● Γκολ και… μηνύματα από τους παλαίμαχους ΠΑΣ Γιάννενα και Μπαρτσελόνα! Σε ένα φιλικό που είχε ως στόχο την στήριξη των προσφύγων, οι παλαίμαχοι της Μπαρτσελόνα επικράτησαν 4-1 των αντίστοιχων του ΠΑΣ με τις δύο ομάδες όμως να στέλνουν πολύ καλά μηνύματα…

Ένα ξεχωριστό και για καλό λόγο φιλικό πραγματοποιήθηκε στους Ζωσιμάδες. Εκεί, οι παλαίμαχοι του ΠΑΣ Γιάννινα φιλοξένησαν τους αντίστοιχους της Μπαρτσελόνα με στόχο να στηρίξουν την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ στον αγώνα για τα προβλήματα από την προσφυγική κρίση.

Μπορεί το σκορ να έχει μικρή σημασία, όμως για την ιστορία οι Καταλανοί επικράτησαν 4-1, ωστόσο αυτό που μετράει είναι πως αρκετά μικρά παιδιά χαμογέλασαν, ενώ οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων θυμήθηκαν τα… νιάτα τους!

Για την ιστορία, στο πρώτο 40λεπτο για την Μπαρτσελόνα σκόραραν ο Κόντρο στο 29′ με σουτ, ενώ ο ίδιος με πλασέ στο 53′ έκανε το 0-2 και ο Μολίστ στο 35′ με σουτ έκανε το 3-0. Στο 80′ ο ίδιος από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Για τον ΠΑΣ είχε μειώσει στο 68′, ο Κορμαρής με κεφαλιά.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ Γιάννινα: Μάστακας, Κώνστας, Μπουτσουρής, Ζώης, Οικονόμου, Γκαρόζης, Γιάτσος, Σιχλιμοίρης, Μητσιόπουλος, Λιάκος, Κατερίνης.
Έπαιξαν και οι: Ζαβογιάννης, Τσιατούρας, Κοντοδήμας, Ντέτσικας, Κλείτσας, Κοζανίτης, Χαρίσης, Κορμαρής, Τζιάλλας, Μαρούλης, Γκολφινόπουλος, Τσιάβος, Παπαρούνας, Παπαβασιλείου, Φιλιάς.

Μπαρτσελόνα: Guzman, Blanquera, S. Perez, Dehu, Chavaria, M Rosas, Delgado, Molist, Landi, Kodro, Babanguida.
Έπαιξαν και οι: Fares, Ortuno, S. Garcia, Palau

● Παλικαρίσια ισοπαλία για τον Εθνικό Φιλιππιάδας με Πύδνα Κίτρους (0-0) Πολύ καλή εμφάνιση, παρά τις πολλές απουσίες, πραγματοποίησαν οι παίκτες του Εθνικού Φιλιππιάδας απέναντι στην Πύδνα στο Κίτρος.

Η ομάδα του Γιώργου Γιάννου ήρθε ισόπαλη 0-0 με την ομάδα της Πύδνας Κίτρους για την 9η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.

Με τη σημερινή ισοπαλία, η οποία ήταν η πέμπτη για τη φετινή αγωνιστική περίοδο, η ομάδα του Εθνικού Φιλιππιάδας έφτασε τους 8 βαθμούς.

Στο 42′ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι όταν ο Στεφανίδης έπιασε ανάποδο ψαλίδι, μετά από σέντρα του Μενεγκούσο και βρέθηκε στο έδαφος από επαφή με αντίπαλο, με τον διαιτητή Κατή να υποδεικνύει να συνεχιστεί το παιχνίδι.
Στο 57′ ο Άτσα έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 80′ καλή στιγμή για την Πύδνα με τον Μπαλή από κοντά να μη μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, αφού αυτή προσέκρουσε σε σώματα αμυντικών και απομακρύνθηκε.
90′ Σέντρα του Κατσιαμήτα από δεξιά, ο Μακράκης από κοντά, στη σπουδαιότερη στιγμή της Πύδνας Κίτρους, δε μπόρεσε να «λυτρώσει» την ομάδα του καθώς το πλασέ του έφυγε άουτ.

ΠΥΔΝΑ ΚΙΤΡΟΥΣ (Χατζάρας): Παπατολίκας, Γούτσιος (78’ Τσατσαρής), Καραγκούνης, Κωτσιόπουλος, Στούμπος, Δήμας, Μενεγκούσο, Μπαλής, Στεφανίδης (60’ Κατσιαμήτας), Ιορδανίδης (75’ Κυππαρίσης Ν.), Μακράκης

ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ (Γιάννου): Μπαντής, Ντανάι, Λούγκος (70’ Μπότσαρης), Δημουλάς, Βραχνός, Τσουλιάης, Μανιώτης, Άτσκα, Κουμπής, Μπαλογιάννης (88’ Παπακίτσιος), Καραχαλίδης (57’ Μιχάλης).

πηγή: katerinisport.gr

● Ισοπαλία στην Άρτα ανάμεσα σε ΑΕ Καραϊσκάκης και Ολυμπιακός Βόλου Ισοπαλία με προεκτάσεις για τον Ολυμπιακό Βόλου στην Άρτα, αφού το 1-1 με την Α.Ε. Καραϊσκάκης έφερε, εκτός από τη δεύτερη βαθμολογική απώλεια για τους ερυθρόλευκους στο πρωτάθλημα, την απώλεια της πρώτης θέσης για παρθενική φορά, αλλά και την απώλεια του Φλίγκου με κόκκινη κάρτα (δύο κίτρινες) για το επόμενο ματς στο Πανθεσσαλικό με τον πρωτοπόρο Διαγόρα την προσεχή Κυριακή. Παράλληλα, σήμανε και τη λύση της συνεργασίας με τον Παναγιώτη Τζαναβάρα.

Ο επιθετικός του Ολυμπιακού και πρώτος σκόρερ όλης της Γ’ Εθνικής ξαναβρήκε δίχτυα, ισοφαρίζοντας στο 38’ το γκολ του Λώττα στο 17’, αλλά με το χαμένο δικό του πέναλτι στο 53’ και την αποβολή του στο 70’ για θέατρο, όπως είδε ο διαιτητής Ζούγρας, στέρησε από την ομάδα του αρχικά τη δυνατότητα να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ, που ενδεχομένως να της χάριζε το τρίποντο, αλλά και να διεκδικήσει μέχρι το τέλος τη νίκη, αφού με παίκτη λιγότερο για τα τελευταία είκοσι λεπτά ο Ολυμπιακός ενδιαφέρθηκε κυρίως να μη χάσει.

Από το πρώτο μέρος κρατά κανείς τα δύο γκολ που έκριναν την τύχη του αγώνα, αλλά και την αδυναμία του Ολυμπιακού να κρατήσει μπάλα και να κάνει παιχνίδι. Στο 17’ ο Παπανίκου σέντραρε από τα δεξιά και ο Λώττας με κεφαλιά στο πίσω δοκάρι σημείωσε το 1-0, ενώ στο 38’ ο Ολυμπιακός έκανε το 1-1 στη μία και μοναδική καλή του φάση στο πρώτο 45λεπτο, έχοντας … απόλυτο βαθμό ευστοχίας. Ο Ανδρούτσος απέκρουσε με τις γροθιές το φάουλ του Ντα Κόστα και ο Φλίγκος με κοντινό σουτ έφερε το ματς στα ίσια.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός είδε την τύχη να του γυρίζει την πλάτη στο δοκάρι του Δωματά στο 48’ με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και στο χαμένο πέναλτι του Φλίγκου, το οποίο κέρδισε στο 53’ ο Δωματάς, όταν μετά την πάσα του Κολημήτρα ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα Ανδρούτσο, ο οποίος κιτρινίστηκε. Τελικά ο γκολκήπερ των γηπεδούχων πήρε το αίμα του πίσω, αφού απέκρουσε και καθόρισε το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Μέχρι το τέλος, η Α.Ε. Καραϊσκάκης άσκησε πίεση με στημένα στην περιοχή του Ολυμπιακού, χωρίς να καταφέρει κάτι, ενώ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν και για πέναλτι του Κόλινς λίγα λεπτά πριν πάρει τη δεύτερη κίτρινη ο Φλίγκος, γιατί προσπάθησε να ξεγελάσει τον Ζούγρα, με πτώση του μέσα στην περιοχή.

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ: Ανδρούτσος, Παπανίκου, Μποτωνάκης, Βελέτης, Σκοπελίτης (66′ Γούλας), Κόλινς, Χαρτσιάς, Ντατίδης, Γυφτοκώστας, Λώττας (83′ Λώττας), Οντβόνγκ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Κατσούλης, Στουρνάρας (31′ Ντα Κόστα), Ιωαννίδης, Τέλλος, Κωστόπουλος, Κολημήτρας, Οικονόμου, Δωματάς (91′ Γκίτζιας), Σταύρου, Ευθυμιάδης (75′ Αναστασίου), Φλίγκος

πηγή: magnesiasports.gr

● Επιστροφή στις νίκες για τον Θρίαμβο Λούρου με 1-0 επί του ΑΟ Παλαίρου Μετά από εννέα αγωνιστικές η ομάδα του Σάκη Λέτσου βρίσκεται στην 13η θέση με 10 βαθμούς.

Αποφασισμένος για τη νίκη παρουσιάστηκε ο Θρίαμβος Λούρου και τα κατάφερε με ένα γκολ του Κώστα Τζαφέρη στο 24′.

Ο αγώνας χαρακτηρίστηκε από το πάθος και τη δύναμη των παικτών των δύο ομάδων.

Στο 39΄ οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν όταν με σέντρα σουτ του Τσάκαλη η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Λώλη.

Στο 90΄ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Στριφτάρης.

Θρίαμβος Λούρου (Σάκης Λέτσος): Λώλης, Σάκκος, Νάση, Κατσάνος, Κοντογέωργος, Κατσαντώνης, Ηλιόπουλος, Ζάκκας (88΄Τζόκας), Τζαφέρης (83΄Γεωργατσέλης), Γκούρας, Γκολάκου (90΄Γιαννίτσης).

ΑΟ Παλαίρου (Κυριάκος Παναγιωτίδης): Κανδυλάπτης, Τσάκαλης, Χονδρογιάννης, Στριφτάρης, Χριστοδούλου, Μπάτσος, Νταλάρδας (82΄Κατσαμπίρης), Ζέλος, Σταμούλης, Ματσίγκος, Καλέμι.

Πέρασε από την Βαλανιδοράχη ο ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου Ο ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου επεκράτησε της Φορτούνας Βαλανιδοράχης με 3-0 για την 9η αγωνιστική της Α΄ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας.

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι ο ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου πήρε τη νίκη με 3-0 και έφυγε από το γήπεδο της Βαλανιδοράχης με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Ο Δημήτρης Παππάς με υπέροχο πλασέ στο 12΄ πέτυχε το 0-1 για την ομάδα του.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 0-2 στο 76΄ με τον Αλέξη Λουκούμη.

Το τελικό 0-3 έγινε στο 90΄ με αυτογκόλ του Νικολάου.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)