Μάλλιος (73΄Μαλλάτος), Γήτας (93΄Δημουλάς), Μαζιώτης.

ΑΕ Φαρκαδόνας (Μίκι Τσίρκοβιτς): Ντάλλας, Κωστακιώτης (40΄Σαμαράς), Γιώτας (71΄Γρηγορίου), Φορτούνης, Ιλίεφ, Γκαντιάς, Μηνάς, Διαβανές, Ετόφ, Ζαφειρίου (55΄Ρετζιλάς), Ψύρρας.

Βαριά ήττα για το Καναλάκι από τον δεύτερο στη βαθμολογία Αιγινιακό. Η ομάδα του Νίκου Βέκιου είχε εξ’ αρχής δύσκολο έργο απέναντι στον Αιγινιακό και ηττήθηκε με 4-1 μέσα στην έδρα του στο Καναλάκι.

O ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ ισοφάρισε, αλλά δε μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από τον Αιγινιακό από τον οποίον και ηττήθηκε με 4-1.

Ο Αιγινιακός προηγήθηκε στο 23΄ με πλασέ του Γκούρτσα. Στο 43΄ ο ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου ισοφάρισε με πλασέ του Βασιλείου. Ο Ντεβέσα ήταν πρωταγωνιστής στη φάση του 50′ όταν οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρηθήκαν έντονα στο διαιτητή υποστηρίζοντας ότι ο σκόρερ βρίσκονταν σε εμφανή θέση οφσάιντ. Στο 54΄ ο Ντεβέσα έκανε το 1-3, και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 77΄ με γκολ που πέτυχε ο Λιόλιος.

ΠΑΣ ΑΧΕΡΩΝ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ (Νίκος Βέκιος): Καραπιπέρης, Κουμπής, Λαγός, Θεοδωράκης, Πάνος, Μάρκος (80’ Μπάκας), Κυριακάκης, Πολυχρονάκης, Τσομπάι (75’ Κωνσταντίνου), Λουκούμης (50’ Σιώρος), Βασιλείου.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Περικλής Αμανατίδης): Τόλιος, Αραμπατζής, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Ρίκκα (70’ Δήμος), Σαββίδης, Καρακατσάνης (76’ Κουτσοσπύρος), Ζούρκος, Γκούρτσας (83’ Αχαλινόπουλος Κ.), Ντεβέσα, Πέντα.

Νίκη και τρεις βαθμοί για την Α.Ε. Καραϊσκάκης. Πιο δύσκολα απ΄ ότι αναμενόταν η ΑΕ Καραϊσκάκης ξεπέρασε το «εμπόδιο» του Οπούντιο Μαρτίνου, τον οποίο νίκησε στο γήπεδο των Αγίων Αναργύρων Άρτας με 1-0.

Η ΑΕ Καραϊσκάκης είχε καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, όπου σκόραρε και θα μπορούσε να είχε φτάσει σε περισσότερα γκολ. Στην επανάληψη δεν ήταν τόσο καλή, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να χάσουν κάποιες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν. Τελικά το 1-0 παρέμεινε έως το τέλος και η ΑΕ Καραϊσκάκης συνεχίζει με τρεις βαθμούς μπροστά από τον δεύτερο Αιγινιακό.

Στο 16΄ ο Μπουσινάκης κέρδισε πέναλτι, όταν ανατράπηκε στην περιοχή από τον Δημητρέλη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, όμως ο Γιουργούσης απέκρουσε και στη συνέχεια μπλόκαρε το πλασέ του Κόλλινς. Στο 22΄ έγινε το 1-0 με ωραία κεφαλιά του Ευαγγέλου. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι Αρτινοί είχαν μία μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Ευαγγέλου στο 43΄, του οποίου το δυαντό σουτ αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων σε κόρνερ. Στο 62΄ ο Ραχιώτης έσωσε τους γηπεδούχους, όταν απομάκρυνε σωτήρια το σουτ του Γκριτζάπη. Από το 78΄ και μέχρι το τέλος του αγώνα ο Οπούντιος έπαιξε με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Κουτσούμπας με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ένα λεπτό μετά την αποβολή (79΄) ο Ευαγγέλου είχε δοκάρι.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Γιώργος Γιάννος): Ραχιώτης, Παπανίκου, Λάμπρου, Αβραμίδης, Χούσος (90΄ Δημητρίου), Κόλλινς, Χαριτίδης (59΄ Γυφτοκώστας), Φέτσης, Ευαγγέλου, Μπουσινάκης (83΄ Γεωργιάδης), Μποτωνάκης.

Οπούντιος Μαρτίνου (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Γιουργούσης, Κουτσούμπας, Κωτσαλάς Γ., Καταραχιάς, Τσέλλος, Γκριτζάπης, Πατσαρούχας, Ζαχαρόπουλος (88΄ Μαλέργος), Δημητρέλης, Καντού, Κακάβας (90΄ Τσάφος).

Φωκικός 5

Με νίκη πέρασε από το Θεσπρωτικό ο Π.Σ. Πρέβεζα. Με το επιβλητικό 4-2 πέρασε από το «Κατερίνα Θάνου» κόντρα στον Κεραυνό Θεσπρωτικού ο ΠΣ Πρέβεζα για τη 18 η αγωνιστική της Α΄ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας. Ο Κεραυνός Θεσπρωτικού έχει πολλά παράπονα από τον πρώτο βοηθό κ. Παπαγεωργόπουλο.

Στο πρώτο μέρος ο Κεραυνός Θεσπρωτικού μπήκε πιο δυνατά και θα μπορούσε να προηγηθεί στο σκορ αλλά έχασε τρεις καλές ευκαιρίες με τους Παλιάτσο, Μπόμπορη Β. και Καλδάνη. Ο ΠΣ Πρέβεζα αν και στο 23΄ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σπυρόπουλου ανέβασε την απόδοση του, ισορρόπησε το ματς και άρχισε να απειλεί και αυτός με την σειρά του. Το γεγονός ότι προηγήθηκε στο σκορ στο 39 με πλασέ του Νίκου μπόμπορη, έγειρε την πλάστιγγα προς το μέρος του. Στο 43΄ σε μαρκάρισμα του Παπασπύρου στον Μπόμπορη μέσα στην περιοχή διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι και την κόκκινη στον αμυντικό του Κεραυνού. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λιάσκος Α. ο οποίος έκανε το 0-2. Στο 44΄ ο Κεραυνός μείωσε με σουτ του Μπόμπορη Β., και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Γκίνι με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπόμπορη έκανε το 1-3. Στο 53΄ ο Λιάσκος Α. με το δεύτερο πέναλτι που εκτέλεσε στο παιχνίδι έκανε το 1-4, και το τελικό 2-4 διαμόρφωσε στο 71΄ ο Σπύρος Κούσης με σουτ.

Κεραυνός Θεσπρωτικού (Ανδριανός Παπαδήμας): Λέκκος, Μπόμπορης Α., Μαλέσκος, Δήμος, Παπασπύρος, Ρακόπουλος, Μπομπόρης Β., Φέκκας Γ. (75΄ Τζίμας Γ.), Κούσης, Καλδάνης (70΄Φέκκας Κ.), Παλιάτσος.

ΠΣ Πρέβεζας (Θωμάς Βασιλειάδης): Λιάσκος, Τουργέλης, Καράκης, Φραγκολιός, Σπυρόπουλος, Τσόκας, Μπρούβας, Σο (87΄Λιάσκος Ρ.), Γκίνι, Μπόμπορης (78΄ Μουτσάι), Καρίπογλου (90΄Καρπούζος).

● Νίκη παραμονής για τον ΑΟ Παλαίρου Μια μεγάλη νίκη πέτυχε ο ΑΟ Παλαίρου απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο, όπως είναι ο Θρίαμβος Λούρου, με σκορ 3-1 στο γήπεδο της Παλαίρου. Μια νίκη που σηματοδοτεί την παραμονή.

Ο ΑΟ Παλαίρου άνοιξε το σκορ στο 15′, όταν ο Ράπτης από δεξιά έκλεψε τη μπάλα, πάτησε περιοχή και βρήκε παράλληλα τον Λίτο, ο οποίος με κοντινό πλασέ νίκησε τον Λώλη, κάνοντας το 1-0.

Ο Θρίαμβος έφερε το ματς στα ίσια με πέναλτι στο 24′, όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Χρυσούλη και ο Ναστούλης ευστόχησε από τα έντεκα βήματα.

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο 30′ με τον Ζέλο να βρίσκεται σε θέση τετ α τετ και να πλασάρει στο δοκάρι, με τη φάση να μην τελειώνει εκεί, καθώς στην επαναφορά ο Θεοδωρίδης σούταρε από ευνοϊκή θέση όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 35′ ο ΑΟ Παλαίρου πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Ζέλο. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν και 3ο τέρμα στο 90′ με τον Κατσιλιανός.

ΑΟ Παλαίρου (Χ. Καράμπαλης) Δουλιώτης, Ράπτης (61′ Καλέμι), Ασημάκης, Στριφτάρης, Ματσίγκος, Χριστοδούλου, Μετσόλι (90′ Μπουρδούβαλης), Ζέλος, Λίτος (88′ Κατσιλιανός), Θεοδωρίδης, Χρυσούλης.

Θρίαμβος Λούρου (Β. Γκαρτζονίκας) Λώλης, Σάκκος, Κοντογεώργος, Τσιάκος, Δάρδας, Γκολάκος, Ντόντης, Ζακκας (65′ Λέτσος), Ναστούλης(82′ Γιαννούσης), Σίσκας (76΄ Τσάιμος), Κόκκαλης.

Στις καθυστερήσεις έκανε την ανατροπή ο Απόλλων Πάργας. Αλώβητος πέρασε από το γήπεδο των Σφακιωτών ο Απόλλωνας Πάργας με αντίπαλο τον ΠΕΑΣ Κατούνας, με τους φιλοξενούμενους να κλέβουν τη νίκη στο 94′, ενώ μέχρι και το 85΄ βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 2-1. Δράστης αυτής της ανατροπής ο Σάκης Μηλιώνης, ο οποίος με τη εμπειρία του έφερε το ματς στα ίσια για να το πάρει πάνω του στις καθυστερήσεις. Άδικη ήττα για την Κατούνα, που στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, ειδικά στο δεύτερο μέρος και για 40 λεπτά, ενώ είχε τις ευκαιρίες να τελειώσει το ματς στα μέσα της επανάληψης.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 17′ όταν ο Βέκιος βρέθηκε στην περιοχή και από κοντά νίκησε τον Καρφάκη. Το 1-1 έγινε στο 38΄ με τον Λογοθέτη. Στο 72΄ έγινε το 2-1 για τη γηπεδούχο ομάδα με γκολ του Πετούση. Στο 88΄ έγινε το 2-2 με κεφαλιά του Μηλιώνη. Και το 3ο γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 94΄ από τον Μηλιώνη ο οποίος βγήκε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων και με σουτ στην κίνηση άφησε όρθιο τον Καρφάκη.

ΠΕΑΣ Κατούνας (Φ. Μπάλτσας) Καρφάκης, Σέρβος, Τσελάι (65′ Προξενιάς), Λογοθέτης, Καββαδάς, Μπάλτσας, Φωτεινός (89′ Τσαβαλάκογλου), Βλάχος, Πετούσης, Κρητικός, Φέτσης(82′ Βρακατσέλης).

Απόλλων Πάργας (Α. Βάσι) Σκάρπος, Μάρκος, Μπιστιώλης, Βάσιος Α, Γκόγκα, Τόρες, Αναστασίου (68′ Ντάλλας), Βάσιος Ε, Βέκιος (70′ Ευθυμίου), Μηλιώνης, Γκλουτσαϊ (22′ Ζελαντινι)

Δεν τα κατάφερε η Δόξα Ωρωπού. Ο Πανλευκάδιος απέδρασε με το «διπλό» από τον Ωρωπό επικρατώντας με σκορ 3-1 της Δόξας, για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας.

Η Δόξα Ωρωπού διαμαρτυρήθηκε έντονα για το δεύτερο γκολ του Πανλευκάδιου και για μια φάση στο τέλος του αγώνα όπου ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Γιοβάνη.

Από την άλλη πλευρά ο Πανλευκάδιος πήρε μια σπουδαία νίκη και έμεινε σε απόσταση αναπνοής από τον πρωτοπόρο Τηλυκράτη Λευκάδας.

Το 1-0 για τους φιλοξενούμενους έγινε στο 39΄ με την κεφαλιά του Τριάντου. Στο 51΄ η Δόξα ισοφάρισε με τον Χισένι. Στο 71΄ ο Κούσης από εμφανή θέση οφσάιντ που δεν υποδείχτηκε με πλασέ έκανε το 1-2. Έντονες διαμαρτυρίες από παίκτες και παράγοντες της Δόξας Ωρωπού και ολιγόλεπτη διακοπή στο παιχνίδι. Στο 90΄ στην ανατροπή του Γιιοβάνη οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν και ζήτησαν πέναλτι, πλην όμως ο διαιτητής έδειξε κίτρινη κάρτα για θέατρο στον παίκτη της Δόξας Ωρωπού. Το 3-1 έγινε στο 93άπό τον Κολοβό που με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κάππα.

Δόξα Ωρωπού (Βαγγέλης Φίντζος): Kάππας Π., Mαντούσης, Xουλιάρας, Cela, Ζάχος, Μπαλακέρας, Κάππας Β. (46΄ Διαμαντής), Κονάκης (Babi), Xισένι, Γιοβάνης, Κονταξής (55΄ Λύγκουρης).

Πανλευκάδιος (Γιώργος Κατηφόρης-Σπύρος Φούκας): Μπάμπης, Τσελάϊ, Μπαλί, Γουργιώτης (73΄ Μεϊντάνης), Βλάχος, Τριάντος Κοκόλης Χ., Κούσης (85΄ Στεριώτης), Χασακής (80΄ Μοράλες), Κολοβός, Φλούδας.

Δόξα Ωρωπού-Πανλευκάδιος 1-3
Τηλυκράτης Λευκάδας-Απόλλων Νοτίου Λευκάδας 3-0 α.α.

Π.Σ. Φιλιππιάδας 4

● Ο Δημήτρης Παππάς στη Γενική Συνέλευση της Ομοσπονδίας Τένις. Στην Έδεσσα πραγματοποιήθηκε η ετήσια τακτική Γενική Συνέλευση της Ομοσπονδίας Τένις το Σάββατο 23/01/2016. Αφού έγινε λεπτομερής παρουσίαση των πεπραγμένων του 2015 και ανάλυση κάποιων παραλήψεων, ομόφωνα όλα τα προς συζήτηση θέματα της Γενικής Συνέλευσης ψηφίστηκαν.

Για τις δυο επόμενες συνελεύσεις την άνοιξη και τον Οκτώβριο αποφασίστηκε να γίνουν σε Μύκονο και Αθήνα.

Στην συνέλευση παρευρέθηκαν και απηύθυναν χαιρετισμούς ο Δήμαρχος της πόλης κ.Γιάννου Δημήτριος.και ο Αντιπεριφερειάρχης Πέλλας κ.Θεόδωρος Θεοδωρίδης.

Οφείλουμε να αναφέρουμε ότι την Παρασκευή το βράδυ ο Δήμος Έδεσσας παρέθεσε δείπνο στους 150 και πλέον συνέδρους σε πολυχώρο του Δήμου και την επομένη διέθεσε το Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου για την Γεν. Συνέλευση.

Ακόμη κατά την διάρκεια της συνέλευσης λεωφορείο του Δήμου ξενάγησε τους συνοδούς των συμμετεχόντων στη συνέλευση στα αξιοθέατα της πόλης.

Ο Πρόεδρος της Ομοσπονδίας Σπύρος Ζαννιάς με τον Αναπληρωτή Πρόεδρο της Εθνικής Επιτροπής Δημήτρη Παππά, επισκέφθηκαν τον χώρο όπου ο Δήμαρχος δεσμεύθηκε για την κατασκευή 5 γηπέδων τένις με τις αντίστοιχες κτιριακές υποδομές και κερκίδες, κάνοντας εγκαίνια το καλοκαίρι του 2017.

Και λίγες προσωπικές εντυπώσεις: Πρόκειται για μια πόλη όπου χαίρεσαι να περπατάς. Σε εντυπωσιάζει η καθαριότητα, οι καλοί πεζόδρομοι, αναπλάσεις που βρίσκονται σε εξέλιξη ή που πρόσφατα ολοκληρώθηκαν, η αυτονομία σε κτιριακές υποδομές του Δήμου και της Περιφέρειας και ένα Νοσοκομείο που το κτίριο εντυπωσιάζει, αλλά και που κατά τον Δήμαρχο έχει ικανοποιητικό επιστημονικό και νοσοκομειακό προσωπικό.

Τέλος, για την φιλοξενία από τον Πρόεδρο του Δ.Σ. του ομίλου καθώς και τον Πρόεδρο της Γ’ Ένωσης Πέτρο Τσαρκνιά ξεπέρασαν κατά πολύ το ήδη υψηλό επίπεδο που διακρίνει τον κόσμο του τένις!

Νίκη για τον Εθνικό – Ήττα για τον Αχέροντα – Ηττήθηκε και ο Κεραυνός Θεσπρωτικού

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)