Γράφει ο Βησσάρης Σάκκος

Έχασε και πάλι ο «Εθνικός» από τον Οικονόμο Τσαριτσάνης αυτή τη φορά. Τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς κατάφερε να πάρει ο Οικονόμος Τσαριτσάνης και μάλιστα με ανατροπή, στην δύσκολη προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι παίχτες του Εθνικού πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν αρκετά νωρίς να πετύχουν γκολ αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους.

Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν θα… κρατήσει για πολύ, καθώς τέσσερα λεπτά μετά, ο Καραγκούνης με εκτέλεση πέναλτι θα ισοφαρίσει σε 1-1.

Από εκεί και πέρα και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πετύχουν γκολ χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Το δεύτερο ημίχρονο πήγε περισσότερο στη δύναμη, χωρίς πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Ο Οικονόμος ήταν καλύτερος, πίεσε τον αντίπαλο και απόρροια της υπεροχής του ήταν να φτάσει σε δεύτερο γκολ και πάλι με τον Καραγκούνη, χαρίζοντας στην ομάδα του μια σημαντική νίκη.

Να σημειώσουμε ότι και οι δύο ομάδες αγωνιζόταν με σημαντικές απουσίες ενώ παράπονα εκφράστηκαν και από τις δύο πλευρές για τη διαιτησία.

Στο 11΄ έγινε το 0-1 μετά από σέντρα του Διαμαντόπουλου την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Παναγιωτόπουλος και με κεφαλιά και θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για να γράψει το 0-1.

Ο Μαχαίρας του Οικονόμου Τσριτσάνης κέρδισε πέναλτι στο 15΄και με εύστοχο χτύπημα από τον Καραγκούνη έγιεν το 1-1.

Ο Εθνικός είχε καλές ευκαιρίες στο 21΄όταν σε εκτέλεση φάουλ με τον Χριστογιάννη, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ, στο 25΄ όταν σε σουτ του Γήτα η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Γούπου και στο 45 όταν δυνατό σουτ του Χριστογιάννη έδιωξε εντυπωσιακά ο Γούπος.

Οι γηπεδούχοι είχαν καλή ευκαιρία για γκολ στο 28΄ όταν ο Κορομηλάς δεν προλαβαίνει να μπει στην πορεία της μπάλας μετά από χτύπημα φα\άουλ, η οποία κατέληξε άουτ..

Στο δεύτερο ημίχρονο που είχε και τις λιγότερες φάσεις έγινε το 2-1. Συγκεκριμένα στο 63΄ μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπαγεωργίου, η μπάλα βρήκε στον Κορομηλά και ο Καραγκούνης με σουτ μέσα από την περιοχή θα τη στείλει στα δίχτυα για το 2-1.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Καλτέκης-Φώλλας): Γούπος, Μάνικος, Μαχαίρας, Σιάτρας, Κορομηλάς, Μπαλής, Βελετάνης (51’ Σενκάι), Παπαγεωργίου, Γκαμπέτας (90’+ Παπαδήμος), Καραγκούνης, Καμπέρης (76’ Καψιώχας).

Εθνικός Φιλιππιάδας (Γιάννος): Μπαντής, Μαλλάτος, Διαμαντόπουλος, Δημουλάς, Άτσκα, Παπαβασιλείου, Μάλλιος (20’ Τσακανίκας λ.τ), Κομνός, Παναγιωτόπουλος, Γήτας, Χρηστογιάννης.

Δίκαιη επικράτηση του Αχέροντα Καναλακίου. Ο ΠΑΣ Αχέρων νίκησε 1-0 την ΑΕ Φαρκαδόνας σε παιχνίδι που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο Καναλακίου για την 30η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας.

Η ομάδα του Νίκου Βέκιου ήταν σε γενικές γραμμές καλύτερη των αντιπάλων της κι έφτασε δίκαια στην νίκη με την οποία βελτίωσε αρκετά την θέση της στην βαθμολογίας.

Η ομάδα της ΑΕ Φαρκαδόνας από την άλλη πλευρά παρουσίασε το γνωστό μαχητικό σύνολο, το οποίο όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πίεσαν την εστία της ΑΕ Φαρκαδόνας και τελικά κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Στέφανο Βασιλείου στο 39’ με το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένοι, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση χωρίς όμως να τα καταφέρουν και το σκορ έμεινε όπως είχε διαμορφωθεί από το πρώτο ημίχρονο.

Μεγάλη ευκαιρία είχαν οι γηπεδούχοι για το 2-0 στο 68΄ όταν σουτ του Βασίλη Κωνσταντίνου από καλή θέση απέκρουσε δύσκολα ο Κεχαγιάς και στη συνέχεια η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι.

ΠΑΣ ΑΧΕΡΩΝ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ (Βέκιος): Πάντος, Κουμπής, Ντέτσικας, Μπάκας, Πάνος, Μάρκος, Κυριακάκης (83’ Βέκιος ), Θεοδωράκης, Βασιλείου (84’ Μουζάκης), Λουκούμης, Κωνσταντίνου Β. (78’ Κωνσταντίνου Ε.)

ΑΕ ΦΑΡΚΑΔΟΝΑΣ (Γιώτας-Τσικρικάς): Κεχαγιάς, Γεωργιάδης, Ξάνθος (78’ Γιώτας), Λένος, Κουμπούρας, Ρεντζίλας, Νάκος (55’ Τσικρικάς), Κωστακιώτης, Καπράλος (55’ Γρηγορίου), Ψύρρας, Ιακωβάκης

Η ισοπαλία με τον Πύρασο απομάκρυνε από την 1η θέση την Α.Ε. Καραϊσκάκης. Με γκολ του Μπέικου στο 89ο λεπτό, ο Πύρασος έκανε την έκπληξη καθώς πήρε ισοπαλία 1-1 στο γήπεδο της Νέας Αγχιάλου από τον Καραϊσκάκη.

Το ματς το ήλεγχε ο Καραϊσκάκης, που άνοιξε νωρίς το σκορ αλλά δεν φρόντισε να το “καθαρίσει”, με αποτέλεσμα ο ακίνδυνος επιθετικά Πύρασος να βρει το γκολ της ισοφάρισης από τον νεαρό παίκτη που είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα. Στην πρώτη καλή φάση του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 12ο λεπτό όταν ο Μπουσινάκης σέντραρε και ο Ευαγγέλου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας. Ο σκόρερ είχε κεφαλιά λίγο πάνω από τα δοκάρια στο 38′, στη μοναδική άλλη φάση που δημιούργησαν οι Αρτινοί. Στην επανάληψη, σουτ του Αβραμίδη εκτός μεγάλης περιοχής, έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Βαν ντε Γουίχε (57′), ενώ σε σέντρα του Μπουσινάκη και κεφαλιά του Ευαγγέλου, η μπάλα πέρασε μπροστά από το τέρμα χωρίς να μπορέσει να την προλάβει ο Φέτσης (61′). Κι ενώ το ματς πήγαινε στα τελευταία λεπτά με τον Πύρασο να μην απειλείήρθε η ισοφάριση στο 89′. Από σέντρα του Γενιτσαρίδη κι άστοχη έξοδο του Σικαλιά, την μπάλα έστειλε στα δίχτυα ο Μπέικος.
Πύρασος: Βαν ντε Γουίχε, Γενιτσαρίδης, Χατζητρακόσιας, Καραγεώργος, Μπόρας, Κατής (63′ Βαλωτής), Μπασδάνης, Βαγγελάκος, Τσιουρέλης (63′ Σαμαράς), Μυργι΄της, Μαλακασιώτης (81′ Μπέικος).
Καραϊσκάκης: Σικαλιάς, Παπανίκου, Λάμπρου, Αβραμίδης, Χούσος, Κόλλινς, Χαριτίδης, Φέτσης (63′ Διβανές), Ευαγγέλου (78′ λ.τρ. Δρακάκης), Μπουσινάκης (87′ Γεωργιάδης), Μποτωνάκης.

Φωκικός -1

Δυνατές μονομαχίες, ένταση και νίκη εκτός έδρας για τον Θρίαμβο Λούρου. Ο Θρίαμβος Λούρου επικράτησε του ΠΣ Πρέβεζα με σκορ 1-0, στο «Αθανασία» Τσουμελέκα, για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου της Α’ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας.

Ήταν ένα ματς περισσότερο για το γόητρο των δύο ομάδων, καθώς και οι δύο είχαν «καπαρώσει» τις θέσεις για τα play-off που ακολουθούν, ωστόσο δεν έλειψε και η ένταση κατά τη διάρκεια, αλλά και μετά τη λήξη του αγώνα.

Το πρώτο ημίχρονο, παρά τις δυνατές μονομαχίες, είχε ελάχιστες αξιόλογες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Στην πρώτη από αυτές στο 24’ ο Γκολάκου με μπαλιά 30 μέτρων βρήκε το Ζάκκα στην περιοχή του ΠΣ Πρέβεζα, ο οποίος πλάσαρε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λιάσκου για το 0-1.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε καλύτερο ρυθμό από το πρώτο. Στο 53΄ ο ΠΣ Πρέβεζα είχε την καλύτερη στιγμή του στον αγώνα, όταν ο Μπρούβας εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα από την κεφαλιά του Ντιό βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Λώλη, αφού προηγουμένως ο γκολκίπερ του Λούρου τη βρήκε με τα δάκτυλα.

Στις καθυστερήσεις ο Κολιός πέρασε ασίστ στον Τσάιμο, ο οποίος πλάσαρε, ωστόσο η προσπάθειά του σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του ΠΣ Πρέβεζα.

Μετά το σφύριγμα της λήξης της αναμέτρησης, δημιουρ γήθηκαν αψιμαχίες εντός του αγωνιστικού χώρου ανάμεσα σε ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, που αντάλλαξαν λόγια. Ο Κολιός βρέθηκε στο έδαφος και ο Σπυρόπουλος δέχτηκε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή για χτύπημα σε αντίπαλο.

ΠΣ Πρέβεζα (Βασιλάκης): Αλ.Λιάσκος, Τουργέλης (46’ Τζίμας), Φραγκολιός, Ντιό, Σπυρόπουλος, Τσιόκας, Μπρούβας, Σιαμάγκας (56’ Ρ. ΄Λιάσκος), Γκίνι, Μπόμπορης, Καρίπογλου (78’ Καρπούζος).

Θρίαμβος Λούρου (Γκαρτζονίκας): Λώλης, Σάκκος, Κοντογεώργος, Τζιάκος, Κατσαντώνης, Δάρδας, Γκολάκου (89’ Τζόκας), Ζάκκας (85’ Τσάιμος), Δήμας Χρ. (56’ Κολιός), Ναστούλης, Δήμας Μ.

Με πέναλτι κέρδισε τον Κεραυνό θεσπρωτικού ο Τηλυκράτης. Ο Τηλυκράτης Λευκάδας, νίκησε 1-0 τον Κεραυνό Θεσπρωτικού με πέναλτι που σφύριξε ο Ζιώγας και εκτέλεσε εύστοχα στο 11΄ ο Γιώργος Καταγής.

Ο Τηλυκράτης Λευκάδας, χρειάστηκε ένα πέναλτι που σφύριξε ο Ζιώγας στο 11′ όταν ο Λέκκος ανέτρεψε τον Σπύρο Καταγή που εκτέλεσε εύστοχα ο Γιώργος Καταγής για να ξεπεράσει τα εμπόδια που όρθωσε η πολύ καλά στημένη από τον Ανδριανό Παπαδήμα, ομάδα του Κεραυνού Θεσπρωτικού σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Μετά το 1-0, ο αγώνας άνοιξε και οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες για γκολ, χωρίς όμως να σημειώσουν.

Κεραυνός Θεσπρωτικού (Ανδριανός Παπαδήμας): Λέκκος, Τζίμας Μ. (73΄Καλδάνης Ξ.), Μπόμπορης Α., Κούσης Σπ., Ρακόπουλος, Μαλέσκος, Μπόμπορης Β., Κούσης Σ., Παλιάτσος, Φέκκας, Τζιάκος (60΄Γεωργαλής).

Τηλυκράτης Λευκάδας (Ανδρέας Παντζιαράς): Σκιαδάς, Σκαμνέλος, Καταγής Σ., Καταγής Λ., Μπουρδούβαλης, Ορφανός (79΄Γεωργάκης Ι.), Περιστέρης (55΄Σιδερης), Κτενάς, Καταγής Γ. (84΄Θειακός), Δημουλιάς, Μακρυγιάννης.

Απόλλων Πάργας-ΑΟ Πλαγιάς 2-0

ΑΟ Παλαίρου-Απόλλων Νοτίου Λευκάδας 3-0 α.α.

Απόλλων Νοτίου Λευκάδος 8

Και με ισοπαλία προκρίθηκε ο Απόλλων Πάργας. Ο Απόλλων Πάργας, παρά το σημερινό 1-1 με τον ΠΣ Πρέβεζα, πήρε την πρόκριση για τον ημιτελικό των play off της ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας.

Για τον Απόλλωνα Πάργας δεν μπορούσε να ξεκινήσει καλύτερα ο αγώνας, καθώς ο Γκλουτσάι με σουτ στο 28΄ άνοιξε το σκορ, και η ομάδα του Αλέκου Βάσι είχε αυτό που ήθελε και έδειχνε να το κρατάει άνετα.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο ΠΣ Πρέβεζα κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση όταν ο Καρίπογλου με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζέρη.

Στο 76ο λεπτό, ήταν η σειρά του Απόλλωνα Πάργας να απειλήσει, έχοντας την σπουδαιότερή του ευκαιρία στο ματς, αλλά το σουτ του Γκλουτσάι σταμάτησε στο δοκάρι του Λιάσκου.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα Πάργας να πανηγυρίζουν την πρόκριση στον ημιτελικό των play off.

Απόλλων Πάργας (Αλέκος Βάσι): Ζέρης, Μάρκος, Μπιστιώλης, Βάσιος Α., Goga, Τόρες, Ντίσιος (89΄Ευαγγέλου), Βάσιος Ε., Βαρτζιώτης (86΄Τζελαντίνι), Μηλιώνης, Γκλουτσάι (79΄Αναστασίου).

ΠΣ Πρέβεζας (Αδάμ Βασιλάκης): Λιάσκος, Τζίμας (78΄Καρπούζος), Καράκης, Φραγκολιός, Diaw, Τσόκας, Μπρούβας, Σιαμάγκας, Γκίνι, Μπόμπορης (46΄Λιάσκος Ρ.), Καρίπογλου.

Προκρίθηκε και ο Πανλευκάδιος. Στον ημιτελικό των Play off προκρίθηκε ο Πανλευκάδιος που επικράτησε με 2-1 έναντι του Θριάμβου Λούρου.

Σε μια μέτρια ποιοτικά αναμέτρηση που κύριο χαρακτηριστικό της ήταν η δύναμη, οι δυο ομάδες κινήθηκαν με αμυντικούς προσανατολισμούς, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα λίγες φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες. Ο Πανλευκάδιος που έδειξε να ελέγχει το ματς στο πρώτο μέρος, προηγήθηκε, δεν ρίσκαρε για να το καθαρίσει και είδε τον αντίπαλο να ισοφαρίζει στην επανάληψη. Ο Θρίαμβος που ήταν καλύτερος μετά το γκολ από τους γηπεδούχους, με την ψυχολογία στα ύψη, δεν φάνηκε αρκετός για να κάνει την έκπληξη και να πάρει την πρόκριση. Οι γηπεδούχοι που το Χ ήταν προς όφελός τους επανήλθαν στο ματς μετά από ένα 25λεπτο αμυντικής στάσης και πήραν τη νίκη στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Το 1-0 έγινε στο 17′ όταν ο Κοκόλης ΧΖ βρήκε όμορφα τον Χασακή στην περιοχή και αυτός πλάσαρε τον Μήτσιο για το 1-0. Στην επανάληψη, ο Θρίαμβος στην πρώτη σημαντική του φάση στον αγώνα κατάφερε να σκοράρει, όταν ο Ναστούλης εκτέλεσε φάουλ, ο Μπάμπης με ασθενή απόκρουση δεν έδιωξε μακριά, με αποτέλεσμα ο Δήμας που βρέθηκε στην περιοχή να σουτάρει για το 1-1, στο 64ο λεπτό.

Ό,τι δεν κατάφεραν οι επιθετικοί του Πανλευκάδιου, το κατάφερε ο Τουλκερίδης από το πιο δύσκολο σημείο του γηπέδου, δηλαδή από το κόρνερ. Στο 87ο λεπτό και ενώ η αγωνία κορυφωνόταν, ο μέσος του Πανλευκάδιου εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα πέρασε απ’ όλους, έσκασε στην μικρή περιοχή και κατέληξε στο “Γ” της εστίας του Μήτσιου για το 2-1. Φάση που ήταν και τελευταία αξιόλογη στην αναμέτρηση.

Πανλευκάδιος (Κατηφόρης Γ.) Μπάμπης, Τσελάι, Κοκόλης ΧΣ, Βλάχος, Τριάντος, Μπαλή, Κοκόλης ΧΖ(76′ Γουριώτης), Φλούδας, Κολοβός, Χασακής(65΄Χασακής), Κούσης(86′ Κόκκαλης).

Θρίαμβος Λούρου (Γκαρτζονίκας Β.) Μήτσιος, Σάκκος, Κοντογεώργος, Τζιακος, Δήμας, Δάρδας, Γκολάκος(84′ Κατσαντώνης), Ζάκκας(84′ Τσαϊμος), Σήμας Χ, Ναστούλης(77′ Λιόντος), Κολιός.

Το πρόγραμμα των play-out Παράταση του πρωταθλήματος για 4 ομάδες της A΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας, με ΑΟ Πλαγιάς, ΑΟ Παλαίρου, ΑΕΚ Αρχαγγέλου και ΑΟ Καρυάς, να διεκδικούν την παραμονή τους μέσω των αγώνων μπαράζ που θα διεξαχθούν από Σάββατο 16/4 έως και το Σάββατο 7/5.

Το πρόγραμμα των play out:

1η αγωνιστική – Σάββατο 16/4 και ώρα 17.00μμ ΑΟ Καρυάς-ΑΟ Πλαγιάς, ΑΟ Παλαίρου-ΑΕΚ Αρχαγγέλου

2η αγωνιστική – Τετάρτη 20/4 και ώρα 17.00μμ ΑΟ Πλαγιάς-ΑΟ Παλαίρου, ΑΕΚ Αρχαγγέλου-ΑΟ Καρυάς

3η αγωνιστική – Σάββατο 23/4 και ώρα 17.00μμ ΑΟ Παλαίρου-ΑΟ Καρυάς, ΑΟ Πλαγιάς-ΑΕΚ Αρχαγγέλου

4η αγωνιστική – Τετάρτη 27/4 και ώρα 17.00μμ ΑΟ Πλαγιάς-ΑΟ Καρυάς, ΑΕΚ Αρχαγγέλου-ΑΟ Παλαίρου

5η αγωνιστική – Τετάρτη 4/5 και ώρα 17.00μμ ΑΟ Παλαίρου-ΑΟ Πλαγιάς, ΑΟ Καρυάς-ΑΕΚ Αρχαγγέλου

6η αγωνιστική – Σάββατο 7/5 και ώρα 17.00μμ ΑΟ Καρυάς-ΑΟ Παλαίρου, ΑΕΚ Αρχαγγέλου-ΑΟ Πλαγιάς

Σεμινάριο προπονητών από Γερμανό τεχνικό στην Πρέβεζα Σεμινάριο για εν ενεργεία και μη προπονητές, παλαίμαχους ποδοσφαιριστές , αλλά και για όποιον ενδιαφέρεται να εμπλουτίσει τις γνώσεις του στον τομέα της προπονητικής στο ποδόσφαιρο, θα διοργανωθεί το Σαββατοκύριακο 11 και 12 Ιουνίου στο ξενοδοχείο Κανάλι Beach. Εισηγητές του σεμιναρίου θα είναι ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Γερμανικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας (DFB), υπεύθυνος του προγράμματος προώθησης και ανάπτυξης ταλέντων στο κρατίδιο της Βάδης Βυρτεμβέργης και ο ελληνικής καταγωγής προπονητής και διευθυντής της μεγαλύτερης ακαδημίας ποδοσφαίρου της Γερμανίας, KFA, Georgios Metaxarakis. Τα θέματα του διήμερου σεμιναρίου που θα περιέχει θεωρία και πρακτική, θα έχουν σχέση με το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο και το ποδόσφαιρο για παιδιά και νέους. Η διοργάνωση γίνεται υπό την αιγίδα του Αχέροντα Καναλακίου.

Απορρίφθηκε η ένσταση της Α.Ε. Καραϊσκάκης. Η Πειθαρχική Επιτροπή της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας κατά την τελευταία της συνεδρίαση, ανάμεσα στις υπόλοιπες υποθέσεις που εξέτασε και έλαβε αποφάσεις ήταν και αυτή της ένστασης που κατέθεσε ο Καραϊσκάκης για το κύρος του αγώνα με τη Νίκη Βόλου, ο οποίος πραγματοποιήθηκε στις 28 Φεβρουαρίου. Οι Αρτινοί είχαν καταγγείλει πράξεις βίας πριν τον αγώνα αλλά και εισβολή φιλάθλων της Νίκης κατά τη διάρκεια αυτού. Η ένσταση απορρίφθηκε όπως αναφέρει η σχετική απόφαση.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)