Γράφει οΒησσάρης Σάκκος

Κατώτερος της περίστασης ηττήθηκε ο Εθνικός από τον Πιερικό. Στο πιο κρίσιμο ματς της χρονιάς ο Εθνικός Φιλιππιάδας παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων ηττήθηκε με 2-1 απ’ τον Πιερικό.

Η ομάδα της Φιλιππιάδας, δεν είχε ρυθμό στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα σε άμυνα και επίθεση, όντας ιδιαίτερη αγχωμένη για το αποτέλεσμα και ο Πιερικός κατάφερε με πάθος και εξαιρετική άμυνα να αποδιοργανώσει τον Εθνικό και να κάνει ένα παλικαρίσιο «διπλό».

Ο Εθνικός Φιλιππιάδας μπήκε στο παιχνίδι προφανώς νομίζοντας ότι ο Πιερικός  θα παίξει επιθετικά και θα πιέσει για το γκολ. Αντιθέτως όμως, το σχέδιο του Πιερικού ήταν να κλειστεί πίσω και να χτυπήσει με τους γρήγορους επιθετικούς του για αντεπίθεση, και τα κατάφερε πολύ νωρίς με σουτ του Πέεφ στο 14΄, σε μια φάση που οι παίκτες του Γιώργου Γιάννου τσούγκρισαν μεταξύ τους και άφησαν ανενόχλητο τον παίκτη του Πιερικού να σκοράρει 0-1. Αυτό το γρήγορο γκολ ξύπνησε τον Εθνικό που άρχισε σταδιακά να πιέζει. Το πρόβλημα του Εθνικού ήταν να περάσει την μπάλα από τους μέσους στους επιθετικούς, ανάμεσα σε κλειστούς χώρους. Ο Πιερικός με σφιχτή ζώνη έκλεινε όλες τις μπαλιές.

Στην πρώτη καλή φάση για τον Εθνικό στο παιχνίδι στο 32΄ ο Λάππας δεν τα κατάφερε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Φιρινίδη. Στο 36΄ ο Πιερικός διπλασίασε τα τέρματα του όταν ο Τροΐρης με ένα σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τρανουλίδη.

Στο 38΄ νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό Φιλιππιάδας όταν σουτ του Άτσκα η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Φιρινίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός προσπάθησε να κάνει αυτό που έπρεπε, να πιέσει μπροστά και να δημιουργήσει, αλλά να προφυλάξει τα νώτα του. Το μισό του δεύτερου ημιχρόνου πέρασε με τον Εθνικό να είναι από την μέση και μπροστά πολύ φλύαρος.

Στο 51΄ κεφαλιά του Παναγιωτόπουλου μετά από κόρνερ του Κόμνου πέρασε άουτ. Στο 65΄ λάθος στην άμυνα του Πιερικού αλλά ο Λάππας με σουτ έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 69΄ σουτ του Κουρούπη απέκρουσε ο Τρανουλίδης, και στο 76΄ ο τερματοφύλακας του Εθνικού μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Αποστολίδη.

Στο 77΄ ο Πιερικός έμεινε με δέκα παίκτες όταν ο Πέεφ είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του Γιούργα.

Στο 80΄ χέρι του Ανδρέου και πέναλτι για τον Εθνικό. Το εκτέλεσε ο Παναγιωτόπουλος αλλά ο Φιρινίδης απέκρουσε.

Στο 82΄ νέο πέναλτι για τον Εθνικό όταν ο Άτσκα ανατράπηκε από τον Κουρούπη. Ο Χρηστογιάννης αυτή την φορά δεν αστόχησε και μείωσε σε 1-2 για τους γηπεδούχους.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γήτας ανατράπηκε από τον Ιορδανίδη αλλά ο Γιούργας αρνήθηκε να δώσει το πέναλτι. Στη φάση αυτή αποβλήθηκε ο Γήτας με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 3ο  λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε και ο Κουρούπης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ (Γιάννος): Τρανουλίδης, Χρηστογιάννης, Διαμαντόπουλος (51’ Μαζιώτης), Δημουλάς (72’ Μαλλάτος), Παπαβασιλείου, Λέντζος (46’ Κόμνος), Κολιάκης, Άτσκα, Παναγιωτόπουλος, Γήτας, Λάππας

ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Ζαλίκας): Φιρινίδης, Παπουτσογιαννόπουλος, Κουρούπης, Ιορδανίδης, Ανδρέου, Τροΐρης, Κώτσιας, Αποστολίδης (90+1’ Νταντίνης), Δαδάκος (86’ Γούτσιος), Κατσιαμήτας (75’ Τσιώλης), Πέεφ

Ήττα και για το Καναλάκι. Καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο ο Αχιλλέας πήρε δίκαια τη νίκη απέναντι στην καλή και σοβαρή ομάδα του ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου.

Η ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη βρέθηκε να χάνει πριν συμπληρωθεί το 25λεπτο της αναμέτρησης και πήγε με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια για το ημίχρονο αλλά στην επανάληψη ήταν καλύτερη, πέτυχε τρία τέρματα και πήρε δίκαια τους βαθμούς της νίκης.

Στο 2΄η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Πάντο όμως να λέει όχι στο σουτ του Μιχαηλίδη και να παραμένει το 0-0.

Στο 23΄ο Βασιλείου άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Καναλακίου, όταν εκμεταλλεύτηκε ωραίο γύρισμα από αριστερά του Κυριακάκη.

Στο 2ο μέρος ο Αχιλλέας ανέβασε στροφές και κατάφερε νωρίς να ισοφαρίσει, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νάκα στο 49΄ έδιωξαν οι αμυντικοί της φιλοξενούμενης ομάδας και ο Ζαχαράκης με δυνατό βολέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Πάντο.

Στο 68΄ο Ηλιάδης θα πιάσει δυνατό και φοβερό σε εκτέλεση σουτ περίπου 5 μέτρα έξω από την περιοχή της ομάδας της Ηπείρου και θα αιφνιδιάσει τον Πάντο κάνοντας το 2-1.

Στο 75΄ο Βασιλειάδης θα πραγματοποιήσει την απόκρουση του αγώνα σε σουτ που έκανε ο Ντέτσικας από τα 2 μέτρα και θα κρατήσει το 2-1 για την ομάδα του.

Ο Γιάννης Λαζαρίδης θα πετύχει στις καθυστερήσεις ένα φανταστικό γκολ αφού αρχικά θα σουτάρει πέφτοντας στο έδαφος, η μπάλα θα βρεί στο κάθετο δοκάρι και θα επιστρέψει με δύναμη στον ίδιο που από 6 με 8 περίπου μέτρα μακριά από την εστία του Πάντου, θα τη βρεί με το κεφάλι κι ενώ είναι πεσμένος στο έδαφος, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας (Νίκος Θεοδοσιάδης): Βασιλειάδης, Λαζαρίδης, Πολυχρονιάδης, Ηλιάδης, Τασίδης, Καπασακαλίδης, Χατζηκωνσταντίνου (58΄Δεμηρτζόγλου), Ζαχαράκης (90΄Τσιουμτσούδας), Νάκας, Μιχαηλίδης (83΄Μποστάντζι), Τσαγκαράκης

ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου (Νίκος Βέκιος): Πάντος, Κουμπής, Λαγός (58΄ Γκέκας), Μπάκας, Πάνος, Μάρκος, Κυριακάκης (73΄Τσομπάι), Θεοδωράκης, Βασιλείου, Λουκούμης (73΄Νέτσικας), Κωνσταντίνου

17.Φωκικός -1

● ΣΦΚ Πιερικός: Ευχαριστήριο σε φιλάθλους και Αστυνομική Διεύθυνση Πρέβεζας!

Όρθιος στάθηκε ο ΠΙΕΡΙΚΟΣ μέσα στον Εθνικό Φιλιππιάδας και πήρε τη νίκη παίζοντας ωραίο και καλό ποδόσφαιρο.

Οι ποδοσφαιριστές του ΠΙΕΡΙΚΟΥ δεν έδειξαν μόνο την αξία τους, αλλά και τα τεράστια αποθέματα ψυχικών δυνάμεων που διαθέτουν και δικαιούνται συμπαράσταση από όλους τους Πιεριείς, αφού δείχνουν με τον καλύτερο τρόπο ότι πάντα κάνουν το καλύτερο υπερβαίνοντας τις δυνάμεις τους προκειμένου να έρθει το ποθητό αποτέλεσμα.

Η διοίκηση του ΠΙΕΡΙΚΟΥ αισθάνεται την υποχρέωση να ευχαριστήσει τους τρεις ηρωικούς φιλάθλους μας τον Σάββα Παπαδόπουλο, τον Δημήτρη Δασκαλόπουλο και τον Μιχάλη Δαυϊτίδη για την συγκινητική και ένθερμη παρουσία και υποστήριξή τους στο γήπεδο της Φιλιππιάδας σ΄ ένα ακόμη παιχνίδι εκτός έδρας που έδωσαν το βροντερό παρόν σ΄ όλα τα εκτός έδρας παιχνίδια της ομάδας μας, επιδεικνύοντας ταυτόχρονα άψογη αθλητική συμπεριφορά.

Για μας η πράξη σας αυτή όλης της αγωνιστικής περιόδου αποτελεί την αρχή να πραγματοποιήσουμε το όνειρο και να επανέλθει η ομάδα εκεί που ανήκει.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ ΠΙΕΡΙΚΟΥ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΕΒΕΖΑΣ

Η διοίκηση του ΠΙΕΡΙΚΟΥ αισθάνεται την υποχρέωση να συγχαρεί και να ευχαριστήσει θερμά την Αστυνομική Διεύθυνση Πρέβεζας και το Αστυνομικό Τμήμα Φιλιππιάδας, καθώς επίσης και τους επικεφαλείς Αξιωματικούς για την πετυχημένη άρτια αντιμετώπιση και υποδειγματική τήρηση της τάξης, που μας παρείχε στον κρίσιμο αγώνα ΕΘΝΙΚΟΥ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ – ΠΙΕΡΙΚΟΥ τόσο στις κερκίδες όσο και έξω από το γήπεδο πριν και μετά το τέλος του αγώνα.

Με επτά αγωνιστικές και χρηματικό πρόστιμο 70 ευρώ τιμωρήθηκε ο Adon Goga του Απόλλωνα Πάργας από την πειθαρχική επιτροπή της ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας για την αποβολή του στον αγώνα με τον Πανλευκάδιο. Επίσης με μια αγωνιστική τιμωρήθηκε ο αρχηγός του Τηλυκράτη Λευκάδας Ανδρέας Κτενάς που αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στον αγώνα με τον Πανλευκάδιο.

● Ο Σωτήρης Καλόγηρος είναι ο νέος πρόεδρος του Συνδέσμου προπονητών ποδοσφαίρου νομού Άρτας, μετά τις εκλογές που έγιναν πριν από λίγες ημέρες και την κατανομή αξιωμάτων που ακολούθησε. Νέος αντιπρόεδρος του Συνδέσμου είναι ο Αθανάσιος Κολιοκώστας, γενικός γραμματέας ο Άλκης Παπαχρηστάκης, ταμίας ο Ιωάννης Σιαπέρας και υπεύθυνος δημοσίων σχέσεων ο Δημήτριος Σφήκας. Στους 43 ανέρχονται οι προπονητές που ανήκουν στον Σύνδεσμο της Άρτας.

«Ψυχοβγαλτική» άνοδος στη Γ’ Εθνική για τη Νικόπολη Πρέβεζας – Η πιο «γλυκιά ήττα» με αντίπαλο το Βίκο Ζαγοροχώρια στα Ιωάννινα (pics+vid)

Ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα μπάσκετ της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ περιόδου 2015-16, με το ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας να γνωρίζει την πιο «γλυκιά ήττα» του πρωταθλήματος, από το Βίκο Ζαγοροχώρια με σκορ 59-58 (στον πρώτο αγώνα είχε νικήσει η ομάδα της Πρέβεζας με 8 πόντους διαφορά) και να κατακτά το φετινό τίτλο και παράλληλα την άνοδο στη Γ’ Εθνική Κατηγορία, σε ένα κατάμεστο κλειστό της Λιμνουπούλας (περίπου 150 εκδρομείς από την Πρέβεζα).

Το ματς ήταν «ψυχοβγαλτικό» για τους φιλάθλους της Νικόπολης, μιας και 3’23” πριν τη λήξη της αναμέτρησης, ο Βίκος είχε «πιάσει» σκορ ανόδου (59-50), ωστόσο στα τε λευταία λεπτά μίλησε η ψυχραιμία των «κιτρινόμαυρων».

Το πρώτο δεκάλεπτο κυλούσε ιδανικά για τη Νικόπολη. Ο Μπάλλας με καλάθι και φάουλ έκανε το 0-3 και ο Αργυρός με 5 συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 3-9. Ο Βασιλειάδης με 2 εύστοχες βολές έδωσε «αέρα» 10 πόντων στην ομάδα του (5-15), με τον Οικονομίδη με τρίποντο να μειώνει σε 8-15. Το τελικό σκορ της περιόδου (11-17), φανέρωνε πως η Νικόπολη μπήκε στο παρκέ για να επιβάλει το δικό της «παιχνίδι».

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η εικόνα αντιστράφηκε. Ο Βίκος ξεκίνησε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση. Μείωσε αρχικά με σουτ τριών πόντων του Μιχαήλ σε 18-22 και ο Εξαρχόπουλος με 2 εύστοχες βολές έκανε το 22-23. Ένα τρίποντο του Οικονομίδη 3’04” πριν τη λήξη του ημιχρόνου έδωσε προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα στους γηπεδούχους (25-23).

Η διαφορά μάλιστα ανέβηκε και στους 5 με 3ποντο του Οικονομίδη (33-28), αλλά «μαζεύτηκε» με τον ίδιο ακριβώς τρόπο με «απάντηση» του Νίκα (33-31). Το σκορ «έκλεισε» στο ημίχρονο στο 35-31.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν «καταστροφικό» στην επίθεση για τη Νικόπολη. Για περισσότερα από 4 αγωνιστικά λεπτά οι φιλοξενούμενοι δεν πέτυχαν ούτε πόντο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 39-31 (ισοφάρισαν τη διαφορά του πρώτου ματς), με ένα λέι-απ του Πανταζή και δύο βολές του Γιωτάκη.

Στα 5’58” μάλιστα πριν τη λήξη του δεκαλέπτου ο Εξαρχόπουλος με εύστοχο σουτ τριών πόντων έδωσε σκορ ανόδου (42-33) στο Βίκο και γέμισε «εφιάλτες» τον πάγκο της Νικόπολης. Παρ’ όλα αυτά οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να διαχειριστούν ψύχραιμα αυτό το σημείο του αγώνα και μείωσαν αρχικά σε 42-36 (καλάθι-φάουλ του Μπάλλα) και 42-38 (2 βολές ο Τσιτσώνης). Το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 51-46.

Παρά το γεγονός ότι είχε πέντε παίκτες με τρία φάουλ και ένα παίκτη με τέσσερα (Βασιλειάδης), η Νικόπολη κατάφερε να κρατήσει «σφικτή» την άμυνά της στο τελευταία δεκάλεπτο. Η διαφορά έμεινε «κολλημένη» στους πέντε πόντους μέχρι και τα μισά του δεκαλέπτου (55-50). 4’02” πριν τη λήξη της αναμέτρησης υπήρξε μία στιγμή μικροέντασης έπειτα από σύγκρουση του Βασιλειάδη με τον Μιχαήλ και έναν ελαφρύ τραυματισμό του τελευταίου.

Η διακοπή φαίνεται πως χάλασε περισσότερο τη συγκέντρωση των φιλοξενούμενων, καθώς οι παίκτες του Βίκου με 2 βολές του Οικονομίδη και άλλες δύο του Πανταζή, έφτασαν και πάλι σε διαφορά πρόκρισης (59-50), 3’23” πριν τη λήξη του αγώνα.

Η Νικόπολη συνήλθε τάχιστα και με συνεχόμενους πόντους των Μπάλλα, Νίκα, Αργυρού και Βασιλειάδη (τρίποντο- «μαχαιριά»), έφτασε στο τελικό 59-58 και οι παίκτες της πανηγύρισαν έξαλλα την άνοδο παρέα με τους φιλάθλους που την ακολούθησαν στο ΕΑΝΚΙ.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 35-31, 51-46, 59-58

ΒΙΚΟΣ ΖΑΓΟΡΟΧΩΡΙΑ (Πάνου): Μιχαήλ 9 (1), Πανταζής 4, Κιμισκίδης, Χαντάλης, Οικονομίδης 17 (3), Δάλλας, Νικηφορίδης 2, Εξαρχόπουλος 17 (2), Τσουμάνης 4, Παπαγγέλης 2, Τάσσης, Γιωτάκης 4.

ΝΙΚΟΠΟΛΗ ΠΡΕΒΕΖΑΣ (Παπίρης – Πολίτης): Γάκης, Αργυρός 10 (1), Κιτσαντάς, Τσιτσώνης 6 (1), Ροντογιάννης 2, Καραμπάς, Βασιλειάδης 7 (1), Παπαμιχαήλ, Νίκας 14 (3), Μπακάλης, Αγραπιδάκης, Μπάλλας 19.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Παναγιώτης Τσόγκας, Δημήτρης Πάτσης (Από το Atpreveza)

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)