Γράφει ο Βησσαρίων Σάκκος

Σε περιπέτειες μπήκε ο Εθνικός μετά τη νέα ήττα. Λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης κατάφερε η Πύδνα να σκοράρει και να πάρει τους βαθμούς της νίκης από τον Εθνικό Φιλιππιάδας.Ο Απόστολος Στύλος χρησιμοποίησε διαφορετική ενδεκάδα από αυτήν που αγωνίσθηκε την Τετάρτη στη Λάρισα και τη νίκη-πρόκριση επί του Απόλλωνα, με εννέα διαφορετικά πρόσωπα από τα 11 που ξεκίνησαν στον αγώνα κυπέλλου στο Αλκαζάρ.

Κακό το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς ευκαιρίες για τις δυο ομάδες με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να φτάσουν κοντά στην εστία του Μπαντή αλλά και τον Εθνικό να είναι καλά στημένος στον αγωνιστικό χώρο και να κρατάει εύκολα το μηδέν.

Το μόνο που έχουν να θυμούνται από το πρώτο μέρος όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο του Κίτρους, ήταν η πολύ καλή διαιτησία του Σιδηρόπουλου και των βοηθών του Δεμερτζή, Κεσισόγλου από την Πέλλα, των οποίων το διαιτητικό …ρεσιτάλ συνεχίσθηκε και στο 2ο σαρανταπεντάλεπτο.

Στο ημίχρονο οι Καμπλιώνης και Δήμας πήραν την θέση του Τρκαλόπουλου και του Γελαδάρη και οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο για να φτάσουν στο γκολ, χάνοντας δυο καλές ευκαιρίες με τον Κυπαρίσση.

Κόντρα στη ροή του αγώνα όμως ο Εθνικός έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί, όταν ο Παναγιωτόπουλος βγήκε στο 65΄μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα της Πύδνας και πλάσαρε, για να σώσει ο Αλυσανδράτος την εστία του κρατώντας το μηδέν.

Κι επειδή η μπάλα…τιμωρεί, ήρθε το 88΄λεπτό και ο Ραπτόπουλος εκτέλεσε κόρνερ το οποίο εκμεταλλεύθηκε ο Νίκος Κυπαρίσσης και με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

ΠΥΔΝΑ ΚΙΤΡΟΥΣ (Αποστόλης Στύλος): Αλυσανδράτος, Λαζαρίδης, Ραπτόπουλος, Δημητρίου, Στούμπος, Τρικαλόπουλος (46’ Καμπλιώνης), Καραγκούνης, Χάμος, Πέτρο (73’ Πετρουζέλλης), Κυπαρίσσης, Γελαδάρης (46’ Δήμας).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ (Γιώργος Γιάννος): Μπαντής, Μαλλάτος, Διαμαντόπουλος, Δημουλάς, Άτσκα, Λέντζος, Λάππας (84’ Νικολαΐδης), Κόμνος, Παναγιωτόπουλος, Γήτας (78’ Τσακανίκας), Μαζιώτης (64’ Μάλλιος).

Ισόπαλοι ΠΑΣ Αχέρων και Νίκη Βόλου στο Καναλάκι. Χωρίς νικητή και τέρματα ολοκληρώθηκε ο αγώνας στο Καναλάκι ανάμεσα στον ΠΑΣ Αχέρων και τη Νίκη Βόλου, στο πλαίσιο της 29ης ημέρας του πρωταθλήματος.

Σουτ του Κανελλόπουλου από καλή θέση στο 17ο λεπτό έφυγε άουτ και λίγο πιο μετά, ο Σκοπελίτης δοκίμασε το πόδι του, στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο, στις πρώτες φάσεις της Νίκης. Ακολούθησε μια προσπάθεια δίπλα από το αριστερό κάθετο από τον Λουκούμη για τους γηπεδούχους, ενώ διπλή ευκαιρία χάθηκε στο 37′. Σουτ του Σκοπελίτη απέκρουσε με τα πόδια ο Καραπιπέρης και στη συνέχεια, σουτ του Κιπτίου για λίγο δεν είχε στόχο.

Στην επανάληψη, η Νίκη συνέχισε να αναζητάει το γκολ, έχοντας κάποιες φάσεις όπως στο 48′ σουτ του Κιπτίου άουτ, στο 57′ φάουλ του ίδιου παίκτη που εξουδετέρωσε ο γκολκίπερ και στο 58′ πλασέ του αμαρκάριστου Ελευθεριάδη που βγήκε εκτός εστίας. Οι Μέτσε, Κόλα στα μισά του ημιχρόνου πήραν θέση στον αγωνιστικό χώρο ώστε να βοηθήσουν τους “κυανόλευκους” στον επιθετικό τομέα, ενώ περίπου ένα τέταρτο πριν τη λήξη μπήκε και ο Νοριέγα. Ο Αχέρων είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 83′ από κάθετη του Μουζάκη, ο Βασιλείου βγήκε τετ-α-τετ με τον Στούκα ο οποίος απέκρουσε με τη μύτη του παπουτσιού και στο 87′ ο Λαλαής έκανε κατά μέτωπον επίθεση από το κέντρο, προχώρησε και απέναντι από τον τερματοφύλακα της Νίκης, πλάσαρε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Τις δικές της ευκαιρίες όμως στο φινάλε είχε και η ομάδα του Βελιτζέλου. Στο 88′ ο Καραπιπέρης έδιωξε με γροθιές προ του Ναουμίδη και η μεγάλη ευκαιρία στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν από γύρισμα του Κόλα, ο Ιβανίδης βρέθηκε σε θέση για γκολ, αλλά σπατάλησε την ευκαιρία πλασάροντας άουτ, πάνω από το οριζόντιο.

ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου (Νίκος Βέκιος): Καραπιπέρης, Κουμπής, Ντέτσικας (59′ Σιώρος), Μπάκας, Μάρκος, Πάνος, Κυριακάκης, Θεοδωράκης, Βασιλείου (84′ Λαλαής), Λουκούμης (80′ Μουζάκης), Κωνσταντίνου.

Νίκη Βόλου (Κώστας Βελιτζέλος): Στούκας, Ιβανίδης, Παπαδόπουλος, Χολέβας, Ναουμίδης, Μπιτσάκος (64′ Μέτσε), Ελευθεριάδης (64′ Κόλα), Κιπτίου, Κανελλόπουλος, Ιορδανίδης (78′ Νοριέγα), Σκοπελίτης.

Άνετα νίκησε η Α.Ε. Καραϊσκάκης. Πολύ εύκολα έφτασε η ΑΕ Καραϊσκάκης στη νίκη απέναντι στον Οικονόμο Τσαριτσάνης, τον οποίο νίκησε στο γήπεδο των Αγίων Αναργύρων με 4-0.

Στον αγώνα με την Τσαριτσάνη, η ΑΕ Καραϊσκάκης είχε οριζόντιο δοκάρι στο 3΄ σε σουτ του Χαριτίδη. Στο 10΄ ήρθε το γκολ για τους Αρτινούς, με τον Χαριτίδη να στέλνει την μπάλα στην δεξιά γωνία του Γούπου, με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Στα επόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με ένα σουτ του Σεγκάι στο 14΄ που έδιωξε ο Σικαλιάς. Τελευταία καλή φάση στο α΄ μέρος ήταν στο 44΄, όταν μετά από σέντρα του Χαριτίδη, ο Ευαγγέλου έστειλε την μπάλα με κεφαλιά λίγο άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δύο γρήγορα τέρματα, αρχικά στο 48΄ μετά από σέντρα του Διβανέ, ο Μποτωνάκης με πλασέ σημείωσε το 2-0 και στο 51΄ ο Μπουσινάκης με δυνατό σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο 71΄ διαμορφώθηκε το τελικό 4-0 για την Αρτινή ομάδα, με τον Μποτωνάκη να σκοράρει για δεύτερη φορά στον αγώνα με κοντινή προβολή, μετά από σέντρα του Γεωργιάδη. Στο 84΄ ο Οικονόμος θα μπορούσε να πετύχει το γκολ της τιμής, όμως ο Σικαλιάς πρόλαβε τον Σεγκάι, ο οποίος ήταν σε θέση τετ α τετ.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Παπανίκου (46΄ Μεντής), Λάμπρου, Δημητρίου, Χούσος, Κόλλινς, Χαριτίδης, Διβανές, Ευαγγέλου (73΄ Τσάκαλος), Μπουσινάκης (70΄ Γεωργιάδης), Μποτωνάκης.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Γιώργος Κελτέκης): Γούπος, Παπαγεωργίου, Μαχαίρας, Σιάτρας, Κορομηλάς, Καψιώχας, Γκαμπέτας, Βελετάκης, Σεγκάι, Καμπέρης, Καραγκούνης (75΄ Ντάνος).

Φωκικός -1

Πήρε τους τρεις βαθμούς ο Θρίαμβος Λούρου. Χωρίς να ικανοποιήσει ο Θρίαμβος Λούρου πήρε τρεις σημαντικούς βαθμούς νικώντας τον ΑΟ Πλαγιάς με 3-1.

Η ομάδα του Θρίαμβου Λούρου δεν ικανοποίησε με την απόδοση της, αλλά πήρε το ζητούμενο, ενώ από την άλλη πλευρά η ομάδα της Πλαγιάς πάλεψε τον αγώνα αλλά δεν τα κατάφερε στο τέλος να φύγει από τον Λούρο με ένα θετικό αποτέλεσμα.

Το σκορ άνοιξε για τον Θρίαμβο Λούρου μόλις στο 3ο λεπτό όταν ο Κολιός έκανε τη σέντρα και ο Μάκης Δήμας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καταγή.

Στο 39′ ο Καπότης με απευθείας φάουλ αιφνιδίασε τον Μήτσιο και ισοφάρισε για την ομάδα της Πλαγιάς.

Στο 66΄ ο Χρήστος Δήμας με ωραία ατομική προσπάθεια βρέθηκε μόνος απέναντι στον Καταγή και με πλασέ αυτή φορά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 2-1. Στο 89΄ ο Ζάκκας μετά από κάθετη πάσα του Κολιού διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Θρίαμβος  Λούρου (Βαγγέλης Γκαρτζονίκας) : Μήτσιος , Σάκκος, Κοντογεώργος, Τζιάκος, Δήμας Θ., Κατσαντώνης, Γκολάκου (70΄Τσαΐμος), Ζάκκας (90΄Νάση), Δήμας Χ., Ναστούλης, Κολιός.

ΑΟ Πλαγιάς (Στράτος Καταγής): Καταγής, Κοκόλης Γ., Μώραϊτης Γ. (Παξινός Α,), Μαχαλιώτης (82΄Καταγής Π.), Κοκόλης Σ., Μπουρδάρας, Καποτής, Μωραϊτης Ι., Σταμουλάκης, Μωραϊτης Β., Βερύκιος

Προηγήθηκε ο Κεραυνός Θεσπρωτικού αλλά έχασε από την .Ε. Πρέβεζας. Η ΑΕ Πρέβεζας επικράτησε του Κεραυνού Θεσπρωτικού με σκορ 3-2, σε ένα ματς που διεξήχθη το Σάββατο στο «Αθανασία Τσουμελέκα», στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου της Α’ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας.

Ο Κεραυνός ήταν φανερά καλύτερος αγωνιστικά στο πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης. Στο 10′ απέδωσε καρπούς η ανωτερότητα του κεραυνού, όταν ο Φέκκας με ωραία ατομική ενέργεια και δυνατό σουτ, «εκτέλεσε» το Λιόντο και «έγραψε» το 0-1. Το Θεσπρωτικό συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο αρκούσε ένα καλό πεντάλεπτο της Ένωσης για να έρθει η ισοφάριση. Με καλή κυκλοφορία μπάλας στη μεσαία γραμμή, ασίστ με παράλληλη μπαλιά του Κουτρούμπα και πλασέ στην κίνηση του Νταλάρδα, οι «πράσινοι» ισοφάρισαν στο 35′.

Ο Κεραυνός απείλησε στο δεύτερο ημίχρονο πρώτος την εστία του Λιόντου. Στο 56′ ο Φέκκας έπιασε απευθείας σουτ, αλλά ο γκολκίπερ της Ένωσης απέκρουσε. Στο 58′ σημειώθηκε ίσως ένα από τα γκολ της χρονιάς στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας. Ο Πανταζής έκανε μία 40άρα μπαλιά και με ένα εξαιρετικό σε εκτέλεση απευθείας δεξί βολ-πλανέ, ο Νικάκης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λέκκου, για το 2-1.

Ο Λιόντος κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του, όταν απέκρουσε εξ’ επαφής σουτ του Τζιάκου στο 61′, ωστόσο δεν τα κατάφερε στο 63′. Ο Φέκκας με πλασέ έστειλε αρχικά τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, πήρε την επαναφορά της μπάλας και με το κεφάλι την έστειλε στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στο ρέφερι για χέρι του σκόρερ, ωστόσο ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 67′ ο Β. Μπόμπορης με φαλτσαριστό σουτ έστειλε τη μπάλα να περάσει ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Λιόντου.

Η Ένωση κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς, με ένα γκολ στο 84′ της αναμέτρησης. Ο Κουτρούμπας έκλεψε τη μπάλα, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Χριστόφορο Τσούτση, ο οποίος με πλασέ σκόραρε για το τελικό 3-2.

ΑΕ Πρέβεζας (Αμάραντος): Λιόντος, Ριστάνης (65′ Γκούρας), Ντέντι, Ζήσης, Πανταζής, Νταλάρδας, Δαρδαμάνης (87′ Γεωργόπουλος), Τσούτσης, Μπούκουρας, Κουτρούμπας, Νικάκης (90′ Δήμας).

Κεραυνός Θεσπρωτικού (Παπαδήμας): Λέκκος, Τζίμας, Μαλέσκος, Παπασπύρος (85′ Δήμος), Κούσης, Φέκκας Γ. (62′ Μπόμπορης Α.), Μπόμπορης Β., Καλδάνης, Παλιάτσος, Φέκκας Κ., Τζιάκος.

Εύκολα ο Π.Σ. Πρέβεζα 3-0 την ΑΕΚ Αρχαγγέλου. Παρουσιάζοντας ένα πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο, η ομάδα του ΠΣ Πρέβεζα πέρασε εύκολα από τον Αρχάγγελο επικρατώντας της ΑΕΚ με 0-3.

Η ομάδα του Αδάμ Βασιλάκη είχε την υπεροχή στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο στο πρώτο ημίχρονο παρά την υπεροχή δεν μπόρεσε να κάνει αυτές τις ευκαιρίες που θα τις επέτρεπαν να πετύχει κάποιο γκολ.

Μεγαλύτερη ευκαιρία για την Πρέβεζα ήταν στο 27΄, όταν ο Μπόμπορης μόνος απέναντι στον Ισπόγλου δεν τα κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ. Η ΑΕΚ απάντησε στις ευκαιρίες στο 44′, όταν ο Τουμανίδης εκτέλεσε φάουλ αιφνιδιάζοντας τον Λιάσκο που απέκρουσε με δυσκολία.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΣ Πρέβεζα μπήκε πιο σοβαρός και στο 52΄ άνοιξε το σκορ με τον Μπρούβα, το 2-0 έγιεν στο 65΄ με τον Καρπούζο και στο 92΄ διαμορφώθηκε το τελικό 3-0 με τον Καρίπογλου που με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ισπόγλου.

ΑΕΚ Αρχαγγέλου (Παναγιώτης Καραμούτσιος): Ισπόγλου, Αντωνίου, Dedi, Ζήσης, Λέζος, Κουμπής, Ευθυμίου (84΄Αναστασίου), Τσενικόγλου Χ., Τουμανίδης, Γεωργατσέλης (72΄Σοφόπουλος), Καναβός (79΄Μηριούνης).

ΠΣ Πρεβεζα (Αδάμ Βασιλάκης): Λιάσκος, Τουργέλης (73΄Καράκης), Βουλιστιώτης (46΄Φραγκολιός), Diaw, Σπυρόπουλος, Τσόκας, Μπρούβας, Κτενάς (58΄Καρπούζος), Γκίνι, Μπόμπορης, Καρίπογλου

Εύκολη νίκη για τον Τηλυκράτη. Πρώτη του Ανδρέα Παντζιαρά στον πάγκο του Τηλυκράτη, που συνοδεύτηκε με ευρεία νίκη, αλλά και διαφορετικό πρόσωπο της ομάδας, τουλάχιστον σε σχέση με αυτό του δευτέρου γύρου. Το τελικό 7-1 μιλά από μόνο του. Το 1-0 έγινε στο 5΄ από τον Μακρυγιάννη. Στο 17′ ο Δημουλιάς έκανε το 2-10 για την ομάδα του. Οι παίκτες και των δύο ομάδων έδειξαν να χαλαρώνουν στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, καθώς ο ρυθμός μέχρι εκείνο το σημείο ήταν πολύ έντονος. Στο δεύτερο μέρος η Δόξα Ωρωπού μείωσε το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Hyseni στο οποίο υπέπεσε ο Περιστέρης. Στο 70΄ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίχτες καθώς αποβλήθηκε με απ΄ ευθείας κόκκινη κάρτα ο Κονάκης για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στο Περιστέρη. Το 3-1 έγινε από τον Μακρυγιάννη ο οποίος πέτυχε το δεύτερό του γκολ και το 4-1 από τον Κτενά στο 75΄. Στο 80΄ το 5-1 από τον Δημουλιά και το 6-1 από τον Ορφανό. Το 7-1 ο Θοδωρής διαμόρφωσε το τελικό 7-1 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Τηλυκράτης Λευκάδας (Ανδρέας Παντζιαράς): Σκιαδάς, Σκαμνέλος (75′ Θειακός), Καταγής Σ, Καταγής Λ, Ιασωνίδης, Ορφανός, Περιστέρης (85′ Παπακωνσταντής), Κτενάς, Σιδέρης (63′ Γεωργάκης), Δημουλιάς, Μακρυγιάννης.

Δόξα Ωρωπού (Βαγγέλης Φίντζος): Κότσης, Cela, Λύγκουρης, Κονάκης, Γιοβάνης, Hyseni, Xoυλιάρας (35΄ Κονταξής), Κάππας (50΄Babi), Τρούλλης, Ζάχος (Ναστούλης), Κροκίδας.

ΑΕΚ Αρχάγγελου-ΠΣ Πρέβεζα 0-3

Απόλλων Νοτίου Λευκάδας-Θύελλα Σινώπης 0-3 α.α.

● Αποκλεισμός από το Κύπελλο για την ΑΕ Καραϊσκάκης Εντυπωσιακή εμφάνιση από την Τριγλία Ραφήνας στους Αγίους Αναργύρους Άρτας, υποχρεώνοντας την ΑΕ Καραϊσκάκης στην πρώτη εντός έδρας ήττα και κατ επέκταση στον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ερασιτεχνών.

Στην αναμέτρηση που έγινε το απόγευμα της Τετάρτης, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις στημένες φάσεις και με τρία τέρματα μετά από εκτελέσεις κόρνερ έφτασαν στην άνετη νίκη-πρόκριση.

Ο Μεϊμάρογλου ήταν αυτός που έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ στο 33ο λεπτό, με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Σιάνη. Στο 27΄ οι γηπεδούχοι είχαν την καλή φάση για γκολ όταν σουτ του Καψάλη βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. με την έναρξη του δευτέρου μέρους (46′) ο Σκαφίδας ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους πάλι μετά από χτύπημα κόρνερ.
Στο 59΄ η ομάδα της Ραφήνας «καθάρισε» την πρόκριση, αφού ο Μεϊμάρογλου σκόραρε για δεύτερη φορά μετά από κόρνερ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 υπέρ της Τριγλίας. Στο 72′ το σκορ θα μπορούσε να φτάσει στο 4-0 αλλά ο Κόντη αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.