Ισόπαλο 1-1 το παιχνίδι του Τηλυκράτη Λευκάδας και Εθνικού Φιλιππιάδας

Ισόπαλο με σκορ 1-1 τελείωσε το γειτονικό ντέρμπι ανάμεσα στον γηπεδούχο Τηλυκράτη και στο φιλοξενούμενο Εθνικό Φιλιππιάδας, δύο ομάδες της ίδιας ΕΠΣ, της ένωσης Πρέβεζας-Λευκάδας, με την ομάδα του Γιώργου Γιάννου να ανοίγει το σκορ στο 10΄ του πρώτου μέρους, για να απαντάει η ομάδα του Ανδρέα Παντζιαρά στο 60΄ λεπτό. Παρότι οι γηπεδούχοι είχαν αριθμητικό μειονέκτημα περίπου για 25 λεπτά, ήταν αυτοί που είχαν τις ευκαιρίες να πάρουν το τρίποντο.

Ο Τηλυκράτης στο πρώτο μέρος είχε μία και μοναδική φάση σε ένα σουτ του Καταγή από σέντρα του Βρεττού και το πρώτο ημίχρονο τον βρήκε να είναι πίσω στο σκορ, ύστερα από την ψυχρολουσία του 0-1 που δέχθηκαν στο 10΄ λεπτό ύστερα από όμορφο συνδυασμό του Μπαλογιάννη με τον Μπαστάνη, από αριστερά με τον τελευταίο να πετυχαίνει το γκολ που χώριζε τις δύο ομάδες στα πρώτα 45 λεπτά.

Ο Τηλυκράτης ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με στόχο να γυρίσει το παιχνίδι και στο 51΄ ο Περιστέρης απείλησε τον Τρανουλίδη, ενώ στο 60ο λεπτό ύστερα από κόρνερ του ίδιου ο Ιασωνίδης πήδηξε πιο ψηλά από όλους και έκανε το 1-1.

Στην συνέχεια ο Εθνικός απέκτησε από το πουθενά αριθμητικό πλεονέκτημα, αφού ο Πολυχρονάκης δέχθηκε την αυστηρή δεύτερη κίτρινη κάρτα του κ. Κέκελου και πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια. Και όμως, αν μια ομάδα δικαιούνταν δεύτερο γκολ, αυτή ήταν ο Τηλυκράτης, που τη συνέχεια ανέβασε και άλλο την πίεσή του, όμως τόσο ο Γεωργάκης στο 82΄, όσο και ο Μακρυγιάννης στο 89΄ έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για το 2-1.

Από την άλλη ο Εθνικός, το μόνο που κατάφερε ήταν μια κεφαλιά του Τσουλιάη στο 70΄ που πέρασε άουτ και μια κακή επιλογή του Μπαστάνη, ύστερα από ατομική προσπάθεια. Ενώ προσπάθησε να φυλάξει το θετικό για εκείνον αποτέλεσμα του βαθμού της ισοπαλίας.

*** Πάντως ένα στοιχείο που ήταν αρνητικό στο παιχνίδι και συνεχίζεται εδώ και κάμποσες αγωνιστικές, είναι οι κόκκινες κάρτες που δέχονται οι παίχτες του Τηλυκράτη. Σήμερα από το πουθενά ο διαιτητής άφησε την ομάδα με δέκα παίκτες. Ενώ, και τις προηγούμενες φορές, παρότι η ομάδα δεν παίζει αντιαθλητικά και προσπαθεί να παίξει ποδόσφαιρο που βασίζεται πολύ στην τακτική και ανάλογα με ποιον έχει απέναντί της, οι διαιτητές βγάζουν με ευκολία τις κάρτες από το τσεπάκι και μπορεί η διοίκηση να μη λέει τίποτα, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν βλέπει κιόλας τι γίνεται.

Διαιτητής: Κέκελος (Αιτωλοακαρνανίας)

Βοηθοί: Κακατσίδης-Βαλλιάνος (Αιτωλοακαρνανίας)

Τηλυκράτης Λευκάδας (Ανδρέας Παντζιαράς): Καραγκούνης, Βρεττός, Καταγής, Πολυχρωνάκης, Ιασωνίδης, Μπουρδούβαλης (46΄ Γεωργάκης), Καλογερής(58΄ Κοντογιάννης), Κτενάς, Περιστέρης, Παπαδόπουλος (67΄ Τσελάι), Μακρυγιάννης.

Εθνικλος Φιλιππιάδας (Γιώργος Γιάννος): Τρανουλίδης, Μανιώτης, Ντανάι, Δημουλάς, Τσιφλίδης, Τσουλιάης (75΄ Λέντζος), Μπαστάνης, Κουμπής, Παπακίτσιος (87΄ Κορέσι), Μπαλογιάννης, Μιχάλης.

Η ΑΕ Καραϊσκάκης επικράτησε με 5-0 του Πιερικού

Σε βαριά ήττα υποχρέωσε η ΑΕ Καραϊσκάκης τον Πιερικό και πλέον βρίσκεται στη δεύτερη θέση μαζί με τον Ολυμπιακό Βόλου.

Τη δέκατη σερί νίκη πέτυχε η ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη, νικώντας αυτή τη φορά τον Πιερικό στους Αγίους Αναργύρους. Η ΑΕ Καραϊσκάκης δεν άφησε κανένα περιθώριο τους Κατερινιώτες ενώ αντίθετα, ο Πιερικός δεν απείλησε και δεν σκόραρε.

Στ πρώτο κιόλας λεπτό ανησύχησε την εστία του Σαραϊλίδη η Α.Ε. Καραϊσκάκης. Ο Γυφτοκώστας εξαπέλυσε ένα σουτ, με τη μπάλα να προσκρούει στο δοκάρι στο 1’. Ένα λεπτό αργότερα, ήρθε το πρώτο γκολ για τους γηπεδούχους. Ο Γυφτοκώστας βρήκε εξαιρετικά τον Κόλλινς, με τον τελευταίο να πλασάρει εύστοχα για το 1-0. Στο 4’ ο Κοκονόζι σούταρε από πλεονεκτική θέση, όμως ο Ανδρούτσος έδιωξε με τα πόδια. Στο δεύτερο τέρμα, ήρθε στο 6’. Ο Μαζιώτης έκανε στη σέντρα, ο Γυφτοκώστας πλάσαρε στην κίνηση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Στο 13’ ο Χαρτσιάς εκτέλεσε κόρνερ, ο Αβραμίδης πήρε την κεφαλιά, στέλνοντάς την λίγο άουτ. Στο 30’, ο Παπανίκου εκτέλεσε ένα φάουλ, με τον Σαραϊλίδη να προβαίνει σε δύσκολη απόκρουση. Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε, με τη λήξη του ημιχρόνου να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ.

Μετά την ανάπαυλα, στο 48’ η ΑΕ Καραϊσκάκης είχε άλλη μια σπουδαία ευκαιρία για γκολ. Ο Χαρτσιάς βρήκε τον Γυφτοκώστα, με τον τελευταίο να πλασάρει λίγο έξω από την εστία του Σαραϊλίδη. Στο 59’ μπήκε το τρίτο γκολ για τους Αρτινούς. Ο Κόλλινς έβγαλε τη σέντρα, ο Γυφτοκώστας εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του τερματοφύλακα του Πιερικού, πάσαρε στον Μαζιώτη, με τον τελευταίο να μην δυσκολεύεται για το 3-0. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί και στο 64’, ο Ζυγκερίδης μπήκε στην περιοχή, έκανε ένα τρομερό πλασέ και σκόραρε για το 4-0. Στο 80’ ο Μπεκατώρος πραγματοποίησε μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, με τον Ευαγγέλου από πλεονεκτική θέση να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 87’ ήρθε και το τελευταίο τέρμα για τον Καραϊσκάκη. Ο Σαραϊλίδης έκανε τραγικό, όπως εξελίχθηκε, λάθος, ο Ευαγγέλου έκλεψε και ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο ίδιος παίκτης δεν αστόχησε.

Διαιτητής: Νικόπουλος (Κέρκυρα)

Βοηθοί: Ξηρομερίτης (Κέρκυρας), Μίχος (Κέρκυρας)

ΑΕ Καραϊσκάκης (Νίκος Θεοδοσιάδης): Ανδρούτσος, Καψάλης, Παπανίκου, Καραγιαννίδης, Αβραμίδης, Κόλλινς (61′ Ζυγκερίδης), Ντατίδης, Βελέτης, Γυφτοκώστας, Μαζιώτης (74′ Ευαγγέλου), Χαρτσιάς (67′ Μπεκατώρος)

Πιερικός (Μιχάλης Ζιώγας): Σαραϊλίδης, Κολομπάκης, Μπαρούτας, Τσιώμης, Κραγιόπουλος, Νταντίνης, Μάρκου (70′ Ηλιάδης), Σεχολάρι (85′ Γαλανόπουλος), Παπαδόπουλος, Κοκονόζι (76′ Γελαδάρης)

πηγή: liganews.gr

Στροφή στο Κύπελλο

Το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής έχει κενό το Σαββατοκύριακο 25-26/3, ωστόσο η ΑΕ Καραϊσκάκης έχει υποχρεώσεις για το Κύπελλο. Την Κυριακή 26/3 στις 14:30 θα διεξαχθεί ο ημιτελικός του θεσμού, όπου η ομάδα της Άρτας θα αντιμετωπίσει στο ΔΑΚ Γρεβενών τον Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Οι παίκτες του Νίκου Θεοδοσιάδη ξεκινούν την προετοιμασία τους για αυτό το παιχνίδι, όπου στόχος είναι η νίκη και η πρόκριση στον τελικό. Μάλιστα, στον Καραϊσκάκη θεωρούν θετικό το γεγονός ότι θα δώσουν το παιχνίδι στο αγωνιστικό κενό του πρωταθλήματος, καθώς θα τους βοηθήσει να διατηρήσουν τον ρυθμό τους. Εξάλλου, η ομάδα της Άρτας τρέχει ένα νικηφόρο σερί 10 αγώνων και στόχος είναι να συνεχίσει έτσι ως το τέλος της σεζόν.

Στα αγωνιστικά, δεν υπάρχουν απουσίες, καθώς επιστρέφει στη διάθεση του Θεοδοσιάδη και ο Λάμπρου. Ήδη ο Ευαγγέλου επέστρεψε στην δράση την Κυριακή, πετυχαίνοντας κι ένα γκολ κόντρα στον Πιερικό και έδειξε πως είναι ετοιμοπόλεμος.

Παράλληλα, η διοίκηση σκέφτεται να διοργανώσει εκδρομή στα Γρεβενά για τον ημιτελικό, προκειμένου να έχει ο Καραϊσκάκης την στήριξη των οπαδών του.

Πανλευκάδιος 2-0 τον Θρίαμβο Λούρου εκτός έδρας

Ο Πανλευκάδιος πέρασε από τον Λούρο νικώντας τον Θρίαμβο με 2-0 με τον Φλούδα να πετυχαίνει και τα δύο γκολ.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Γιώργου Κατηφόρη είχε πολλές χαμένες ευκαιρίες. Δεν είχε το γκολ. Στο δεύτερο το βρήκε κι αυτό. Δύο φορές, μάλιστα.

Ο Φλούδας άνοιξε το σκορ στο 59ο λεπτό για τον Πανλευκάδιο με ένα σουτ από 30 μέτρα που αιφνιδίασε τον Παναγιωτίδη.

Στο 79ο λεπτό, ο Φλούδας “κλείδωσε” τη νίκη του Πανλευκάδιου. Ο Καταγής εκτέλεσε το κόρνερ οι αμυντικοί του Θρίαμβου δεν κατάφεραν να απομακρύνουν και ο Φλούδας με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-2.

Θρίαμβος Λούρου (Σάκης Λέτσος): Παναγιωτίδης, Νάση (80΄Σάκκος), Κάτσανος, Πάνου, Γκούρας (82΄Τζόκας), Κοτένογλου, Ηλιόπουλος, Τζαφέρης, Κολιός, Ζάκκας, Κατσαντώνης (60΄Γεωργούλας).

Πανλευκάδιος(Γιώργος Κατηφόρης): Καραπιπέρης, Κοκόλης Χ.Σ., Στεριώτης, Βλάχος, Γουριώτης, Φλούδας, Κοκόλης Χ.Ζ., Τσομπάι (63΄Τσέλας), Κολοβός, Κούτσικος (60΄Καταγής), Δημουλιάς (39΄λ.τρ.Σπανός).

Ο ΑΟ ΡΙΑ πέρασε και από την Φιλιππιάδα με 1-3

Ο ΑΟ ΡΙΑ επιβλήθηκε στην Φιλιππιάδα του ΠΣ Φιλιππιάδας με σκορ 1-3, συνεχίζοντας με επιτυχημένα αποτελέσματα.

Ο ΑΟ ΡΙΑ του Αποστόλη Ορφανού αποτελούμενη από αρκετούς έμπειρους ποδοσφαιριστές τα βρήκε «σκούρα» απέναντι στη νεανική ομάδα του ΠΣ Φιλιππιάδας κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Ο ΠΣ Φιλιππιάδας έκανε πολύ καλή εμφάνιση κόντρα σε μια ομάδα πιο έμπειρη και εντυπωσίασε με την εμφάνιση του. Στο πρώτο μέρος ήταν απειλητικός και μέσα από όμορφες αντεπιθέσεις «άγγιξε» το γκολ.

Στο 48΄ ο Ορφανός με προβολή έκανε το 0-1 για τον ΑΟ ΡΙΑ, και στο 60΄ ο Μυφταράι με απευθείας κόρνερ το 0-2.

Στο 67΄ ο ΠΣ Φιλιππιάδας είχε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει το σκορ όταν σουτ του Νάστου απέκρουσε ο Μπαλάφας και στη συνέχεια η μπάλα βρήκε και το κάθετο δοκάρι.

Στο 69΄ σουτ του Μυφταράι στο οριζόντιο δοκάρι, και στο 74΄ ο Ζαρκαντώνης με σουτ έκανε το 0-3.

Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε στο 76΄ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ο Νάστος.

ΠΣ Φιλιππιάδα: Καραμέτσης, Ramaj, Νάστος, Γεωργάνος, Κώστας, Σιόρεντας, Παππάς, Τσιτσιώρης, Ντάκουλας, Γεωργάνος Χ., Μπαρτζώκας.

ΑΟ ΡΙΑ: Μπαλάφας, Μυφταράι, Καραμούτσιος, Νίτσας (75΄Βούλγαρης), Χαντζάρας, Καράκης, Ορφανός, Ουτσκούνης (46΄Kacaj), Ντίλος, Καστανάκης (55΄Βασιλόπουλος), Ζαρκαντώνης.