Γράφει ο Βησσάρης Σάκκος

Με νίκη στην τελευταία αγωνιστική ο «Εθνικός» εξασφάλισε την παραμονή του στη Γ΄ Εθνική Νίκη που εξασφάλισε την παραμονή της ομάδας στην Γ΄ Εθνική κατηγορία πέτυχε ο Εθνικός Φιλιππιάδας απέναντι στον Δωτιέα Αγιάς.

Παρότι πολλοί τον είχαν ξεγραμμένο μετά την ήττα την προηγούμενη αγωνιστική στη Φιλιππιάδα από τον Πιερικό, ο Εθνικός πήρε σήμερα μεγάλο διπλό στην έδρα της Αγιάς  με 0-2 και πανηγύρισε την παραμονή στην Γ΄ Εθνική κατηγορία.

Ο Εθνικός ήταν αυτός που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και μόλις στο 22΄ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με πλασέ του Γιώργου Λάππα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην επανάληψη με τον  Εθνικό να μπαίνει πάλι καλά στο ματς και στο 75΄ ο Άτσκα με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μάτζαρη και έκανε το 0-2.

ΔΩΤΙΕΑΣ ΑΓΙΑΣ (Μάγγος): Μάτζαρης, Παππάς, Γούτος (46’ Σελίνι), Σούλι, Αλεξόπουλος, Τσακάλι, Μανακούσιος, Ουζούνογλου (59’ Ντελής), Λάιος, Τσατσαλίδης, Πέδρο (46’ Τριτάρης).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ (Γιάννος): Μπαντής, Μαλλάτος, Διαμαντόπουλος (89’ Κορέσι), Δημουλάς, Άτσκα, Λέντζος, Λάππας (54’ Παπαβασιλείου), Τσακανίκας (73’ Κολιάκης), Παναγιωτόπουλος, Χρηστογιάννης, Κόμνος.

Στο τοπικό αλλά με εμπειρίες ο ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου. Με ήττα ολοκλήρωσε την σεζόν ο ΠΑΣ Αχέρων, που ηττήθηκε με 1-0 από την Πύδνα Κίτρους στο Καναλάκι, σε αγώνα για την 34η και τελευταία αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής.

Η ομάδα του Νίκου Βέκιου τερμάτισε στην 14η θέση με 31 βαθμούς και απολογισμό 8 νίκες, 7 ισοπαλίες και 17 ήττες και επιστρέφει την καινούργια σεζόν στο τοπικό μας πρωτάθλημα γεμάτη εμπειρίες μετά από μία πολύ δύσκολη σεζόν.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 76΄ όταν ο Χάμος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πάντου.

ΠΑΣ ΑΧΕΡΩΝ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ (Βέκιος): Πάντος, Κουμπής, Ντέτσικας (57’ Βέκιος Θ.), Μπάκας, Πάνος, Μάρκος, Κυριακάκης, Θεοδωράκης, Μυζεκιάρι, Λουκούμης (74’ Κολιός), Κωνσταντίνου Β.

ΠΥΔΝΑ ΚΙΤΡΟΥΣ (Στύλος): Αλυσσανδράτος, Καραγκούνης, Κόλλα, Δημητρίου, Κωτσιόπουλος, Χάμος, Παυλίδης (82’ Κουνδής), Δήμας, Μακράκης (78’ Πέτρο), Κυπαρίσσης (62’ Σαβελίδης), Καπλιώνης.

Πιερικός-Οπούντιος Μαρτίνου 0-2

● Χορταστικό ματς στους Κωστακιούς. Σε ένα χορταστικό ματς με 7 συνολικά τέρματα, η Αμβρακία Κωστακιών επικράτησε με σκορ 4-3 του Αστέρα Ιτέας. Μετά το 4-1 οι παίκτες του Δημήτρη Μπαλάφα χαλάρωσαν κάνοντας θρίλερ τα δύο τελευταία λεπτά του αγώνα.

Για την 2η αγωνιστική του 8ου ομίλου των μπαράζ ανόδου της Γ΄ Εθνικής, η Αμβρακία Κωστακιών φιλοξένησε τον Αστέρα Ιτέας.

Η ομάδα του Δημήτρη Μπαλάφα προηγήθηκε στο 13′ με σουτ του Τάσσου, ο οποίος είχε και δοκάρι στο 2ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση κόρνερ. Στο 30΄ σέντρα του Τοπούζι από τα αριστερά Βαρέλης και Thano συγκρούστηκαν στον αέρα, και ο διαιτητής Φωτιάδης έδειξε το σημείο του πέναλτι.  Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τοπούζι ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 32΄ η Αμβρακία Κωστακιών προηγήθηκε εκ νέου στο ματς όταν ο Τάσσος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αλεξανδρή. Στο 37΄ πάσα του Τάσσου στον Σιδηρόπουλο και ο τελευταίος με πλασέ από κοντά έκανε το 3-1, και με αυτό το σκορ πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες για το πρώτο 45λεπτο. Στο 48 ο λεπτό ο Νταλάκας με απευθείας φάουλ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Αλεξανδρή. Ο Βάσος στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αλεξανδρή και έδωσε “αέρα” τριών τερμάτων στην Αμβρακία στο 75ο λεπτό και πάνω που όλοι πίστεψαν ότι όλα είχαν κριθεί, ο Αστέρας Ιτέας είχε αντίθετη άποψη.

Οι παίκτες του Δημήτρη Μπαλάφα χαλάρωσαν… επικίνδυνα και λίγο έλειψε να το πληρώσουν ακριβά. Ο Τοπούζι με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Παπαρούνη στο 77΄ και ο Χαρδαλούπας με κεφαλιά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων μείωσαν σε απόσταση βολής για τους φιλοξενούμενους, κάνοντας θρίλερ τα δύο τελευταία λεπτά του αγώνα. Μέχρι εκεί όμως, με την Αμβρακία Κωστακιών να παίρνει τελικά τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Αμβρακία Κωστακιών (Δημήτρης Μπαλάφας): Βαρέλης, Τάσσος, Λύτος, Τσόλκας, Παπαρούνης, Βερλέκης, Γούλας (89′ Παπανίκου), Παππάς (83′ Αβραμίδης), Σιδηρόπουλος (77′ Μανοδήμος), Νταλάκας, Μπεζεβέγκης

Αστέρας Ιτέας (Κώστας Λίβας): Αλεξανδρής, Βάσος, Αρίβας (63′ Παπαγεωργίου), Κοντογιώργος (70′ Μαυροφρύδης), Olldashi (40′ Δαμιανός), Allollari, Τοπούζι, Κουρελής, Χαρδαλούπας, Καρδαράς, Thano

● Η άποψη του προέδρου της ΕΠΣ Άρτας για την ένσταση του Σκουφά Κομποτίου. Ο πρόεδρος της ΕΠΣ Άρτας, Θανάσης Τρομπούκης, με ανακοίνωσή του συγχαίρει τις ομάδες που κατέκτησαν τους τίτλους στην ΕΠΣΑ και δίνει την δική του απάντηση στο θέμα της ένστασης που έκανε ο Σκουφάς Κομποτίου.

Η ανακοίνωση του προέδρου της ΕΠΣ Άρτας, Θανάση Τρομπούκη, αναφέρει τα εξής:«Καταρχήν θα ήθελα να συγχαρώ την Αμβρακία Κωστακιών για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και να της ευχηθώ καλή τύχη στους αγώνες κατάταξης για την άνοδο στην Γ΄ Εθνική κατηγορία. Επίσης να μην ξεχάσω να συγχαρώ και της ομάδες της ΑΕ Ξηροβουνιού και του Αστέρα Φιλοθέης που κατάκτησαν αντίστοιχα τα πρωτάθλημα της Β΄ ΕΠΣ Άρτας και το πρώτο προπαιδικό πρωτάθλημα της Ένωσης.

Η προκήρυξη της ΕΠΣ ήταν σαφής και ξεκάθαρη και έλαβαν γνώση όλες οι ομάδες (πρωταθλήτρια στην ισοβάθμια στους αγώνες διαβάθμισης ήταν η Αμβρακία Κωστακιών καθώς τερμάτισε στην πρώτη θέση στην κανονική περίοδο).

Δυστυχώς για άλλη μια φορά αναγκαστήκαμε να αποδείξουμε τα αυτονόητα ότι το ποδόσφαιρο παίζεται στους αγωνιστικούς χώρους και όχι στα δικαστήρια.

Τα τρία τελευταία χρόνια ο Σκουφάς Κομποτίου έχει καταθέσει ενστάσεις που έχουν επιλυθεί στην Επιτροπή Εφέσεων της ΕΠΟ. Όλες απορρίφτηκαν και δικαίωναν τα αντίδικα σωματεία και την Ένωση πανηγυρικά.

Εγώ ως πρόεδρος της ΕΠΣ Άρτας όφειλα την εκπροσώπηση στην Επιτροπή Εφέσεων της ένωσης διότι η ένσταση στρεφόταν ενάντια στην προκήρυξη και σε απόφαση του συμβουλίου και όχι σε αντιδικία μεταξύ σωματείων.

Επίσης υπήρχαν τις τελευταίες ημέρες μεθοδευμένες ενέργειες στο όποιο έπαιξε ρόλο και η  απεργία των δικηγόρων ώστε να μην κατατεθούν έγκαιρα τα έγγραφα της Ένωσης και να μην υπάρξει απόφαση με αποτέλεσμα να μην ξεκινήσουν οι αγώνες μπαράζ που διοργανώνει η ΕΠΟ για την άνοδο στη Γ΄ Εθνική κατηγορία.

ΥΓ. Οι εποχές που δύο-τρία άτομα έκαναν κομάντο στο Αρτινό ποδόσφαιρο πέρασαν. Η τιμιότητα και η δικαιοσύνη θα έχουν λόγο στην ΕΠΣ Άρτας όσο θα είμαι εγώ πρόεδρος».

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)